LIVE UPDATES
Bota

Në ‘luftë’ me kundërshtarin Biden për sigurinë, Trump vijon turin e takimeve dhe shkon në Kenosha

1 Shtator 2020, 20:59 Nga DOSJA
Në ‘luftë’ me kundërshtarin Biden për

SHBA- Presidenti Trump shkon të martën në qytetin Kenosha të shtetit të Uiskonsënit, ku protestat precipituan në dhunë javën e kaluar pasi oficerët e policisë qëlluan afrikano-amerikanin, Jacob Blake, shtatë herë në shpinë ndërsa përpiqeshin ta arrestonin atë. Presidenti Trump u tha gazetarëve të hënën se nuk ka në plan të takohet me familjen e zotit Blake sepse ata donin që në takim të merrte pjesë një jurist.

“Ata e sulmuan atë në mënyrë shumë të dhunshme,” u tha presidenti Trump gazetarëve për adoleshentin Rittenhouse. “Ai ndoshta do të ishte vrarë” po të mos hapte zjarr ndaj demonstruesve.

Guvernatori i Uiskonsënit, Tony Evers, i kërkoi presidentit të mos shkonte të martën në Kenosha, duke thënë se prania e presidentit “vetëm do të pengojë shërimin tonë. Jam i shqetësuar se prania juaj vetëm do të vonojë punën tonë për të kapërcyer ndarjen dhe për të ecur përpara së bashku”.

Guvernatori Evers dislokoi trupat e Gardës Kombëtare në Kenosha dhe pranoi ndihmën federave shtesë të forcave të rendit për të shuar dhunën në rrugë që kur Blake u qëllua dhe mbeti pjesërisht i paralizuar.

Udhëtimi i presidentit Trump në Uiskonsën vjen ndërsa ai dhe ish-nënpresidenti Joe Biden, kundërshtari i tij në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, shkëmbyen akuza për sigurinë dhe kërcënimet për jetën në Amerikën e udhëhequr nga kundërshtari.

Hetimi i Departamentit të Sigurisë Kombëtare

Presidenti Trump njoftoi të hënën se Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe Departamenti i Drejtësisë po fillojnë një hetim për “trazirat civile të grupeve të majta” në “qytetet e drejtuara nga demokratët”, duke shtuar se operacionet federale për shtypjen e dhunës kanë rezultuar në arrestimin e 200 personave, përfshirë 100 në qytetin Portland të shtetit Oregon.

“Në Amerikë, ne kurrë nuk do t’i dorëzohemi sundimit të turmës, sepse nëse turma sundon, demokracia në realitet ka vdekur,” u tha presidenti gazetarëve në zyrën e konferencave të shtypit të Shtëpisë së Bardhë.

Duke theksuar “duhet vendosur rendi,” presidenti Trump, foli vetëm disa orë pasi zoti Biden tha se presidenti “nuk mund ta ndalojë dhunën, sepse për vite me radhë, ai e ka nxitur atë”.

Më parë po atë ditë, zoti Biden duke folur në Pitsburg, iu drejtua kamerave gjatë fjalimit të tij, që u transmetuan drejtpërdrejt në tre rrjetet kryesore kabllore të lajmeve në SH.B.A.-së dhe tha: “Pyeteni veten, a dukem unë si socialist radikal që i kam për zemër protestat? Vërtetë? “

Zoti Biden bëri thirrje që vandalët dhe plaçkitësit të ndiqen penalisht dhe akuzoi presidentin Trump për “nxitjen e kaosit dhe dhunës” gjatë sezonit të zgjedhjeve sepse ai e sheh atë si “përfitim politik”.

Në një deklaratë të hënën vonë zoti Biden fajësoi presidentin Trump që refuzoi kritikat ndaj adoleshentit Rittenhouse dhe i bëri thirrje presidentit që bashkarisht të deklarojnë “se ndërsa protesta paqësore është e drejtë — e nevojshme, dhuna është e gabuar”.

Protestat në Portland

I pyetur nga një gazetar i CNN-it gjatë konferencës së Shtëpisë së Bardhë të së hënës në lidhje me mbështetësit e tij që hodhën spërkatës me piper dhe saçma me bojë ndaj protestuesve në Portland të shtunën në mbrëmje, Trump u përgjigj se “boja nuk është plumb”, duke shtuar “mbështetësit tuaj… qëlluan një të ri dhe e vranë atë, jo me bojë por me plumb dhe mendoj se kjo është e turpshme. ”

Presidenti ishte duke iu referuar Aaron “Jay” Danielson-it, anëtari i një grupi të ekstremit të djathtë, i cili u qëllua në gjoks pasi një autokolonë prej qindra mbështetësish të Trump-it kaluan përmes një proteste anti-racizmit.

Dhuna ka vazhduar me intensitet të ndryshëm në qendër të Portlandit që nga vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd, në Mineapolis më 25 maj pasi një oficer i bardhë policie i vuri gjurina në qafë për më shumë se tetë minuta.

Ndërkohë që mbeten vetëm nëntë javë nga dita e zgjedhjeve, zoti Bideni kryeson ndaj presidentit Trumpit në sondazhet kombëtare, megjithëse gara është e ngushtë në disa shtete të lëkundura me shumë rëndësi për rezultatin.

(Marrë nga VOA)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota donald trump joe biden zgjedhjet në shba donald trump joe biden zgjedhjet në shba

Sondazh

Poll

Bota 1 Shtator 2020, 18:10

BRITANIA E MADHE- Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar një situatë të vështirë në mbarë botën për shkak të rregullave të forta që qeveritë kanë marrë.Përve&cce...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave