LIVE UPDATES
Aktualitet

Ritet satanike,pa kontroll në Shqipëri! Propagandë e instruksione në rrjetet sociale

17 Dhjetor 2021, 18:21 Nga DOSJA
Ritet satanike,pa kontroll në Shqipëri! Propagandë e instruksione

Në Shqipëri deri më tani 4 persona kanë humbur jetën në rrethana misterioze, ndërsa vetëflijimet në disa raste kanë shtuar dyshimet, por asnjëherë të zbardhura nga Policia. Rasti i parë që tronditi opinionin publik ishte ai i familjes Josufi në Kombinat, ndërsa nga ajo që u publikua në media është se familja po ndiqte një rit vetëflijimi e që më pas do bënte ringjalljen. Nëna dhe vajza e saj humbën jetën, ndërsa vajza tjetër e familjes Josufi u arrit të shpëtohej në gjendje të rëndë.

Ndonëse në atë kohë policia hetoi rastin e nga të dhënat e grumbulluara doli se familja vizitohej nga persona të tjerë të cilët kryenin rite e nuk u identifikuan kurrë, por edhe vetë hetimet nuk arritën në konkluzion se çfarë ndodhi me të vërtetë. Së fundmi, ritet e më konkretisht ato satanike janë bërë një trend në rrjetet sociale.

“Ka pas një problematikë, janë 4 viktima që dyshohet se kanë rënë viktima të këtyre ritualeve. Këto grupe nuk kanë frikë për asgjë, madje kanë dalë hapur duke përdorur rrjetet sociale. Ju japin instruksione si mund të thërrasin shpirtrat dhe demonët, kjo është shumë e rëndë”, thotë për A2 CNN Ervin Karamuça, profesor i Kriminologjisë në fakultetin e Drejtësisë

“Këto grupe nuk kanë frikë për asgjë, madje kanë dalë hapur duke përdorur rrjetet sociale”, thotë Ervin Karamuça, profesor i Kriminologjisë

“Ato kanë arritur deri aty sa të jenë publike nga njëra anë dhe nga ana tjetër të instruktojnë dhe se si të komunikoni me demonët. Një rast është ai i Asmodeus ose “demonit mbret”, që ruajti të gjitha thesaret në ferr.

Pas një përshkrimi të gjatë të demonit të rrethit të 5-të, në faqen në rrjetin social me emrin “Fuqia e Magjisë”, shpjegohet dhe se si mund të kryhet një ritual dhe sendet që nevojiten për ta bërë këtë.

“Kemi një vakum legjislativ deri më tani për t’i dënuar. Shumë shpejt do të ngrihet një grup punë për ritet okulte, mund të parashikohet edhe në kodin penal ndëshkime për këto lloje ritualesh, por ndërkohë këto duket sikur nuk kanë frikë, prandaj i bëj apel që të ketë vigjilencë të lartë nga familjet, që të rinjtë mos të bien pre e këtyre ofertave”, shton profesori.

Pak kohë më parë një 23-vjeçare ndërroi jetë në Tiranë në rrethana misterioze. Në trupin e 23-vjeçares Evgjeni Baxho u gjetën simbole të dyshuara të ritualeve satanike, edhe pse u tha se shkak i vdekjes ishte infeksioni në dhëmballë. Ndonëse në Shqipëri nuk ka asnjë rast të dokumentuar të këtyre riteve, fare thjeshtë ato gjenden dhe në rrjete sociale, ndërsa ekspertët apelojnë që organet të hetojnë.

Marrë nga A2CNN

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet ervin karamuça evgjeni baxho policia e shtetit ervin karamuça evgjeni baxho policia e shtetit

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë