LIVE UPDATES
Politike

Nga energjia tek infrastruktura/ Rama bën bilancin, i pakënaqur me shkollat: Pse edukatoret të mos paguhen sa mësueset? Prob

25 Gusht 2021, 10:45 Nga DOSJA
Nga energjia tek infrastruktura/ Rama bën bilancin, i pakënaqur me

TIRANE– Kryeministri Edi Rama bëri një bilanc përmbledhës para ministrave të kabinetit të mandatit të dytë, ku deklaroi se është arritur një punë e jashtëzakonshme në sektorin e infrastrukturës dhe atë të energjisë. Kryeministri tha se është arritur shumë edhe në ngritjen e aeroporteve ndërsa tha se sheh mangësi tek strukturimi i shkollave. Rama foli për një barazim të rrogës së edukatoreve me atë të mësuesve të shkollave të mesme dhe atyre 9-vjeçare.


PJESË NGA FJALA E RAMËS:

Falë punës tek infrastruktura dhe energjia, kemi kushte të qëndrueshme për zhvillim ekonomik e social. Eksportuese neto e energjisë. Skavica nuk është më ëndërr në sirtar, por projekt në zhvillim nga SHBA. Jemi në vlerësim të projektit të kthimit të TEC-it të Vlorës nga symbol i dështimit në portë hyrëse të gazit të lëngshëm. Parku foto-voltaik i Karavastasë, pararojë e energjisë pjellore. I dhamë fund marrëzisë së vjedhjes së energjisë elektrike. Sot situata e sektorit energjitik të jetë e pakrahasueshme me mandatin e parë.

Falë punës së përkushtuar dhe drejtimit këmbëngulës të ministers, sot Kukësi është me aeroport ndërkombëtar. Me Vlorën ka hyrë në fazën përfundimtare. Aeroporti i Sarandës, gara është e hapur. Rruga Delvinë-Kardhiq po ashtu. Rruga e Arbërit e hapur. Shqipëria ka sot “Air Albania” që i ka rezistuar goditjes së pandemisë. Do të hyjë në fazë të re, rritje të avionëve të saj. Shërbimi i transportit rrugor, kancer shumëvjeçar, i trashëguar bashkë me aleatët e koalicionit tonë në mandatin e parë. E kishin kthyer patentat në fletë votimi dhe target në testera partie.

Shqipëria kërkon autopark rajonal për gara shpejtësi emotorike në bashkëpunim me FIA-s. Në qeverinë e re do të mund të hedhim hapa të mëdhenj drejt Shqipërisë 2030. I dukshëm ka qenë dhe përparimi në bujqësi, u dyfishua toka që punohet. U trefishuan eksportet dhe dolëm në vend të parë për thithjen e fondeve të BE.

Shqipëria duhet të jetë kampione eksporteve të prodhimeve bujqësore deri në 2030. Kemi çuar përpara reformimin e arsimit. Ende një det i tërë na ndan nga ambicia jonë për Shqipërinë arsimore. Jam krenar që për disa plagë në organizimin e sistemit arsimor janë zgjidhur. Nuk jam krenar për situatën në universitete, që do e adresojmë me rektorët, duke synuar përfshirjen sa më shumë në arsimin e lartë ndërkombëtarë. Shqipëria e 2030 duhet të kthehet në HAB të arsimit të lartë. Nuk jam krenar as për lëvizjen sportive shkollore. Realisht shumë në nivelin e mundësive tona reale. Do të merremi shumë me këtë. Si me aspektet kulturore.  E pajustifikueshme që fëmijët e vegjël të ngelen pa vëmendje. Edukatoret pse të mos paguhen sa mësuesit e shkollës fillore dhe të mesme?

 

Lajmi kryesor: VIDEO/ Rama përshëndetet me ministrat: Jam krenar me ju! Najada Çomo s’vjen në Kuvend! Në mandatin e tretë ndërtojmë Teatrin, 4 porte, ulim taksat. Akuzat e “Open Balkan” s’më shqetësojnë (FJALIMI)

(f.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama mbledhja e qeverise 25 gusht edi rama mbledhja e qeverise 25 gusht

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive