LIVE UPDATES
Politike

Kujtim Gjuzi “zbulon” si u plagosën policët në protestë: Goditën njëri-tjetrin, zgjedhje të qeta nuk do të ketë

3 Qershor 2019, 15:32 Nga DOSJA
Kujtim Gjuzi “zbulon” si u plagosën policët në

TIRANË- Deputeti i dalë nga lista e Partisë Demokratike, Kujtim Gjuzi, ka dalë në një konverencë për shtyp nga ambientet e Kuvendit.

Ai shprehet se kryeministri i Edi Rama duhet të mbledhë mendjen e të mos lejojë instalimin e një junte ushtarake.

Sipas Gjuzit, vendi është në një prag katasrtofe zgjedhore. Ai i kërkoi Kryeministrit që t’i bëjë ftesë opozitës në mënyrë zyrtare dhe me numër protokolli, e jo me letra bakalli.

Më tej duke u ndalur tek protesta e djeshme Gjuzi tha se pretendimet për lëndimin e policëve janë të pavërteta, pasi ata kanë goditur njëri-tjetrin.

“Protesta e djeshme është bërë ditën e diel dhe të gjithë po e shikonim në televizion ose kishim dalë në protestë. Kryeministri vazhdon të këmbëngul se zgjedhjet do të mbahen më datë 30 qershor, ndërsa konservatorët i bëjnë thirrje shkëlqesisë së tij Edi Rama që të mbledhë mendjen se nuk mund të shkohet në zgjedhje në këtë situatë, ku 34 bashki nuk kë kandidat tjetër, përpos atë të PS.

Jemi në një prag të një katastrofe zgjedhore. Katastrogfa nuk ishte vetëm në Korçë. Kryeministri do që të bëjë zgjedhje që të jenë të kontestueshme. Kryeministri të ftojë zyrtarisht me numër protokolli opozitën dhe jo me letra bakalli të bëjë ftesa. Zotëri kryeministër, nuk ke shanse të bësh zgjedhje më 30 qershor. Kjo që do të bëjë Edi Rama është si diktatura.

Ne si konservatorë iu bëjmë thirrje zoti Rama si kryeministër i Shqipërisë që të keni vullnetin që të hapni rrugën e zgjedhjeve të lira e të barabarta. Ne e kemi thënë: ‘Me këtë Kod Zgjedhor nuk shkohet në zgjedhje.’. Në fakt iu po tentoni që të bëni realitet regjimin e Gadafit. Në fakt edhe atje pas rënies së Gadafit ka zgjedhje. Ndal Edi Rama, mos shko drejt juntës ushtarake.

Ne si konservatorë po përballemi me vështirësi. KQZ nuk po regjistron kandidatët tanë si kandidatë, në zonën e Krujës, në Nikël, aty ku e keni kthyer në një zonë vrasjesh. Unë po të them nga këtu se Krujën nuk e fiton dot, nuk mundesh të marrësh dot të marrësh atë zonë, me njerëz të krimit, që kanë mbjellë kanabis, kanë kanabizuar këtë zonë”, tha Gjuzi ndër të tjera.

Më tej Gjuzi tha: ” Shkelqësi Kryeministër, nuk keni shance që ju të bëni zgjedhje të qeta. Nëse ju doni plagosje si ato të djeshmet ndaj protestuesve, apo tentativa duke goditur policët njëri-tjetrin dhe të thoni se u goditën nga protestuesit, këto janë mashtrime”.

Protesta e djeshme e opozitës zgjati 3 orë ku pati tym dhe flakë. 10 persona u plagosën. mes tyre 7 policë, 2 punonjës të medias dhe 1 qytetar. Basha  dje paralajmëroi se kjo është protesta e fundit, ku opozita kërkon largimin e qeverisë me logjikën e arsyes. Ndërkohë nga policia janë arrestuar 42 persona dhe 19 të tjerë janë shoqëruar. (Lexo këtu)

(B.B & A.S/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike kujtim gjuzi protesta e opozites 2 qershor 2019 kujtim gjuzi protesta e opozites 2 qershor 2019

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane