Aktualitet

OFL i dërgon formularin Arben Frrokut, i dënuar për vrasjen e Komisarit Dritan Lamaj, Jasin Kalës dhe Durim Keçit

Në një njoftim për mediat, OFL bën me dije se formulari u është dërguar Arben Frrokut, i dënuar për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Armëmbajtja pa leje”.
Featured image of article: OFL i dërgon formularin Arben Frrokut, i dënuar për vrasjen e Komisarit Dritan Lamaj, Jasin Kalës dhe Durim Keçit Durim Keçi, Arben Frroku dhe OFL

TIRANË- Operacioni Forca e Ligjit është shtrirë sot në Shijak e Tiranë ku ka dërguar tre formularë të tjerë për deklarimin e pasurisë. Në një njoftim për mediat, OFL bën me dije se formulari u është dërguar Arben Frrokut, i dënuar për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Armëmbajtja pa leje”. Frroku është dënuar me vendim të formës së prerë për vrasjen e Komisar Dritan Lamajt dhe tashmë ndodhet i arrestuar në Holandë. 

Po ashtu formulari është dërguar dhe tek Jasin Kala, banues në Shijak, i dënuar për veprën penale “Vrasja me paramendim” dhe Durim Keçit, i dënuar në Itali për veprat penale “Shkatërrim prone me pasoja të rënda”, “Krime me armë kundër personit”, “Trafikim i lëndëve narkotike” dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike dhe shfrytëzimin e prostitucionit”.

NJOFTIMI I PLOTË

Vijon Operacioni Forca e Ligjit. Në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL vijon intensivisht punën për kryerjen e veprimeve komplekse, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit. Në kuadër të Aktit Normativ nr. 1, datë 31.01.2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve: J. K., banues në Shijak, i dënuar për veprën penale “Vrasja me paramendim”; A. F., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe Armëmbajtja pa leje” dhe D. K., banues në Shijak, i dënuar në Itali për veprat penale “Shkatërrim prone me pasoja të rënda”, “Krime me armë kundër personit”, “Trafikim i lëndëve narkotike” dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike dhe shfrytëzimin e prostitucionit”;

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme. OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020. OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Që prej 3 shkurtit, OFL ka nisur goditjen dhe sekuestrimin e pasurive të emrave të njohur të botës së krimit. OFL ka dërguar tashmë formularin tek Suel Cela dhe Plarent Dervishaj, Dash Gjoka, Emiljano Hysenaj, Lulzim Berisha, Edlir Hysenaj, Altin Hajri, Ardian Capja, grupi i Dukagjinit, Saimir Taullau, Ben Qimja, Durim Bami, Landi Muharremi, Bardhok Pllanaj, Alberto Lamaj, Dritan Dajtit, Xhevdet Troplinit, Emiljano Shullazit, Gjergj Cukalit, Orges Jahelezi dhe Pajtim Serjanit, Gazmend Mahmutajt, Edison Çobos, Ervis Martinajt, Arben dhe Valentino Kaçorrit, Altin Lamajt, Eduard Dushkut, Fatjon Lazes, Kreshnik Budllës, Astrit Avdylajt dhe Astrit Balliut. 

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment