LIVE UPDATES
Bota

Ndikimi rus në luftën e rajonit Nagorno-Karabak, VOA: Rusia mund të mbështesë një pakt të përbashkët mbrojtjeje me Arme

13 Tetor 2020, 20:08 Nga DOSJA
Ndikimi rus në luftën e rajonit Nagorno-Karabak, VOA: Rusia mund

ARMENI- Luftimet midis ish republikave sovjetike të Armenisë dhe Azerbajxhanit, po hyn në javën e tretë, duke shkaktuar vdekje dhe qindra të plagosur në rajonin e kaukazit jugor të Evropës. Konflikti po vë në provë edhe ndikimin e Rusisë në rajon.

Shtetet fqinje, Azerbajxhani dhe Armenia, janë përfshirë sërish në luftime.

Përdorimi i armëve të reja dhe zemërimi po ushqejnë krizën më të madhe ndonjëherë në rajonin e Nagorno-Karabakut që nga shpërthimi i konfliktit pas shpërbërjes së Bashkimit Sovietik, më shumë se tri dekada më parë.

“Njerëzit po përpiqen të gjejnë një strehë të sigurtë për të shmangur përshkallëzimin dhe dhunën”, thotë Eteri Musayelyan nga Komiteti ndërkombëtar për misionin e Kryqit të Kuq në Nagorni Karabak.

Si gjithmonë… Moska ka rolin e vet në këtë situatë.

Me rritjen e numrit të viktimave, diplomati i lartë i Kremlinit ndërmjetësoi një armëpushim të përkohshëm në bisedimet maratonë të ditëve të fundit në Moskë.

“Armëpushimi u shpall nga ora 12 më 10 tetor 2020 për arsye humanitare, dhe synonte shkëmbimin e robërve të luftës, të të ndaluarve tjerë dhe trupave të viktimave”, tha Sergey Lavrov, Ministër i jashtëm rus.

Paqja zgjati më pak se një ditë, duke shfaqur kështu limitet e ndikimit rus në një rajon ku dikur kishte ndikim, thonë vëzhguesit.

“Çfarë është në gjendje Rusia të bëj në Kaukaz? Të luaj rolin e ndërmjetësuesit, si më parë? Por ndërmjetësimi rus nuk dha rezultate”, thotë analisti Alexey Malashenko.

Turqia, vend anëtar i NATO-s, shfrytëzoi vakumin duke shfaqur mbështetje për Azerbajxhanin në përpjekje që të zgjerojë ndikimin e saj në jug të Kaukazit.

Veprimet e Ankarasë kalojnë gati pa u penguar nga Rusia, e cila po mundohet të mos ngatërrojë synimet gjeopolitike me ato tregtare, thonë analistët.

“Rusia nuk mund të përballet me Turqinë sepse dëmton marrëdhëniet e saj me Azerbajxhanin, partneri më i madh tregtar rus në tregun e tubacioneve të gazit dhe naftës”, thotë Analisti Arkady Dubnov.

Ndërkohë rreziku i një lufte më të madhe rritet.

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi se Rusia mund të mbështesë një pakt të përbashkët mbrojtjeje me Armeninë, nëse luftimet përhapen përtej Nagorno-Karabaku.

Për momentin, Moska thotë se ka prioritet vazhdimin e bisedimeve për ndërprerje të luftimeve.

Pas veprimeve të fundit ruse për t’i dhënë fund konfliktit mbi Nagorni-Karabakun midis Armenisë dhe Azerbajxhanit dhe ndikimit të vazhdueshëm në rajon, analistët vlerësojnë se kjo çështje po del jashtë orbitës së Kremlinit.

MARRË NGA VOA

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota lufta mes Armenise dhe Azerbajxhanit ndikimi i rusise zeri i amerikes lufta mes Armenise dhe Azerbajxhanit ndikimi i rusise zeri i amerikes

Sondazh

Poll

Bota 13 Tetor 2020, 18:48

SHBA- Kompania farmaceutke Johnson & Johnson e ka ndërprerë testimin e fazës së fundit të vaksinës së koronavirusit pasi një prej pjesëmarrësve është diagno...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng