LIVE UPDATES
Bota

“Moskokëçarës, mashtrues dhe manipulues”/ Studimi ri: Njerëzit që nuk vendosin maskë, sociopatë ose të dista

1 Shtator 2020, 18:28 Nga DOSJA
“Moskokëçarës, mashtrues dhe manipulues”/ Studimi

BRAZIL– Çështja e mbajtjes së maskave në ambiente publike është bërë tashmë një prej temave më të diskutuara në mbarë botën.

Në një kohë që shumë ekspertë të shëndetësisë dhe shkencëtarë bëjnë thirrje për mbajtjen e maskës dhe respektimin e distancimit social, së fundmi një studim ka zbuluar se njerëzit që refuzojnë të mbajnë maskë kanë tendencë sociopatie dhe ndihen të distancuar nga shoqëria.

Ky studim është kryer nga Fabiano Koich Miguel në Universitetin Estadual de Londrina, në jug të Brazilit, ku mësohet se për realizimin e këtij studimi 1.578 brazilianë u pyetën në lidhje pajtueshmërinë e tyre kundrejt rregullave të Covid-19.

Gjithashtu nga studimi është vënë re se moskokëçarja, mashtrimi dhe manipulimi, përveçse shenja sociopatie, janë dhe tipare të gjendura mes njerëzve që thyejnë rregullat e distancimit social për shkak të Covid-19.

Ndër të tjera studiuesit janë shprehur se njerëz të tillë përbëjnë kërcënim për shoqërinë, pasi pavarësisht shkallës së vdekshmërisë, ata përsëri nuk zbatojnë rregullat.

Kujtojmë se Brazili është një ndër vendet më të goditur nga pandemia, ku deri më tani renditet i dyti me numrin më të lartë të të infektuarëve në botë, me rreth 3.8 milionë raste.

Empatikët, me 1200 njerëz, të cilët treguan respekt dhe mirëkuptim ndaj ndjenjave të të tjerëve. U vu re se ata gjithashtu u interesuan në zhvillimin pozitiv të ndërveprimit shoqëror, në mënyrë që çdokush të ndihej mirë dhe i qetë.

Grupi i dytë, u diagnostikua me çrregullime në personalitet dhe përbëhej nga 400 vetë. Ata kërkojnë të kenë përfitime personal nga ndërveprimi social, dhe kanë prirje të jenë armiqësor ose agresive. Pikërisht kjo kategori njerëzish refuzon të vendosë maskë ose të respektojë rregullat e distancimit. Sipas tyre, sëmundja nuk përbën kaq shumë rrezik.

Studiuesit në Universitetin e Varshavës, vëzhguan rreth 755 njerëz nga 15 Marsi deri në 29 Mars. Përkatësisht gjatë fillimit të pandemisë dhe karantinimit. Ndërkohë Universiteti Poznan ndoqi hap pas hapi 263 njerëz, për periudhën 14 deri në 30 prill gjatë krizës në Europë. Zbulimet që u bënë dëshmuan se njerëzit me tendenca sociopatie ose me kompleks narcistik janë më të prirur të injorojnë kufizimet e koronavirusit, pasi besojnë se këto masa nuk funksionojnë.

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota fabiano koich miguel fabiano koich miguel

Sondazh

Poll

Bota 1 Shtator 2020, 18:10

BRITANIA E MADHE- Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar një situatë të vështirë në mbarë botën për shkak të rregullave të forta që qeveritë kanë marrë.Përve&cce...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave