LIVE UPDATES
Politike

Darkë me pamje nga Akropoli, mediat greke të zhgënjyera nga takimi Rama- Mistotakis: ishte djerrë! Analiza si Rama e ‘mban

16 Shtator 2020, 15:16 Nga DOSJA

ATHINË– Darka e djeshme mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij, Kyriakos Mitsotaksis është cilësuar si “djerrë” nga mediat greke. Pa prodhuar dot lajme, gazetarët grekë janë marrë më shumë me lokacionin e restorantit ku darkuar krerët e qeverive. Sipas mediave greke, restoranti ka pasur pamje nga Akropoli.

Ndërsa gjatë bisedës në një moment është folur edhe për pakicën greke në Shqipëri. Të dy kryeministrat kanë rënë dakord se pakicat duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, megjithatë asgjë detaj nuk është bërë me dije nëse është folur lidhur me emigrantët shqiptarë në Greqi.

Ndërkohë një artikull më të gjatë takimit i ka dedikuar “Polls and politics”. Në një shkrim lidhur me vizitën e Ramës, media greke shkruan: 2021 është një vit zgjedhor për Shqipërinë, dhe ndjenja “patriotike” e shqiptarëve është akoma primare për një politikan që drejton një parti socialiste si Edi Rama. Shtypi shqiptar ka përfituar nga kërkesa e zgjerimit të ujërave territoriale greke në detin Jon dhe e përdori për rikthimin në kujtesë të marrëveshjes së vitit 2009.  Sidoqoftë është e diskutueshme nëse Rama po tenton të dakordësojë për naftën me homologun e tij grek apo nëse po vepron si një lajmëtar në hije i Presidentit Turk Erdogan. Një mundësi tjetër për të interpretuar vizitën e Ramës është udhëzimi i Turqisë për ndonjë marrëveshje të mundshme me Greqinë. Nuk do të ishte për t’u habitur nëse Ankaraja, kërkon që Tirana të këmbëngulë për të mos njohur të drejtën e zgjerimit për të përforcuar rolin e Turqisë. Ajo që është e sigurt është se Rama po përpiqeet të balancojë mbështetjen e Greqisë në negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian, si dhe mbështetjen politike dhe financiare të Turqisë në Shqipëri, duke mbajtur të lumtur edhe elektoratin e tij vetëm disa muaj para zgjedhjeve. Pranimi nga njëra anë i 12 miljeve detare si ujëra territoriale dhe këmbëngulja për të reduktuar rëndësinë e ishujve të vegjël, të dyja të kombinuara me kërkesën për ndërmjetësimin e një pale të tretë vendos kryeministrin shqiptar në një pozitë shumë të favorshme, duke mos prishur “qejf” me asnjë palë. 

Pas një vizite 1-ditore në Turqi, ku takoi presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan, kryeministri Edi Rama shkoi dje në Greqi, ku ka zhvilluar një vizitë dy ditore. Heqja e ligjit të luftës, ndarja e kufijve detarë dhe zgjerimi me 12 milje i Greqisë në Jon, dhe çështjet e tjera të të kaluarës, janë në “sitën” e çështjeve që duhet të marrin zgjidhje mes palëve. Ndërsa sot, në konferencën e The Economist, Rama foli për Ballkanin dhe për BE, e po ashtu edhe për ndikimin e Erdogan në Shqipëri. Referuar akuzave të Dora Bakojanis, se ka qenë Erdogan ai që solli rrëzimin e Marrëveshjes së 2009 në Kushtetuese, Rama tha se nuk e njihte asokohe presidentin, dhe se ai nuk ka patur rol në zhvillimet e asaj kohe për Detin.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama kyriakos mitsotaksis edi rama kyriakos mitsotaksis

Sondazh

Poll
Politike 16 Shtator 2020, 15:09

TIRANË- Deputeti Adriatik Alimadhi, në një postim në rrjtetet sociale i është përgjigjur akuzave të Myslim Murrizit duke iu shprehur se nuk ka qenë kurrë b...

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it