LIVE UPDATES
Politike

“Mitsotakis do vijë në Shqipëri”/ Rama flet nga Greqia: Emigrantët të mos kërkojnë të pamundurën, shteti nuk e vret

16 Shtator 2020, 16:40 Nga DOSJA
“Mitsotakis do vijë në Shqipëri”/ Rama flet nga

GREQI– Kryeministri Edi Rama është shprehur se çështja e kuotës së emigrantëve nuk mund të ndryshojë në formën që ata duan. Në një intervistë për gazetarin Robert Goro, në Tribuna TV, tha se në bashkëpunim me Greqinë, do të bëhet ajo që është e mundur, por që emigrantët s’mund të kërkojnë të pamundurën. Ai shtoi se shteti nuk mund të vrasë virusin.

Përsa i përket marrëdhënieve Greqi-Shqipëri, kryeministri tha se ka ftuar Mitsotakis në Shqipëri dhe se shumë shpejt ai do të vijë në vendin tonë në kuadër të një vizite zyrtare.

Intervista

Pyetje: Zoti kryeministër brenda 10 muajsh është hera e dytë që takoheni me kryeministrin grek, pas takimit të mbrëmshëm, vërtet marrëdhëniet shqiptaro-greke kanë hyrë në rrugën e gjetjes së shkëlqimit të tyre?

Edi Rama: Unë jam shumë i kënaqur nga fakti që kryeministri i Greqisë është pa asnjë dyshim i angazhuar për t’i çuar marrëdhëniet shqiptaro greke në nivelin e marrëdhënieve mes popujve, që janë janë të shkëlqyera dhe për të adresuar të gjitha problemet ende për zgjidhje, që janë në tavolinën e dialogut të nisur kohë më parë. Nga ana tjetër më vjen shumë mirë që kryeministri Mitsotakis, ka lëvizur në drejtim të përmirësimit të cilësisë së jetës së shqiptarëve që jetojnë në Greqi. Dhe akti i kalimit në Parlament i legjislacionit për lejet e drejtimit ishte një akt i një vullneti të mirë që do të pasohet nga të tjerë. Shpejt do të takohem me Dendias që është një mik shumë i mirë dhe ka një sensibilitet të admirueshëm në lidhje me marrëdhëniet shqiptaro-greke. Të dy së bashku, edhe kryeministri grek ka një qasje pozitive ndaj Shqipërisë. E kam ftuar në Tiranë dhe shpresoj që kryeministri të vijë.

Pyetje: Me njoftimin e kryeministrisë greke në darkën e mbrëmshme thuhet se ju bashkë me Mitsotakis keni veçuar integrimin normal të shqiptarëve në Greqi. Megjithatë ata ndeshen me një problem, tashmë të shkaktuar edhe nga periudha e pandemisë, faktikisht ka vështirësi për kalimin e kufirit, vazhdojnë kuotat…a diskutuat në lidhje me këtë çështje?

Edi Rama: Gjithçka që është e mundur do të bëhet. Askush nuk do të kërkojë të pamundurën pasi jemi në një kohë shumë të keq për të gjithë botën. Të gjithë në shqiptarët, duhet të kuptojmë se të gjithë ne do të marrim barrën e peshës dhe përgjegjësisë, që do të thotë se Covid duhet tëë përballohet individualisht, kolektivisht dhe shtetërisht. Dhe nga këta tre komponentë kuptohet që secili duhet të bëjë pjesën e tij. Nuk jemi në kohën që bëjmë atë që duam dhe kur duam, dhe shteti të vrasë virusin, nuk funksionon ashtu.

Pas një vizite 1-ditore në Turqi, ku takoi presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan, kryeministri Edi Rama shkoi dje në Greqi, ku ka zhvilluar një vizitë dy ditore. Heqja e ligjit të luftës, ndarja e kufijve detarë dhe zgjerimi me 12 milje i Greqisë në Jon, dhe çështjet e tjera të të kaluarës, janë në “sitën” e çështjeve që duhet të marrin zgjidhje mes palëve. Ndërsa sot, në konferencën e The Economist, Rama foli për Ballkanin dhe për BE, e po ashtu edhe për ndikimin e Erdogan në Shqipëri. Referuar akuzave të Dora Bakojanis, se ka qenë Erdogan ai që solli rrëzimin e Marrëveshjes së 2009 në Kushtetuese, Rama tha se nuk e njihte asokohe presidentin, dhe se ai nuk ka patur rol në zhvillimet e asaj kohe për Detin.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama rama ne greqi edi rama rama ne greqi

Sondazh

Poll
Politike 16 Shtator 2020, 15:09

TIRANË- Deputeti Adriatik Alimadhi, në një postim në rrjtetet sociale i është përgjigjur akuzave të Myslim Murrizit duke iu shprehur se nuk ka qenë kurrë b...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari