LIVE UPDATES
Aktualitet

KLP, emërime pa transparencë? Nis kontrolli se si janë kryer emërimet në detyrë

17 Dhjetor 2021, 18:50 Nga DOSJA
KLP, emërime pa transparencë? Nis kontrolli se si janë kryer

Në këtë 3 vjetor të konstituimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, ky formular akreditimi i shpërndarë medias me kushtin që gazetaret të mbajnë përgjegjësi në rast se përmendin emrat e prokurorëve që lakohen në mbledhje, hedh hije dyshimi jo vetëm mbi transparencën që u urdhërua nga reforma në drejtësi. Këtë të premte KLP lejoi aksesimin e mbledhjes online vetëm për mediat që u akredituan nën këtë kusht. Ndërsa anëtarët do të diskutojnë e vendosin për caktimin e përkohshëm të 17 prokurorëve dhe drejtuesve, të cilëve nuk duhet tu përmenden emrat, ndonëse prokurorët janë funksionare publikë dhe qytetarët kanë interes e duhet të informohen se cilët janë ata.

Kjo strategji bunkerizimi u finalizua gjate garës për në SPAK të 3 prokurorëve Alfred Shehu që hetoi vrasjen para zgjedhjeve ne Elbasan, Elvin Gokaj qe u kthye ne detyrë nga KPA mbasi vettingu e detyroi te kthehej ne shkollë për mungesë profesionalizmi dhe Sonila Muhametaj një prokurorë e dosjeve të forta.

Se çfarë ndodhi ne këtë mbledhje e tregon regjistrimi audio!

Elvin Gokaj: Unë kam shkuar në shkollë për vendimmarrjet e kolegëve të tjerë dhe për shkresat përcjellëse. Sot ata kolegë i keni tek SPAK i keni vlerësuar këtu.

Alfred Shehu: Një pjesë e prokurorive në momentin që u krijua SPAKU gjeti zgjidhjen tek SPAK dhe dhe ju dërguan dosje, por SPAKU realisht u mbyt nga dosjet dhe një pjese e mire e tyre u kthyen.

Sonila Muhametaj: Besoj tek rezultatet, vlerat dhe misioni qe pretendohet te arrihet pikërisht ne luftën ndaj korrupsionit qe është gangrena e vendit tone nga e cila vjen çdo e keqe me pas dhe po kështu edhe lufta ndaj krimit te organizuar.

Megjithë diferencën prokurores Muhametaj ju dhanë tre pikë më pak, duke kualifikuar në SPAK, Shehun dhe Gokaj, sipas kritereve që qeveria e prokurorisë ende nuk u ka kthyer përgjigje pyetjeve të Top Channel. Por nëse janë apo jo te influencuara votat e anëtarëve te KLP mjafton te shikohen caktimet e përkohshme qe vendosen herë pas here.

Per te kuptuar se si janë kryer rekrutimet ne KLP dhe lëvizjet paralele, Komisioni për Shërbimin Civil ka nisur një auditim, rezultatet e te cilit do te bëhen publike se shpejti dhe deri atëherë do te jetë ne fuqi formulari i akreditimit për median e gjithashtu edhe ngritja e murit për publikun.

Marrë nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet alfred shehu elvin gokaj klp sonila muhametaj alfred shehu elvin gokaj klp sonila muhametaj

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…