LIVE UPDATES
Aktualitet

Kush duhet t’i paguajë naftëtarët e Ballshit? Qeveria përcjell me ‘lugë bosh’, zv.ministri: Lekët kërkojini

17 Shtator 2020, 20:52 Nga DOSJA
Kush duhet t’i paguajë naftëtarët e Ballshit? Qeveria

Transferimi i protestave të naftëtarëve të Ballshit në kryeqytet, ka detyruar përfaqësuesit e qeverisë të sqarojnë pozicionin e tyre. Në një intervistë për Televizionin Klan, Zv/Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Ilir Bejtja thotë se rafineria është 100% private dhe se pagat e prapambetura të naftëtarëve duhet t’i paguajë kompania që e administron.

Pasi kanë fituar shumë gjyqe në vitet e fundit, Zv/Ministri Bejtja thotë se naftëtarët duhet të vazhdojnë betejën ligjore pasi qeveria nga ana e saj ka krijuar të gjitha lehtësirat për kompaninë.

Protestat e naftëtarëve të Ballshit për të përfituar pagat e prapambetura kanë qenë të vazhdueshme vitet e fundit. Ata kërkojnë rreth 17 paga të akumuluara në vitet e fundit. Rafineria ka ndërprerë punën nga Janari i këtij viti për shkak se dilte me humbje.

I pyetur se përse naftëtarët i drejtohen qeverisë t’i paguajë pagat, Bejtja tha se këtë “e dinë ata”.

Intervista:

Rafineria është biznes privat apo shtetëror? Pronë e kujt është?

Zv/ministri i Financave Ilir Bejtja: Aktualisht është 100% biznes privat dhe është në pronësi të ALLUM Energy.

Pagat e prapambetura të cilës periudhë janë?

Zv/ministri i Financave Ilir Bejtja: Të periudhës së vitit 2015, 11 paga dhe nja 6 paga në total, shkojnë diku tek rreth 15 deri në 17 paga i takojnë 2016-ës (Janar-Korrik). Në total pretendohet 15 deri në 17 paga për të cilat punonjësit në përgjithësi kanë bërë edhe procese gjyqësore për t’i marrë ato ndaj kompanisë ARMO dhe një pjesë e mirë e tyre, në dijeninë time nga informacionet që kemi marrë nga sindikata në këtë periudhë i kanë fituar mbi 500 gjyqe. Tani duhet vetëm të ndjekin ortakët e ARMO-s që t’i marrin ato para.

Po përse naftëtarët paratë ndërkohë i kërkojnë nga qeveria?

Zv/ministri i Financave Ilir Bejtja: E dinë ata, qeveria në çdo lloj rasti që në momentin e privatizimit në 2008-ën ka qenë aksionere minoritare, vetëm 15%. Kompania ka qenë në pronësi mbi 85% të AMRA Group dhe TEXAS Refinery të cilët përbëjnë edhe konsorciumin kryesor në momentin e privatizimit. Ky grup e ka operuar uzinën në forma të ndryshme. Nje farë periudhe deri në 2012 vetë, pastaj ia dha një kompanie të krijuar po prej tyre Deveron deri ne 2014, pastaj rifilloi përsëri ARMO dhe në 2015 bankat ndërhynë që morën asetet nën sekuestro me zyrat e përmbarimit se ato ishin të pamundura të paguanin kreditë. Nga ky moment ARMO nuk u paraqit më në vendin tonë, as juridikisht as fizikisht, ne nuk e dimë ç’bëhet me ta. Dimë që nga ky proces përmbarimi për ekzkutimin e pronave, bankat përfituan pothuajse të gjitha asetet, një pjesë e aseteve u shit për pagesat e detyrimeve që kanë pasur ndaj palëve të treta, Albpetrol a ku di unë dhe tani gjithë aseti që po flasim, pra ish-kombinati i përpunimit të naftës nga 2017 është në duart e Allum Energy, që nga shtatori ka blerë ka blerë aksionet nga shoqëritë përmbarimore duke likujduar bankat dhe nga 2017 është pronë e tyre. Në janar të 2018, ata filluan tratativat dhe në prill të 2018, uzina filloi punën me një nënkontraktor, me qira, Tosk Energji bashkë me Bylis, të cilët kanë vazhduar deri në fund të 2019, në 31 dhjetor ta kenë uzinën nën qira, nën administrim. Uzina ka ndaluar në 17 shtator të 2019, pasi Tosk pretendonte se nuk mund ta punonte me atë sasi që furnizonte Bankers, pra 30 ose 35 mijë ton naftë bruto, nuk dilte fitimprurës biznesi dhe nga janari 2020 nuk ka rifilluar më. Në dijeninë tonë Allum e prishi kontratën në shkurt të 2020 me Tosk edhe Bylis dhe kanë të drejtën të operojnë, kanë liçensën, shteti ka bërë gjithçka që të nisin të operojnë.

Kjo është një situatë që do zgjidhje. A mundet që shteti t’ia paguajë paratë?

Jo në asnjë rast. Në vendin tonë falimentojnë dhe ngrihen biznese çdo ditë dhe unë nuk di ndonjë rast që shteti të ketë marrë përsipër të paguajë pagat e punonjësve. Ata duhet të ndjekin rrugën ligjore. Pronari që e ka duhet ta ndezi, nëse nuk e ndezin ka edhe falimentim, ka edhe mbyllje, por nuk është shteti që i merr këto vendime.

Marrë nga Tv Klan

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet Ilir Bejtja Naftëtarët e Ballshit Ilir Bejtja Naftëtarët e Ballshit

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje