LIVE UPDATES
Bota

‘Nuk do t’i kërkoj falje askujt, as Kurtit e asnjëriu që vjen nga Prishtina’, Vuçiç i përgjigjet Kamberi

22 Qershor 2021, 14:47 Nga DOSJA
‘Nuk do t’i kërkoj falje askujt, as Kurtit e asnjëriu

SERBI– Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i’u përgjigj deklaratës së deputetit shqiptar, Shaip Kamberi dhe tha se nuk mund të besonte se ky i fundit nuk donte të pranonte krimet shqiptare dhe të fliste vetëm për ato serbe.

Vuçiç tha se ai duhet të ishte i drejtë dhe pranoi se nuk ishin vetëm serbët që kryen krime dhe se ai nuk mund të pajtohet me këtë.

Ju gjithmonë trokitët në derën e hapur. Unë ju dëgjova për 20 minuta dhe ju mund të dëgjoni se ne serbët nuk jemi as shenjtorë dhe as engjëj. A nuk kishin bërë shqiptarë krime? Unë kurrë nuk kam dëgjuar të flisni për këtë. ta besosh atë histori ”, tha Vuçiç.

Vuçiç gjithashtu theksoi se ai u përgjigj në pyetjen në lidhje me rastin e Saranda Bogujevci me një krim kundër familjes Sutaković.

Unë po ju pyes kush do të tregojë për krimin kundër familjes Sutakoviç, ku u vranë tre fëmijë, në mënyrë kriminale dhe së bashku me babanë dhe nënën e tyre u varrosën në mënyrë që ata të mos gjendeshin kurrë. Ata nuk mund të vijnë në Prishtinë për t’ju thënë, sepse ata nuk mbijetuan. Por ti nuk i kujtoje. Dallimi midis nesh është se unë mbaj mend edhe Saranda Bogujevci dhe Sutakovic. Por unë nuk e kuptoj që ju po na predikoni dhe ju do të fshihnit çdo krim vetëm sepse ishte kryer nga një shqiptar, “- tha Vuçiç.

Nuk është ai që ju diktoi atë tekst që donte paqen. Dhe ai nuk donte paqe. Por Serbia është për paqen dhe kjo është arsyeja pse unë nuk do t’i kërkoj falje askujt. As Kurti e as kushdo që vjen nga Prishtina ”,- shtoi Vuçiç.

Ai gjithashtu ritheksoi qëndrimin e Serbisë ndaj Kosovës duke thënë se Serbia nuk do të heqë dorë kurrë nga Kosova.

“Serbia kurrë nuk do të jetë e lodhur nga Kosova. Serbia mund të jetë e lodhur nga keqbërjet, politika arrogante dhe e dukshme, por Serbia kurrë nuk do të jetë e lodhur nga njerëzit e saj në Kosovë dhe Metohi ose nga Kosova e Metohia. Nëse keni menduar se ne jemi të lodhur, përgjigjja ime është se e keni kuptuar gabim. Por kjo tregon se kemi bërë një gabim dhe se kemi treguar entuziazëm të mjaftueshëm për të mbrojtur njerëzit tanë në Kosovë dhe Metohi dhe ne do të punojmë edhe më mirë, “- përfundoi Vuçiç.

Lajmi kryesor/ ‘Kurti pati një plan djallëzor, aty e kuptova që jemi në rrezik’, Vuçiç prezanton raportin mbi Kosovën në Parlament, DEBATI me deputetin shqiptar, Kamberi: Ju duhet të pranoni krimet e kryera në Kosovë

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora aleksander vucic dialogu kosove-serbi saranda bogujevci shaip kamberi aleksander vucic dialogu kosove-serbi saranda bogujevci shaip kamberi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS