LIVE UPDATES
Bota

Përshkallëzimi i luftës Izrael-Plestinë! Sot mblidhet Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

16 Maj 2021, 07:06 Nga DOSJA
Përshkallëzimi i luftës Izrael-Plestinë! Sot mblidhet

SHBA– Ditën e sotme mblidhet Këshilli i Sigurimit i  i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të diskutuar rreth luftës mes Izraelit dhe Palestinës, që është përshkallëzuar që prej ditës së hënë dhe ka lënë pas 158 të vrarë.

Takimi ishte planifikuar për tu mbajtur ditën e premte, por u shty për mbrëmjen e sotme me kërkesë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët janë aleat i Izraelit.  SHBA propozoi shtyrjen e takimit për ditën e martë, pasi sipas tyre, pritja për disa ditë mund të lejojë që situate të zgjidhet vetë, shkruan The Indipendent.

Antony Blinken , Sekretari i Shtetit  të Amerikës u shpreh të enjten se ai shpresonte që pritja për disa ditë do të lejojë që diplomacia të ketë një efekt dhe të shohë nëse kemi të bëjmë me një përshallëzim të luftës. Ai shtoi se Uashingtoni ishte i hapur dhe përkrahës i një diskutimi në Kombet e Bashkuara për luftën. Po ashtu, SHBA ka dërguar edhe një përfaqësues në Izrael, nga frika se situata mund të dalë jashtë kontrollit.

Kur u ra dakord për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, postoi në Tëitter: “Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të angazhohen në mënyrë aktive në diplomaci në nivelet më të larta për t’u përpjekur të de-përshkallëzojnë tensionet.”

Takimi do të jetë publik dhe mendohet të përfshijë pjesëmarrësit izraelitë dhe palestinezë.  Këshilli ka zhvilluar deri më tani dy video konferenca që nga e hëna, me shpresën për të ndihmuar në ruajtjen e paqes. Një diplomat tjetër tha në mënyrë anonime se qëllimi i një takimi të ri është “të përpiqemi të kontribuojmë për paqen … dhe të kemi një Këshill të Sigurimit në gjendje të bëjë thirrje për armëpushim”.

Nga ana e saj, SHBA ka kundërshtuar miratimin e një deklarate të përbashkët duke mbështetur kërkesën e Izraelit për të refuzuar lejimin e Këshillit të Sigurimit të përfshihet në konflikt. Sipas disa burimeve, 14 nga 15 anëtarët e Këshillit ishin në favor të propozimit për të miratuar një takim të përbashkët që synon uljen e tensionit.

Këshilli, i cili përfaqëson paqen në botë, aktualisht përbëhet nga Kina, Franca, Rusia, Britania e Madhe, SH.B.A., Estonia, India, Irlanda, Kenia, Meksika, Nigeria, Norvegjia, Tunizia, Vietnami dhe Shën Vincenti dhe Grenadinet.

Ambasadori Palestinez në Kombet e Bashkuara, Riyad Mansour, botoi një letër zyrtarëve të lartë në organizatë, duke kërkuar të “veprojnë me menjëherë që Izraeli të pushojë sulmet e tij kundër popullatës civile Palestineze, përfshirë në Rripin e Gazës” . Ai tha se mbledhja e Këshillit duhet të kërkojë nga Izraeli pushimin urgjent të sulmeve ndaj Gazës.

Deri më tani, thirrjet ndërkombëtare për pushimin e luftës Izrael-Palestinë, nuk kanë dhënë asnjë efekt, pasi konflikti tashmë është përshkallëzuar.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota këshilli i sigurimit të kombeve të bashkuara lufta izrael-palestine këshilli i sigurimit të kombeve të bashkuara lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra