LIVE UPDATES
Bota

Përfaqësuesi i Bullgarisë në Luksemburg: Vlerësojmë arritjet e Shqipërisë, me Maqedoninë e Veriut jemi të hapur për d

22 Qershor 2021, 16:17 Nga DOSJA
Përfaqësuesi i Bullgarisë në Luksemburg:

BULLGARI– Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka konfirmuar qëndrimin e saj në Këshillin për çështjet e përgjithshme të BE për negociatat e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

Zv.ministri i punëve të jashtme, Rumen Alexandrov ka përfaqësuar Bullgarinë ku ka theksuar se zbatimi i Marrëveshjes së Fqinjësisë duhet të jetë kusht për Maqedoninë e Veriut për hyrjen në BE. Ata kanë lënë të hapur mundësinë për dialog në presidencën sllovene të BE. Ndërsa për Shqipërinë, zv.ministri ka shprehur vlerësimin në procesin e reformës dhe riafirmoi mbështetjen e saj për miratimin e kornizës negociuese të vendit.

NJOFTIMI NGA MINISTRIA E JASHTME E BULLGARISË

Bullgaria ripohoi qëndrimin e saj mbi perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë Veriore gjatë takimit të sotëm të rregullt të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme (Gç) në Luksemburg, ndërsa ishte e hapur për një dialog konstruktiv me Presidencën e ardhshme Sllovene të Këshillit të BE për gjetjen zgjidhje të pranueshme.
Vendi ynë u përfaqësua në takimin e Këshillit të Ministrave nga Zëvendës Ministri i Punëve të Jashtme Rumen Alexandrov. U diskutua gjendja aktuale e procesit të zgjerimit të BE-së.Zëvendësministri Alexandrov konfirmoi se Pozicioni Kuadër i Këshillit të Ministrave të 9 Tetorit 2019 mbi perspektivën Evropiane të Republikës së Maqedonisë Veriore, mbështetur nga Deklarata e Asamblesë Kombëtare të 10 Tetorit 2019, mbetet e vlefshme.“Bullgaria vazhdon konsultat e saj eksploruese me Shkupin në zbatimin e Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë. Ne afrohemi në mënyrë konstruktive dhe me mirëbesim, por ne presim që Republika e Maqedonisë Veriore të fillojë të zbatojë në praktikë angazhimet e bëra në një nivel të lartë më 17 qershor 2021 në Sofje, të cilat do të na lejojnë të lëvizim në një drejtim pozitiv, “tha Rumen Aleksandrov.
“Kjo përfshin refuzimin e qartë të Republikës së Maqedonisë Veriore nga pretendimet territoriale, të pakicave dhe historike ndaj Bullgarisë, ndryshimin e mbishkrimeve / monumenteve që futin urrejtjen ndaj Bullgarisë në Republikën e Maqedonisë Veriore, aktivizimin e një procesi të rehabilitimit të viktimave të Jugosllavisë komunizmi u shtyp për shkak të Bullgarisë. “Pavarësisht nga dialogu ynë dypalësh me Republikën e Maqedonisë Veriore, Bullgaria këmbëngul që zbatimi i Marrëveshjes së Fqinjësisë nga Republika e Maqedonisë Veriore të përfshihet midis kushteve në Kornizën e Ardhshme të Negocimit për hyrjen e Shkupit në BE,” tha Zëvendës Ministri Alexandrov .
Bullgaria vlerësoi arritjet e Shqipërisë në procesin e reformës dhe riafirmoi mbështetjen e saj për miratimin e kornizës negociuese të vendit.
Ministrat Evropianë gjithashtu përgatitën takimin e rregullt të Këshillit Evropian në 24-25 Qershor 2021, në të cilin do të diskutohen temat e mëposhtme: COVID-19, rimëkëmbja ekonomike, migrimi dhe marrëdhëniet e jashtme. Këshilli diskutoi Komunikimin e Komisionit Evropian mbi Mësimet nga Kriza Sanitare dhe nevojën për sinergji midis Shteteve Anëtare.
“Bullgaria është ndër vendet e para që prezantoi certifikatën dixhitale COVID-19, e cila do të lejojë një kthim gradual të lëvizjes së lirë në BE pas 1 korrikut 2021,” tha Zëvendës Ministri Alexandrov në debatin mbi temën. Shtetet Anëtare mirëpritën gjithashtu hyrjen në fuqi të Vendimit të Burimeve Vetë si një hap të rëndësishëm drejt rimëkëmbjes ekonomike të Bashkimit.
Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme u informua nga Komisioni Evropian për marrëdhëniet e BE-së me Konfederatën Zvicerane, si dhe për gjendjen aktuale të procedurave nën Art. 7 të Traktatit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Poloni dhe Hungari.
Pas Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, një delegacion bullgar i udhëhequr nga Zëvendës Ministri Rumen Alexandrov mori pjesë në konferenca ndërqeveritare me Republikën e Serbisë dhe Republikën e Malit të Zi.
Bullgaria konfirmoi qëndrimin e saj për perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë mbledhjes së sotme të rregullt të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme (SOV) në Luksemburg, ndërsa është e hapur edhe për dialog konstruktiv me Presidencën e ardhshme Sllovene të Këshillit të BE-së për të gjetur zgjidhje të pranueshme reciprokisht

Mblidhet Këshilli Europian, liderët e BE vendosin për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, priten debate, ministrat: Dy vendet të ndahen në procesin e çeljes së negociatave

(A.B)/Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni integrimi i shqiperise ne be këshilli europian per shqiperine rumen alexandrov integrimi i shqiperise ne be këshilli europian per shqiperine rumen alexandrov

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave