LIVE UPDATES
Editorial

Kriteret e reja do ta ndryshojnë vendin

14 Dhjetor 2020, 15:08 Nga DOSJA
Kriteret e reja do ta ndryshojnë vendin

Që kur jemi shumë të vegjël, na mësohet se duhet të sillemi në mënyra të caktuara, në përputhje me disa vlera dhe zakone shoqërore, dhe shumë normalisht shmanget dhënia e shpjegimeve të nevojshme në lidhje me arsyen e kuadrateve të tilla. Nuk ka zgjidhje tjetër veçse të dëgjosh dhe të bindesh.

Në të njëjtën mënyrë, ne jemi edukuar që të shohim ata të cilët guxojnë të dalin nga këto kallëpe modelesh, si njerëz të përçmuar, të cilët janë quajtur si të çmendur dhe të çmendura, vandalë dhe vandale, duke krijuar kështu një stigmë rreth konceptit.
Edhe pse është kështu, historia gjithmonë përfundon duke kujtuar dhe nderuar shumë prej atyre njerëzve të “çmendur” që në kohën e tyre patën kurajon të guxonin të vinin në dyshim status quo-në dhe të luftonin për atë që ata besonin se ishte e saktë.

Në Shqipëri nevojiten më shumë njerëz të “çmendur”

Galileo Galilei, Mahatma Gandhi, Rosa Parks, Mandela, Martin Luther Kingapo dhe shumë të tjerë, janë shembuj të këtyre të “çmendurve” që unë i përmenda më lart, të cilët, madje duke pasur gjithçka kundër, dolën për të mbrojtur idealet e tyre duke iu dalë përballë të fuqishmëve të kohërave të tyre përkatëse dhe duke luftuar për të krijuar një botë më të mirë dhe më përfshirëse.

Aktualisht është e vështirë të imagjinohet se cila do të ishte jeta jonë e përditshme pa paraqitjen kryesore të këtyre personazheve ose çfarë do të kishte ndodhur nëse këta rebelë do të kishin vendosur të bënin indiferentin, ose t’iu shiteshin pushteteve siç bënin ose vazhdojnë të bëjnë shumë të tjerë tani. Koha ishte ajo që tregoi se këta rebelë të çmendur kishin të drejtë.

Rastet e mëparshme janë vetëm një shembull i vogël i cili tregon se, edhe kur vetëm një përqindje e vogël e popullsisë guxon të sfidojë realitetin, kjo mund të krijojë ndryshime të mëdha në rrjedhën e historisë së një vendi ose të vetë njerëzimit.

Jam dakord që, personazhet e përmendur më sipër, kanë jetuar në shoqëri me demokraci zero ose, në rastet më të mira, me demokraci minimale.  Sot, sfidimi i pushtetit nuk është një shënjestër e lehtë, duke qenë se elitat mundohen t’iu përmbahen kornizave dhe kur qeveritë bëhen më të sofistikuara në përqendrimin e pushtetit për veten e tyre.

Gjithësecili mund t’i drejtojë vetes pyetjen, çfarë duhet të bëj nëse dua të bëhem një i çmendur që ndryshon historinë?

Sipas mendimit tim, disa gjëra.

Së pari, ne duhet të formohemi shpirtërisht, të sinkronizojmë zemrën dhe logjikën për të formuar mendimin kritik për faktet dhe realitetit që na rrethon.

Së dyti, duhet të dalim nga zona jonë e rehatisë për të njohur realitete të tjera dhe të shkojmë përtej flluskës në të cilën shpesh mbyllemi. Unë e them këtë mbi të gjitha për të shmangur rënien në intelektualizmin tipik që nuk ka asnjë praktikë dhe që mendon se kompleksiteti i jetës njerëzore mund të kompresohet në të dhëna dhe grafikë.

Në fund, është e nevojshme të ushtrohet kontroll shoqëror; nuk duhet të kemi frikë të kërkojmë llogari nga kushdo, në çdo kohë ose kudo.

Në një demokraci të vërtetë, secili individ duhet të jetë në gjendje të krijojë kriteret e tij bazuar në ide, mendime dhe realitetet e ndryshme që e rrethojnë, të cilat e lejojnë atë të marrë vendime me autonomi.

Ky presion i ri për ne si mbajtës të pushtetit sovran duhet të ushtrohet mbi të gjithçka në një mënyrë të pakëndshme për pushtetarët, madje edhe atëherë kur mund të supozohet se 97% e popullsisë mbështet qeverinë në pushtet.

Në fund të ditës, do të jenë ata që nuk përputhen me pushtetin ata të cilët do të jenë shkaku për të gjetur të vërtetat, do të jenë ata që do të guxojnë të vënë në dyshim gjithçka ata që do të krijojnë ndryshime dhe do të jenë të “çmendurit” ata që do të shpëtojnë rrjedhën e Shqipërisë, por me kriteret e tyre të mendimit të lirë dhe të lirisë si individ.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Editorial Editorial editorial meri lika Meri Lika editorial meri lika Meri Lika

Sondazh

Poll

Editorial 12 Dhjetor 2020, 08:47

Rruga e shkatërrimit?

Në vitet e fundit Shqipëria është bërë një vend gabimi dhe faji.Çështja kryesore politike nuk është se çfarë duhet të bëjnë që vendi të zhvillohet...

Editorial 10 Dhjetor 2020, 13:32

Policia që vret

Kur një grup policësh u bashkuan për të rrahur një 15-vjeçar tek liqeni, u deshën disa javë që drejtori i Policisë së Shtetit të kërkonte falje. Përpara ...

Editorial 11 Dhjetor 2020, 07:42

Shqipëria: Një marshimi i pafund

Shqipëria është …Shqipëria është më shumë se ushqimet e saj tradicionale. Është zhurma e stuhishme e borieve në rrugë, është fëmija që afrohet në sem...

Editorial 10 Dhjetor 2020, 10:29

Corona – beteja e fundit e kancelares Merkel

Çfarë fjalimi! Me thirrje, paralajmërime, lutje, kërkesa. Kancelarja gjermane Angela Merkel, si kurrë më pare, bëri thirrje për masa më të forta në betej...

Editorial 9 Dhjetor 2020, 08:34

Quinto i drejtohet Ciceronit

Në vitin 64 para Krishtit, Ciceroni vendosi të kandidojë për pozicionin e Konsullit të Romës, më i rëndësishmi i Republikës.Gjithçka dukej se favorizonte...

Editorial 8 Dhjetor 2020, 18:35

Policia që s’duam

Plumbat e policisë ndaj të riut Klodian Rasha se kishte thyer orarin e lëvizjes, nuk  morrën vetëm jetën e  tij, por thyen rëndë edhe besimin e publikut te poli...

Editorial 7 Dhjetor 2020, 21:28

Morali dhe e vërteta në politikë

Shoqëria politike është e ndërtuar mbi një rrjet hipokrizish, fjalimesh boshe dhe dogmash. Sidoqoftë, në këtë univers keqkuptimesh, nuk mungojnë “të ndriturit” ...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje