LIVE UPDATES
Bota

“Shqiptarët po punojnë për ‘Shqipërinë e Madhe'”, ministri serb: Perëndimi po hesht

31 Janar 2022, 12:22 Nga DOSJA
“Shqiptarët po punojnë për ‘Shqipërinë e

SERBI – Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Nikola Selakoviç kritikoi Perëndimin për heshtjen ndaj përpjekjeve të shqiptarëve të Kosovës dhe Shqipërië për krijimin e “Shqipërisë së Madhe” dhe refuzimin e shtetit të Kosovës për zbatimin e marrëveshjes së krijimit të komunave serbe.

Zyrtari i lartë i qeverisë serbe akuzoi Prishtinën se nuk po i përmbahet zotimeve të saj për zbatimin e marrëveshjes së komunave serbe. Ai kritikoi vendet e Perëndimit se nuk ushtrojnë presion ndaj Kosovës për t’u sjellë në mënyrën e duhur në lidhje me dialogun me Serbinë.

“Dialogu thelbësor është ngarkuar nga mungesa e çdo interesi dhe vullneti të Prishtinës për të zbatuar atë se çfarë është miratuar deri tani me detyrimin e tyre, e cila është krijimi i Asosacionit të Komunave Serbe në përputhje me Marrëveshjen e Brukesit. Beogradi po angazhohet, por Prishtina ka thënë publikisht se nuk do ta miratojë atë.

Prishtina u përpoq të ndryshonte përmbajtjen e Marrëveshjes së Brukselit duke krijuar historinë se marrëveshjes konstitucionale. U takon atyre për të kërkuar për arsyen e mjaftueshme dhe falje. Vendet e Perëndimit, të cilat duhet të ushtrojnë presion ndaj Prishtinës, i shmangen kësaj gjëje në mënyrën e duhur dhe efektive. Ata e mbështetën politikën e Kurtit deri në maksimum.

Përderisa janë të heshtur për çdo deklaratë lidhur me Shqipërinë e Madhe, ata janë të qetë edhe në këto procese dhe shqiptarët në të dy anët e kufirit po punojnë fort për të realizuar këtë qasje”, deklaroi ministri i Jashtëm i Serbisë Nikola Selakoviç.

Deklaratat e Selakoviç vijnë në momentin kur dy diplomatët e SHBA dhe BE për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak vizitojnë Kosovën. Pas ditës së mërkurë, ata do të vizitojnë Serbinë. Në fokus të takimeve janë dialogu Kosovë-Serbi dhe marrëveshje e Asosacionit të Komunave Serbe.

BURIMI: Novosti

LAJMI KRYESOR: Lajçak-Escobar në Kosovë/ Dita e parë, diplomati i SHBA: Ballkani Perëndimor në BE

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni asosacioni i komunave me shumice serbe ne kosove dialogu kosove-serbi gabriel escobar ne kosove lajcak dhe escobar ne kosove nikola selakoviç asosacioni i komunave me shumice serbe ne kosove dialogu kosove-serbi gabriel escobar ne kosove lajcak dhe escobar ne kosove nikola selakoviç

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh