LIVE UPDATES
Bota

Mykonos, ishulli i kokainës! Shkatërrohet grupi i trafikut, mes tyre edhe shqiptarë. “Flokëkuqja” përdoret si ‘karrem

22 Qershor 2021, 15:16 Nga DOSJA
Mykonos, ishulli i kokainës! Shkatërrohet grupi i trafikut, mes tyre

GREQI- Policia greke ka arritur të “godasë” një rrjet trafikantësh kokaine, pjesë e tyre ishin edhe dy shqiptarë. Protothema ka treguar mënyrën se si Policia ka vepruar për të prangosur anëtarët e grupit, duke përdorur një vajze 19-vjeçare, e cila identifikohej si ‘flokëkuqja’ dhe ishte pjesë e rrjetit të trafikantëve. Ajo u përdor si ‘karrem’ nga autoritetet greke, të cilët me anë të saj zbuluan gjithçka rreth grupit, i cili në krye kishte atë që identifikohej ndryshe si ‘mjeku i kokainës’.

Por si ndodhi kapja e rrjetit të trafikantëve?

Të martën e kaluar rreth orës 16:20, Policia arriti të bllokojë vajzën 19-vjeçare në portin e Rafinës, ku ajo do të nisej me anije drejt Mykonos pasi do të transportonte kokainën. Autoritetet e kishin të fiksuar pamjen e saj dhe përpiqeshin prej kohësh ta arrestonin, ndaj dhe e prangosën me 207 gram kokainë. Më pas policia greke e mori atë dhe se bashku udhëtuan me anijen “Theologos” për të arritur në destinacionin ku vajza ishte nisur në mënyrë që të arrinin të zbulonin dhe pjesën tjetër të rrjetit të trafikantëve.

Sapo anija arriti në “ishullin e erërave”, e çuan tek hoteli ku vajza do të dorëzontë sasinë e kokainës. Gjatë udhëtimit, flokëkuqja 19-vjeçare po fliste në celular me njërin nga anëtarët e bandës, i cili jepte udhëzime nga qelia e burgut se me kë do të takohej vajza për t’i dhënë kokainën.

Sapo mbërritën në hotel, grupi i autoriteteve u fsheh dhe po priste momentin për të ‘goditur’. Kur vajza hyri në dhomë, udhëheqësi grek përmes burgut të saj i kërkoi asaj që të vazhdonte të bënte një telefonatë me video për t’u siguruar që ajo ishte vetëm.

Ishte 20 minuta para mesnatës kur ‘flokëkuqja’, 19-vjeçare mori një telefonatë nga i burgosuri që e udhëzonte, i cili i tha të dilte jashtë pasi marrësit e kokainës po mbërrinin në vend. Vajza veproi siç i tha kolegu dhe një ‘Fiat’ i bardhë po e priste poshtë hotelit. Sipas medias greke, dy personat në makinë ishin shqiptarë emrat e të cilëve nuk janë bërë të ditur dhe Policia veproi menjëherë duke mos i lënë ata të lagoheshin nga vendi.

Menjëherë u prangosën dhe autoritetet morën të gjitha sendet e tyre përfshirë edhe celularët me anë të cilëve do të zbulojnë edhe anëtarët e tjerë të bandës. Ndërkohë për personin, i cili jepte udhëzime nga burgu eshtë hapur nje çështje më vete. Përsa i përket “mjekut të kokainës”, autoritetet po vazhdojnë kërkimet për të bërë të mundur kapjen e tij. Ndërkohë ‘flokëkuqja’ ka treguar edhe tarifën sa do të paguhej 600 euro.

Vetëm disa ditë më parë një tjetër shqiptar i quajtur Gjergji Kapaj, i cili ishte “koka’ e një bande ra në prangat e policisë greke. Atij iu sekuestruan 1 milion euro pasuri të cilat dyshohej ti ketë mbledhur nga trafikimi i lendëve narkotike.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni arrestohen dy shqiptare ne greqi flokëkuqja greqi mjeku i kokainës mykonos policia greke arrestohen dy shqiptare ne greqi flokëkuqja greqi mjeku i kokainës mykonos policia greke

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra