LIVE UPDATES
Aktualitet

Gati për Kuvendin/Basha mbledh Kryesinë, propozohet spastrimi i PD nga ‘non grata-t’

17 Dhjetor 2021, 13:26 Nga DOSJA
Gati për Kuvendin/Basha mbledh Kryesinë, propozohet spastrimi i PD nga

TIRANË– Lulzim Basha ka mbledhur për më shumë se 3 orë Kryesinë e Partisë Demokratike, kur nesër do të mbahet mbledhja e Kuvendit të Jashtëzakonshëm në Pallatin e Kongreseve. Në takimin e sotëm u vendos që t’i propozohet këtij Kuvendi shkarkimi nga strukturat i personave të prekur nga ligji i dekriminalizimit ose që rezultojnë “non-grata” nga strukturat qendrore të Partisë.

Gjatë diskutimeve në mbledhje, ishte nënkryetari i partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka propozuar që në strukturat qendrore të mos ketë individë  të shpallur ‘non grata’. Por nuk ka përmendur emra! Menjëherë në diskutim ka reaguar deputetja Dhurata Çupi, e cila ka përmendur emrin e liderit historik të PD-së, Sali Berisha. Ndërsa Ervin Salinji ka propozuar që kjo pikë të kthehet në një rezolutë. Ndërkaq gjatë mbledhjes së sotme është ngritur edhe Komisioni i Përhershëm Statutor. Anëtarë të Komisionit Statutor janë Enklejd Alibeaj, Ervin Salianji, Kreshnik Çollaku, Jonila Godole, Taulant Zeneli si dhe Jorida Tabaku.

Nisur nga kjo pikë, Kuvendi i nesërm do të vendosë dhe fatin e ish-kryeministrit Sali Berisha në parti. Gjithashtu, u konfirmua krijimi i Aleancës Qytetare për Demokracinë si organizatë partnere e PD-së, e cila do të veprojë paralelisht me FRPD dhe Forumin e Gruas, por është ende e paqartë axhenda e kësaj strukture. Po ashtu, u miratua edhe rendi i ditës së nesërme në Kuvendin Kombëtar, ku është vendosur edhe votimi për ndryshimet e parashikuara në Statut.  Ndërkohë që më fillim të mbledhjes, Basha nuk ka vonuar që të emërojë 12 kryetarët e rinj të degëve në PD, pasi u shkarkuan nga Kryesia pak javë më parë, me pretendimin se nuk ishin angazhuar në mbledhjen e firmave për Kuvendin e 18 dhjetorit.

Ndërkohë që nesër do të mbahet Kuvendi tjetër Kombëtar i PD vjen vetëm një javë pas atij të Berishës, ku u votua për shkarkimin e Bashës, si dhe gjithashtu u ndryshua statuti i PD-së. Po ashtu, nesër në të gjithë degët e PD në rrethe do të mbahet referendumi për shkarkimin e Bashës, vendim i dalë nga Kuvendi i Berishës. Megjithatë asnjë vendim i nxjerrë nga Kuvendi i 11 dhjetorit nuk është njohur nga Basha, ndërsa çështja ka përfunduar në Gjykatë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Mbledhja e kryesisë së PD-së, publikohen vendimet

Fati i Berishës në PD, kryesia e partisë merr vendimin e fundit

Kuvendi i 18 dhjetorit, përfundon mbledhja e kryesisë së PD-së

Zbardhen detaje nga mbledhja e Kryesisë së PD, propozimi: Mos të ketë “non grata”

Mblidhet Kryesia e PD, vendoset ngritja e Komisionit Statutor 

vijon…

(k.m/F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore kryesia e pd 17 dhjetor 2021 lulzim basha partia demokratike kryesia e pd 17 dhjetor 2021 lulzim basha partia demokratike

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq