LIVE UPDATES
Aktualitet

Gjobë deri në 20 mijë lekë dhe heqje patente/ Zbardhen propozimet për ndryshime në Kodin Rrugor, ndëshkime edhe për keqp

27 Shkurt 2020, 09:53 Nga DOSJA
Gjobë deri në 20 mijë lekë dhe heqje patente/ Zbardhen

Tiranë- Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj në konferencën e “Nivelit të Lartë për Sigurinë Rrugore në vitin 2020” ka bërë publike propozimet kryesore për ndryshime të Kodit Rrugor që synojnë të rrisin sigurinë në rrugë.

Ministri ka propozuar që në kodin e ri rrugor të rriten gjobat kundër përdorimit të mjeteve që shkaktojnë shpërqendrim për shoferin, sidomos celularët. Gjoba parashikohet deri në 150 mijë lekë për shoferët që përdorin celularin teksa janë në lëvizje.

“Celulari në timon, bëhet gjobë nga 5 deri në 15 mijë lekë. Kur shkelja përsëritet 3 herë brenda vitit dyfishohet gjoba si dhe drejtuesit të mjetit i prezullohet leja e drejtimit 3 muaj dhe i hiqen 10 pikë. Drejtimi i mjetit duke folur në telefon, 10 mijë lekë gjobë.  Drejtimi nën efektin e alkoolit, gjoba nga 5 mijë bëhet 15 mijë lekë. Drejtimi i mjetit duke shkruar mesazh, 15 mijë lekë gjobë”, janë disa nga propozimet.

Po kështu, në propozimet vihet re edhe ashpërsimi i masave për shoferët që konsumojnë pije alkoolike.

“Kur drejtuesi i mjetit konstatohet me pije alkoolike nga ora 19:00-06:00, gjoba është 30% më lartë. Nëse drejtuesi i mjetit me autoveturë rezulton me përmbajtje alkooli nga 0.3g/l deri në 0.5.g/l pezullohet leja e drejtimit  nga 3 deri në 6 muaj dhe gjobë nga 10-20 mijë lekë. Nëse rezulton me përmbajtje alkooli  nga 0.8 g/l deri në 1.5 g/l pezullohet leja e drejtimit nga 1-2 vjet dhe gjobë nga 20-40 mijë lekë. Kur drejtuesi i mjetit shkakton aksident dhe rezulton me përmbajte alkooli më të lartë se 1.5 g/l  i hiqet leja e drejtimit, duke hequr të gjithë pikët. Kur shkelja përsëritet 2 herë brenda vitit dyfishohet gjoba dhe pezullohet leja e drejtimit për 1 muaj. Gjobë 1-3 mijë lekë për drejtuesin e mjetit kur ka pasagjerë që nuk kanë vendosur rripin e sigurrimit”, thuhet në propozimet.

Në propozimet thuhet se nëse deri më sot askush nuk është ndëshkuar nëse i vjen një shoferi shumë afër pa ruajtur distancën e sigurisë, madje përdor vazhdimisht dritat e gjata që t’i hapet rruga, do të ndëshkohet. “Me ndryshimet në Kodin Rrugor, gjoba për mosruajtjen e distancës së sigurisë dhe për përdorimin e dritave të gjata, do të bëhet nga 10-20 mijë lekë dhe do të hiqen 5 pikë nga patenta.”, thuhet në propozimet.

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet propozimet për ndryshime në kodin rrugor propozimet për ndryshime në kodin rrugor

Sondazh

Poll
Aktualitet 27 Shkurt 2020, 08:54

DURRËS– Rruzhdi Tosuni, burri që vrau gruan e tij ditën e djeshme në Durës ka pranuar krimin dhe është shprehur se është penduar për atë që ka bërë. Tosuni...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq