LIVE UPDATES
Bota

Mendoi se i vodhën orën me vlerë 200 mijë euro, biznesmeni grek zbulon që ishte thjesht një imitim

28 Qershor 2021, 06:59 Nga DOSJA
Mendoi se i vodhën orën me vlerë 200 mijë euro, biznesmeni

GREQI– Vjedhja e një ore koleksioni Richard Mille, me vlerë 200,000 euro, nga një bandë franceze-algjeriane në Mykonos në kaft rezultoi në një mashtirm të dyfishtë.

Për pesë vjet, biznesmeni zviceran mbante orën shumë të shtrenjtë që ia dha shoku i tij, pa dijeni se ora në kyçin e tij ishte një kopje dhe se origjinali ishte mbajtur për festën e tij nga shoku i tij i ngushtë. Të katër grabitësit që u paraqitën si turistë jo vetëm që nuk bënë aq sa menduan se do të bënin, pasi kishin rrëmbyer copën e vetme në botë, por u detyruan të fusnin dorën thellë në xhep dhe të paguajnë 2.000 euro në dëm të viktimës dhe 5.000 euro me kusht në mënyrë që ata të mos kthehen në paraburgim pas arrestimit të tyre.

Në fund, fituesi i vetëm është Policia e Mykonos, e cila arriti të përdorë pamjet e kamerave për të identifikuar bandën me famë botërore, të cilat shtrihen në Francë, Portugali, Tunizi, Turqi dhe Greqi, duke rrëmbyer orë koleksioni prej mijëra eurosh nga duart e mbajtësve të tyre të pasur. Në fakt, siç doli, të katër të arrestuarit për kapjen e orës fallco kishin udhëtuar në Mykonos në të njëjtën ditë të 20 majit të kaluar në mënyrë që të ndihmonin në mënyrë operative një grup tjetër të së njëjtës bandë që kishin vjedhur nga një biznesmen grek.

Daniel F. është një zviceran i pasur i cili dëshironte të vinte në Mykonos vetëm për një javë. Për pesë vitet e fundit ai mbante një orë Richard Mille prej 200,000 eurosh në kyçin e majtë, një dhuratë nga miku i tij i ngushtë. Një mbrëmje teksa shëtiste nëpër ishull dy persona j’u afruan dhe i rrëmbyen nga dora orën që mbante. Ai bëri direkt denoncim në polici por duke qenv se ora ishte dhuratë nuk e mbante mend serialin e saj.

Pa kaluar 24 orë ai u rikthye në polici duke ndryshuar versionin e tij pasi kishte folur me mikun qv i dhuroi orën, i cili i kishte treguar të vërtetën duke i thënë se ora që i kishte dhuruar nuk ishte origjinale por një imitim që kushton 2 mijë euro.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni grabitet biznesmeni ne mykonos grabitet biznesmeni ne mykonos

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!