Aktualitet

OFL ‘në sitë’ biznesmenin Arben Gropa, që iu sekuestrua 1 mln euro pasuri dhe trafikantin nga Kuçova (EMRAT)

Vangjel Zijaj (Arben Gropa) dhe Ervis Rapo janë dy subjektet e hetimit të OFL-së, të cilët duhet të deklarojnë pasuritë e tyre brenda 48 orëve.
Featured image of article: OFL ‘në sitë’ biznesmenin Arben Gropa, që iu sekuestrua 1 mln euro pasuri dhe trafikantin nga Kuçova (EMRAT) Arben Zijaj

Tiranë- Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularët për të deklaruar pasuritë, dy personave, Vangjel Zijaj dhe Ervis Rapo, të dënuar për trafik droge.

Vangjel Zijaj alias  Arben Gropa, në vitin 2014 iu sekuestrua një pasuri prej 1 mln euro, pasi ishte siguruar nëpërmjet veprimtarive kriminale. Zijaj rezulton i dënuar nga gjykata italiane për trafik droge dhe prostitucion. Ai është dënuar në Itali me 32 vjet burg.

Njoftimi i Policisë

OFL, 10 mars. Vijon Operacioni Forca e Ligjit.

 Në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL vijon intensivisht punën për kryerjen e veprimeve komplekse, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në kuadër të Aktit Normativ nr. 1, datë 31.01.2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve:

V. Z., banues në Fier, dënuar nga autoritetet italiane të drejtësisë, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”;

E. R., banues në Kuçovë, dënuar nga autoritetet zvicerane dhe italiane të drejtësisë, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”; Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme. OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020. OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Që prej 3 shkurtit, OFL ka nisur goditjen dhe sekuestrimin e pasurive të emrave të njohur të botës së krimit. OFL ka dërguar tashmë formularin tek Suel Cela dhe Plarent Dervishaj, Dash Gjoka, Emiljano Hysenaj, Lulzim Berisha, Edlir Hysenaj, Altin Hajri, Ardian Capja, grupi i Dukagjinit, Saimir Taullau, Ben Qimja, Durim Bami, Landi Muharremi, Bardhok Pllanaj, Alberto Lamaj, Dritan Dajtit, Xhevdet Troplinit,Emiljano Shullazit, Gjergj Cukalit, Orges Jahelezi dhe Pajtim Serjanit, Gazmend Mahmutajt, Edison Çobos, Ervis Martinajt, Arben dhe Valentino Kaçorrit, Altin Lames, Eduard Dushkut, Fatjon Lazes, Kreshnik Budllës, Astrit Avdylajt, Astrit Balliut,Arben Frrokut, Jasin Kalas Durim Keçit, Flamur Hakës , Talo Çelës, Aurel Hoxhallarit, Elidon Kotorrit.,  Edmond Begos, Eduart Nazarit  Gentian Cakos. Ervis dhe Leonat Gavellit. Ahmet Isufaj dhe Zaim Tafa

J.V/Dosja.al 

Shto Koment