LIVE UPDATES
Insights

Korrupsioni, SHBA-të, FMN-ja dhe tenderat e qeverisë

9 Dhjetor 2021, 16:34 Nga DOSJA
Korrupsioni, SHBA-të, FMN-ja dhe tenderat e qeverisë

Nga Klodian TOMORRI

Pikërisht ditën që zv/ndihmës Sekretari i Shtetit Escobar erdhi në Tiranë për të përçuar mesazhin e luftës kundër korrupsionit me kryeministrin në krah, qeveria shqiptare ndryshoi buxhetin. Mes ndryshimeve ishte dhe dhënia e 5 milionë dollarëve të tjera Ministrisë së Shëndetësisë si shtesë për të paguar tenderat e famshëm të RapidTesteve. Përfituesi i parave? Një peshkaqen më gojë të madhe.

Ironikisht në të njëjtën ditë, FMN publikoi raportin e mbikqyrjes për ekonominë shqiptare ku thotë shprehimisht: “Qeveria shqiptare duhet të publikojë kontratat e prokurimit të lidhura me pandeminë dhe rindërtimin, emrat e kompanive fituese dhe emrat e pronarëve përfitues.” Shikoni pak! Këta kanë detyruar FMN-në të shkruajë në raport që mos vidhni më. Kjo është e paprecedentë. Ashtu siç është e paprecedentë, që për herë të parë FMN i thotë një qeverie shpenzoji paratë për njerëzit, jo në tendera abuzivë.

Përtej shqetësimeve për parametrat makro, që është dhe detyra funksionale e FMN-së, ky ishte mesazhi kryesor i raportit këtë herë. FMN i thotë haptazi qeverisë; paratë e buxhetit jepua njerëzve, mos shpik tendera për t’i ndarë sipas oreksit. Nuk ka ndodhur kurrë. Tani të kthehemi pak tek tenderat e Covidit. Një maskaradë e madhe. Batërdi babëzie ku ndahen fshehurazi paratë e buxhetit. Këtu u bë një tender 5 milionë dollarë për blerje testesh. Në garë hyri një kompani italiane që ofroi t’i furnizonte me 1.5 milionë euro. E skualifikuan dhe ia dhanë tenderin Evitës, që e kishte ofertën 4 milionë euro. Gati tre herë më shtrenjtë. E skualifikuan italianin, i thanë që nuk e ke shkruar aty te oferta, e ke me apo pa TVSH.

Shikoni cfarë po ndodh në Itali. Nuk dihet se sa njerëz kanë hyrë në burg për tenderat e Covid. Biznesmenë, zyrtarë të emergjencave civile, drejtues të Ministrisë së Shëndetësisë. Tani po ia bëjnë gati edhe Arcurit, komisarit të jashtëzakonshëm që vendosën për të menaxhuar pandeminë. Pikërisht për një tender maskash.

Në Itali nuk ka guxuar njeri të bëjë çerekun e asaj që është bërë këtu me tenderat e Covidit. Por ata po i rrasin të gjithë brenda. Kurse këtu ka mbetur vetëm të pyetet SPAK-un, hë keni kapur gjë? 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Blog Blog FMN klodian tomorri pandemia e koronavirusit ne shqiperi raporti i fmn FMN klodian tomorri pandemia e koronavirusit ne shqiperi raporti i fmn

Sondazh

Poll

Insights 28 Nëntor 2021, 16:55

Një apel publik për Albin Kurtin

I nderuar Kryeministër i Kosovës, I dashur Albin,Së pari ju uroj 28 nëntorin, festën e flamurit dhe ditën, kur gjithë shqiptarët me mandat përfaqësimi, nga Mitr...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng