LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/Protesta në Spanjë, thyerja xhamas, gurë ndaj policëve, njerëzit dalin në rrugë kundër masave parandaluese ndaj Co

1 Nëntor 2020, 08:32 Nga DOSJA
VIDEO/Protesta në Spanjë, thyerja xhamas, gurë ndaj

SPANJË-Numri i të infektuarve me Covid-19 ka është rritur kudo në Evropë. Spanja është një nga vendet që ka shtrënguar masat parandaluese, si pasojë e numrit të lartë të infektimit. Ndërkohë mijëra njerëz kanë dalë në protestë në kundështimë me masat e vendosura.

Protestat janë kthyer në të dhunshme ku ka pasur përplasje me policinë. Protestuesit i kanë vënë flakën kontejnerëve të plehrave gjatë natës dhe vendosën barrikada në rrugën Gran Via në Madrid dhe thyen disa vitrina dyqanesh në qendër të qytetit. Ndërkohë, që policia ka ndërhyje duke u përpjekur ti japë fund grumbullimit të paligjshëm, protestuesit filluan të hedhin gurë drejt tyre, të cilët iu janë përgjigjur me plumba gome, duke u shpërndar nëpër rrugë.

Pamje nga protestat:

BREAKING ? Gran Via, #Madrid – lawlessness as protestors are on street clashing with police after they follow to be #Spain’s lockdown rules.

Protests also happening in different cities of Spain like #Barcelona, #Logrono, #Burgos, #Vitoria, #Santander, #Valencia and #Zaragoza pic.twitter.com/EmWEEsVYuX

— Insider Paper (@TheInsiderPaper) November 1, 2020


Në Barcelonë, protestuesit goditën gjithashtu me gurë policinë natën e dytë të protestave kundër kufizimeve. Gjithashtu, protestat kanë shpërthyer shpërthyen në qytetin spanjoll të Logorno, ku protestuesit u vunë flakën kontejnerëve, thyen xhamat dhe plaçkitën dyqanet. Pati protesta edhe në Granada, Malaga dhe Bilbao.

Qeveria rajonale në Katalonjë miratoi një paketë të re masash këtë javë, përfshirë ndalimin e largimit nga rrethi gjatë fundjavës. Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez u bëri thirrje spanjollëve për të treguar durim dhe paqe dhe dënoi sjelljen e dhunshme dhe irracionale të “pakicës”.

 

Nos vamos a enterar. pic.twitter.com/kDnLC5zNeY

— Arturo Pérez-Reverte (@perezreverte) October 31, 2020

Parlamenti spanjoll miratoi një zgjatje gjashtë-mujore të gjendjes së jashtëzakonshme dhe u dha më shumë kompetenca autoriteteve rajonale në mënyrë që të luftonin valën e dytë të koronavirusit. Gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë deri më 8 maj, por ekziston mundësia e heqjes së saj në 9 mars, në varësi të situatës. Qeveritë rajonale mund të kontrollojnë lirinë e lëvizjes dhe kohën e ndalimit të orarit pa procedura të ndërlikuara parlamentare. Shumë rajone kanë rritur kufizimet që përfshijnë ndalimin e mbërritjes brenda ditës, karantinën dhe kufizimet e udhëtimit.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota protesta ne spanje protesta ne spanje

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013