Aktualitet

Merr fund sfilitja, 27 shqiptarët e ngecur në Kapshticë strehohen në hotelin karantinë, Këshilli Kordinues i Diasporës u paguan fjetje dhe ushqim

 • Lazim Destani është filantropi që pagoi të gjithë shpenzimet për shqiptarët e bllokuar
 • Dalin pamje nga hoteli ku po qëndrojnë shqiptarët
 • Pas plotësimit të procedurave dhe kontrollit mjekësor, shqiptarët u evakuuan për t'u dërguar dhe akomoduar në një nga hotelet në qytetin e Korçës. Për 14 ditë, ata do të strehohen në këtë hotel karantinë, dhe shpenzimet për fjetje e ushqim, do të mbulohen nga Këshilli Kordinues i Diasporës
  Featured image of article: Merr fund sfilitja, 27 shqiptarët e ngecur në Kapshticë strehohen në hotelin karantinë, Këshilli Kordinues i Diasporës u paguan fjetje dhe ushqim
  Përditësuar:

  KAPSHTICË– 27 shqiptarë të cilët prej katër ditësh ndodhen në të ftohtë në doganën e Kapshticës janë strehuar në një hotel karantinë. Prej orës 16:00, të ditës së premte, shqiptarët që  nuk janë rezidentë në Greqi, kërkuan të futeshin në atdheun e tyre, por nuk u lejuan nga qeveria shqiptare, duke mbetur kështu të bllokuar në doganë. 

  Pas plotësimit të procedurave dhe kontrollit mjekësor, shqiptarët u evakuuan për t’u dërguar dhe akomoduar në një nga hotelet në qytetin e Korçës. Për 14 ditë, ata do të strehohen në këtë hotel karantinë, dhe shpenzimet për fjetje e ushqim, do të mbulohen nga Këshilli Kordinues i Diasporës.

  Pas afatit të karantinimit, shqiptarët do të mund të largohen nga hotelit, për tu kthyer në familjet e tyre. Katër ditët e fundit, këta shqiptarë i kaluan në dëborë e në të fothtë. Ditën e sotme, njëri prej tyre përfundoi në spital, pasi gjendja shëndetësore iu përkeqësua. Dje kryeministri Edi Rama u shpreh se ata që kanë arsye dhe që janë rezidentë në Shqipëri do kalojnë. Por kushti i vetëm për ta është që do të futën në karantinë për 2 javë dhe të gjitha shpenzimet e hotelit ku do të qëndojnë do t’i paguajnë vetë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Rama mohoi kategorikisht se do të lejonte që të futeshin rezidentët në Greqi, të cilët duan të kthehen për të shkuar tek familja. Ndërkohë reagime për emigrantët ka pasur edhe nga kryedemokrati Lulzim Basha dhe presidenti Ilir Meta. Të dy i kanë bërë thirrje qeverisë, për të gjetur një zgjidhje për rastin, pasi qytetarët prej ditësh presin në kufi në temperatura të ulëta.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment