LIVE UPDATES
Aktualitet

Çudia e vettingut në polici/ Pas dekadave karrierë Arben Frashëri del si kontrabandist nafte dhe i korruptuar/ KJV nuk i pra

20 Tetor 2020, 16:06 Nga DOSJA
Çudia e vettingut në polici/ Pas dekadave karrierë Arben

TIRANË– Një shtëpi 96 m2 e blerë në vitin 2001 dhe e transformuar në një ambient banimi ka “djegur” Arben Frashërin, drejtorin e SHÇBA-së në qarkun e Beratit dhe Fierit. Frashëri, pas disa dekadash karrierë në Policinë e Shtetit është larguar nga strukturat që prej 2 tetorit 2020. Gazetari Elton Qyno ka zbardhur vendimin me 61 faqe të Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit, i cili mund të hidhet poshtë vetëm nga Gjykata Administrative. Në dosje, disa prej kolegëve të Frashërit në Berat gjatë viteve 1997-1999, kanë raportuar infoemacionin “sekret” se i “djeguri” nga Vettingu në Polici ishte njeriu që organzionte kontrabandën e naftës me autobote nga Kuçova në Marinë. Akuzave të kolegëve u janë shtuar edhe ato të anëtarve të KJV-së për mitmarje, të cilën e mbështesin në një informacion të marrë më 16 mars të vitit 2010.

 “…Arben Frashërit, i është dhënë një shumë mjaft e madhe parash, që më pas e ka ndihmuar për të mos marrë ndonjë dënim të rëndë për personin e arrestuar…”-thuhet në informacion.

Por edhe pse informacionet për kontrabandë dhe korrupsion nuk u provuan kurrë sërish u përdorën si argument për përjashtimin e Arben Frashërit nga Policia. Një tjetër detaj ku janë kapur trupa gjykuese e përbërë nga Artur Baku, Mirela Ujkani (Miti) dhe Alban Laska, ka qënë të ardhurat e siguruara nga emigracioni.  Komisioni konstaton në vetëdeklarimin dhe shpjegimet e dhëna nga Arben Frashëri në lidhje me të ardhurat e përfituara nga punësimi në shtetin grek, i cili ka treguar se ka qëndruar pa dokumentacion dhe ka punuar në informalitet. Nga puna në emigracion vlerën e të ardhurave personale në shumën 10 648 000 Dhrahmi, nga këmbimi i të cilave është përfituar vlera 5.045.600 lekë. Ndërsa trupa e vlerësimit ka arritur në përfundimin se të ardhurat neto të deklaruara nga Arben Frashëri nuk vërtetohen pasi nuk është paraqitur asnjë dokument ligjor.

“…nga sa më sipër trupa e Vlerësimit nuk mund të marrë të mirëqenë faktin se Arben Frashëri, ka realizuar të ardhura në shtetin Grek në vlerën 10 648 000 Dhrahmi, e konvertuar në monedhën vendase Lekë, vlera 5 045 600 Lekë, nisur vetëm nga vetëdeklarimi i vetë Frashërit. Nga nëntori 1994 deri në 30 Korrik 1997 Arben Frashëri ka qenë emigrant ekonomik së bashku me bashkëshorten në Greqi dhe kanë përfituar të ardhura nga emigracioni në vlerën 12 648 000 Dhrahmi të përfituara nga ai vetë 6 696 000 dhrahmi dhe bashkëshortja 5 952 000 dhrahmi. Nga këto, të ardhura neto nga emigracioni të sjella në Shqipëri ishin 10 640 000 Dhrahmi, të cilat janë konvertuan në monedhën lekë mes viteve 1996-1997, ku nga këmbimi është përfituar vlera 5 045 600 Lekë. (kursi i këmbimit në atë periudhë ishte 4.7) “…në deklarimet noteriale të personave N.SH dhe V.I, konstatohet se deklarojnë që u kanë ofruar ndihmën për qëndrimin dhe me punësimin. Gjatë deklaratës N.SH pranon faktin se dorazi në zarf ka përcjellë para nga shteti Grek në Shtetin Shqiptar, tek vjerri i Arben Frashëri, shtetasi S.K që jetonte në Shqipëri, por nuk provon dhe dëshmon se sa ka qenë vlera e përcjellë, pra sërisht nuk provohet vlera e përfituar nga subjekti i vlerësimit prej 10 648 000 Dhrahmi nga këmbimi i të cilave është përfituar vlera 5 045 600 Lekë…”-shprehen në vendim anëtarët e KJV-së.

E gjithë dosja mbyllet edhe me një tjetër akuzë për Frashërin, ku sipas KVJ-së Frashëri nuk është i besueshëm edhe pse ka më shumë se 25 vite punë sistematike në Policinë e Shtetit dhe ka hetuar dhjetra grupe kriminale në vend.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arben frashëri arben frashëri ne vetting vettingu ne polici arben frashëri arben frashëri ne vetting vettingu ne polici

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES