LIVE UPDATES
Politike

Rama përshëndetet me ministrat: Jam krenar me ju! Najada Çomo s’vjen në Kuvend! Në mandatin e tretë ndërtojmë Teatrin,

25 Gusht 2021, 09:59 Nga DOSJA
Rama përshëndetet me ministrat: Jam krenar me ju! Najada Çomo

TIRANË- “Tërmeti dhe pandemia diktuan një forcë të pashembullt ndryshimi të prioriteteve tona qeverisëse”,-e nisi fjalën kryeministri Edi Rama fjalimin përmbyllës ku u përshëndet me ministrat e mandatit të dytë qeverisës. Rama zgjodhi që lamtumirën me ministrat ta bënte “Live” në Ertv ku zgjodhi t’ja thoshte në sy secilit mendimin që kishte për punën e tij.

Kryeministri në krye të fjalës së tij bëri një bilanc të ecurisë së qeverisë me këto dy beteja që vazhduan përgjatë mandatit të dytë, ndërsa apeloi që qytetarët të vaksinohen. “Jam i prekur nga Najada Çomo“,-tha Rama teksa njoftoi se shefja e Shërbimit Infektiv nuk do të jetë në parlament por do të vazhdojë punën në spital. 


“Delta ka mbushur shtretërit në spitale, por asnjë person në gjendje të rëndë nuk është i vaksinuar”,-tha Rama duke theksuar edhe njëherë rëndësinë e vaksinimit.

Kryeministri foli edhe sezonin turistik të cilin e etiketoi si të mbarë por me shumë probleme përsa i përket menaxhimit të plazheve. Shqipëria e dekadës që kemi hyrë, theksoi ai, duhet të jetë kampione në turizëm në Ballkan dhe kjo mund të arrihet vetëm duke mbrojtur mjedisin. 

Rama renditi arritjet e mandatit të dytë, ku shtoi se janë 3-fishuar eksportet bujqësore dhe në 2030-ën, Shqipëria do të jetë e para në rajon. “Kemi 3-fishuar eksportet bujqësore dhe kemi dalë në vendin e parë në rajon për përthithjen e fondit  mbështes për bujqësinë. Në 2030 kërkojnë që Shqipëria të jetë e para në rajon për eksporte bujqësore si ato që prodhohen në tokë dhe në det”, tha Rama.

Kryeministri u ndal edhe tek procesi i dixhitalizimit dhe tha se ka ende për tu bërë në këto dy drejtime, por aksesi i qytetarit dhe korrupsioni është ulur. “Dixhitalizim për të zmbrapsur kudo hijen e bakshishit e ryshfetit, duke futur shtetin në kompjuterin e qytetarit, do të jetë lajkmotivi i kësaj qeverie“, tha Rama.

Shefi i qeverisë nuk e fshehu kënaqësinë teksa deklaroi projektet e mëdha që e presin në mandatin e tretë, ku përmendi 4 porte të reja, rritjen e pagave, uljen e taksave dhe ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar, pavarësisht se Gjykata Kushtetuese u shpreh kundër projektit aktual. 

Kryeministri shmangu çdo koment për opozitën, ndërsa polemikat për Ballkanin e Hapur i quajti “akuza të hatashme që nuk e shqetësojnë”. Rama njoftoi shpalljen e qeverisë së re javën e ardhshme ndërsa falenderoi ministrat ku la të kuptohej se shumë prej tyre nuk do të jenë më në të njëjtat karrige. “Ju falenderoj për këtë kohë sfiduese që kaluam së bashku që dua ta mbani parasysh edhe nëse nuk do jeni në mbledhjen e parë të qeverisë së re”,-tha Rama. 

(F.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama edi rama konference per mediat edi rama edi rama konference per mediat

Sondazh

Poll
Politike 25 Gusht 2021, 20:40

TIRANË– Në Tiranë, kryeministri Edi Rama, bëri të ditur sot se do të shpallë javën tjetër qeverinë e re socialiste, pasi fitoi një mandat të tretë qe...

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor