LIVE UPDATES
Aktualitet

20 Tetor 2020, 17:44 Nga DOSJA

TIRANË– Jani Vasilis, i ati i 19-vjeçares shqiptare që prej ditësh ka humbur në Greqi, i ka bërë thirrje që të rikthehet në shtëpi. Në një lidhje telefonike për emisionin “Pa Gjurmë” Vasilis u shpreh i shqetësuar se vajzën Artemis mund ta kenë rrëmbyer dhe se jeta e saj është në rrezik. Sipas tij, e reja nuk ka marrë me vete asnjë mjet identifikimi, ç’ka lë të kuptohet se ajo nuk ka pasur në plan të largohet asgjëkundi, duke hequr dyshimet edhe me gjendjen e saj mendore.

Vajza është larguar nga shtëpia, pasi do bënte një intervistë pune në një dyqan lodrash dhe nuk u kthye më. Ne jemi interesuar dhe vajza nuk ka shkuar fare në atë dyqan. Vajzën mund ta kenë rrëmbyer dhe është në rrezik për jetën. Jemi lidhur me shoqërinë e saj, por asnjë nuk është në dijeni. Ka folur me motrën, nënën dhe gjyshen për herë të fundit para se të largohej nga shtëpia. Telefoni i saj rezulton i fikur, një orë pasi humbi gjurmët, rreth 16:20. Vajza nuk ka marrë asnjë dokument me vete. Ka pasur të veshur pantallona të zeza, bluzë bojqielli me viza të bardha. Ne kemi 17 vite që jetojmë në Athinë dhe që në vitin 1991 që jemi shpërngulur në Greqi,”– tha babai i 19-vjeçares.

Ndërsa mediat greke raportuan, se e reja shqiptare kishte patur një lidhje dashurie me një 24-vjeçar, për të cilin familjarët nuk ishin dakord, babai i 19-vjeçares e mohon. Ndërsa në fund, dërgon një mesazh për të bijën, të cilës i kërkon që të kthehet në shtëpi dhe të mos ketë frikë për asgjë.

“Kemi folur me këtë 24 vjeçar, i cili është një shtetas shqiptar, që dyshohet se kanë patur raport, por ai nuk ka lidhje me këtë ngjarje. Vajza nuk ka patur asnjë problem shëndetësor. Kërkoj që vajza të më kthehet. Gjërat do jenë si kanë qenë. Nuk kam marrë informacion nëse ka kaluar kufirin. Të kthehet, nuk do ketë asnjë problem, as nga prindërit as nga vëllezërit, nga askush. Mund të ketë frikë të kthehet,”-u shpreh i shqetësuar Jani Vasilis.

Artemis Vasili, vajza 19-vjeçare me origjinë shqiptare që jeton në Greqi është zhdukur pa lënë gjurmë 5 ditë më parë. Vajza u zhduk të premten në Koropi, teksa familjes i kishte thënë se po shkonte për të dhënë një intervistë pune në një dyqan lodrash, por nuk u kthye më. Disa dëshmitarë janë shprehur se e kanë parë vajzën shqiptare në një gjendje të keqe psikologjike në një rrugë kryesore të Athinës. Për mediat greke ata janë shprehur se kanë parë një vajzë të ngjashme duke qarë në rrugë. Ndërkohë i ati i vajzës i bën apel asaj që të rikthehet në shtëpi, mirëpo nuk heq mundësinë që ta kenë rrëmbyer.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet artemis vasilis jani vasilis zhdukja e shqiptares ne greqi zhdukja e vajzes artemis vasilis jani vasilis zhdukja e shqiptares ne greqi zhdukja e vajzes

Sondazh

Poll
Aktualitet 20 Tetor 2020, 17:13

TIRANË– Sot banorët e periferisë së kryeqytetit janë kthyer në Mesjetë. Zona e Astirit dhe Yzberishtit nuk ka furnizim me energji elektrike prej disa...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM