LIVE UPDATES
Bota

E lidhur me zinxhirë në kasolle, pamjet e rënda zemërojnë popullin kinez

31 Janar 2022, 16:58 Nga DOSJA
E lidhur me zinxhirë në kasolle, pamjet e rënda

KINË- Një video e një nëne kineze të tetë fëmijëve e mbyllur në një kasolle fshati me një zinxhir në qafë ka shkaktuar zemërim dhe tronditje në Kinë. BBC shkruan se videoja në Douyin, është xhiruar nga një bloger që viziton gruan dhe është dukshëm i tronditur nga ajo që sheh.

Videoja është bërë virale me përdorues kinezë që kërkojnë që autoritetet të ndërhyjnë për ta ndihmuar atë. Shumë kanë diskutuar gjithashtu abuzimin e grave dhe të drejtat e tyre të kufizuara në zonat rurale të Kinës dhe kanë vënë në dyshim rrethanat në të cilat gruaja në Xuzhou në provincën lindore Jiangsu lindi tetë fëmijët e saj.

Ata kanë pyetur se si kjo i shpëtoi njoftimit të autoriteteve lokale, duke pasur parasysh kufizimet e rrepta të planifikimit familjar të Kinës. Në video, gruaja shfaqet e trullosur dhe e paaftë për të kuptuar pyetjet e vloggerit, i cili e pyet vazhdimisht nëse ndjen të ftohtë. Ajo është e veshur vetëm me një shtresë të lehtë rrobash, pavarësisht temperaturave të ftohta të dimrit.

Që kur u postua të premten, videoja ka nxitur diskutime të ethshme për trafikimin e qenieve njerëzore në zonat e varfra rurale të Kinës – pavarësisht detajeve të pakta të disponueshme për këtë rast të veçantë. Shumë përdorues të rrjetit bënë krahasime me një film kinez të vitit 2007 Blind Mountain, i cili tregon historinë e një gruaje të re që rrëmbehet dhe shitet si skllav.

To give the full story, here is the original video that caused the social media storm, which is still ongoing today (tw distressing content, not sure why the lock is blurred, as if that is the most shocking thing about this video..) pic.twitter.com/UOA5zrfeQ4

— Manya Koetse (@manyapan) January 30, 2022

Autoritetet dhanë një deklaratë të premten duke hedhur poshtë çdo spekulim rreth rrëmbimit. Ata e identifikuan gruan me mbiemrin e saj Yang, nga qyteti i Feng County Huankou. Ata thanë se ajo ishte martuar me burrin e saj, të identifikuar si z. Dong në vitin 1998 dhe ishte diagnostikuar me një sëmundje të shëndetit mendor. Familja e tij u kishte thënë autoriteteve lokale se zonja Yang kishte shpesh shpërthime të dhunshme.

Por përgjigja nga zyrtarët zemëroi më tej përdoruesit e rrjetit, të cilët kritikuan autoritetet për mos adresimin e çështjes së ndalimit të saj, përdorimit të zinxhirëve dhe mirëqenies së saj të përgjithshme. Kjo nxiti një deklaratë të dytë nga autoritetet të dielën, e cila përmbante më shumë informacion rreth historisë së familjes. Zyrtarët thanë se tani po hetonin burrin e saj.

Dong dyshohet për shkelje të ligjit. Autoritetet e sigurisë publike kanë nisur një hetim për të,” thuhet në deklaratë. Ata shtuan se zonja Yang tani ishte në spital për trajtim dhe fëmijët e saj ishin marrë nën kujdesin shtetëror. Zyrtarët thanë se ajo ishte diagnostikuar kohët e fundit me skizofreni.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota feng county huankou kine feng county huankou kine

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh