LIVE UPDATES
Insights

SHËNIMI: E urrej ta pranoj, por ‘buka e mjerimit’ më ka ndryshuar jetën

3 Dhjetor 2021, 19:55 Nga DOSJA
SHËNIMI: E urrej ta pranoj, por ‘buka e mjerimit’ më ka

Quhet “buka e shëndetit”, “buka e fitnesit”, ose ndonjëherë, “buka muesli”, por në shtëpinë tonë, ne e quajmë “bukë mjerimi”, për shkak të shijes së thartë dhe strukturës së padëshirueshme. Kushton, tepër, 3,99 dollarë (3 £) për pesë feta dhe një fetë e vetme përmban 11 g fibra, ose 40% të dozës së rekomanduar ditore. Pas rezultateve të një analize gjaku që kam bërë javën e kaluar, kam ndërmend të flas për të gjithë jetën time.
Studimet e reja mbi tendencat e të ushqyerit dhe stilit të jetesës që nga marsi i vitit 2020 konfirmojnë atë që shumë prej nesh e dinim tashmë: se përveç stresit dhe letargjisë, konsumuam, më shumë snacks dhe vakte më të shpeshta. Ushqimi ishte e vetmja kënaqësi. Fatura ime ushqimore u dyfishua. Merrja Cheetos në përmasa familjare. Porosisnim McDonald’s. Dukej si një sfidë; nëse nuk mund të shkoj askund ose të shoh dikë, do të ha ushqimet më të pashëndetshme në botë.

Në fillim të këtij viti, doktori im më tha se duhet të ulja nivelin e kolesterolit dhe kishte vetën 12 muaj kohë, përndryshe… Ky ishte një lajm i keq – jo vetëm për shëndetin tim, por sepse aftësia im për të ndryshuar zakonet lë për të dëshiruar. Vite më parë, fillova të vrapoj, por e pashë të mërzitshme dhe ndalova. Çdo gjashtë muaj, unë pastroj apartamentin tim duke hedhur gjëra, vetëm për të zbuluar tre muaj më vonë se vala e mbeturinave rikthehet. Për tre muaj vitin e kaluar, u bëra një person krejtësisht i ri, që stërvitej çdo mëngjes, pastaj u shty në një herë në javë. Dhe pastaj mund ta parashikoni se si përfundoi.

Mjeku im i kishte drejtuar për frymëzim Presidentit Obama, dieta e të cilit thuhej se përfshinte shtatë bajame në ditë . Kjo, tha doktori im, ishte lloji i disiplinës që të duhej për të qenë president dhe për të arritur kolesterolin e ulët në gjak. Me kalimin e javëve, unë njoha kufizimet e mia. Nuk mund të haja bajame e as thjerrëza. Megjithatë, dieta pati suksese. Makaronat me grurë integral janë të tmerrshme, por orizi kaf shijon shumë. Haja çfarë të më pëlqente në fundjavë dhe në raste të rralla që haja jashtë, zgjidhja që të konsumoja biftek. Bëra më të mirën.

Fillova të flas për ushqimin në një mënyrë që dikur tallesha. Javën e kaluar bëra sërish analizat e gjakut. Duhet ta pranoj se e vetmja gjë që kam ndjekur me përpikmëri ka qenë “buka e mjerimit”. Për gati një vit, e kam ngrënë çdo mëngjes, me një avokado, ose nëse ndihem në humor të mirë, me një vezë. Kolesteroli im është më shumë se përgjysmuar. Tani jam rehat dhe nën nivelin e rrezikut. Natyrisht, kam festuar duke porositur në McDonalds, por jam e bindur se këtë herë zakonet e reja do të qëndrojnë. Shija ime ka ndryshuar. Bagels mund të shijojnë më mirë, por “buka e mjerimit” sjell diçka shumë më të shijshme: vetëmohimin që e ndjen me çdo kafshatë.

Marrë dhe përkthyer nga The Guardian

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

opinione opinione ema brockes kolestereli ne gjak kolesteroli ema brockes kolestereli ne gjak kolesteroli

Sondazh

Poll

Insights 28 Nëntor 2021, 16:55

Një apel publik për Albin Kurtin

I nderuar Kryeministër i Kosovës, I dashur Albin,Së pari ju uroj 28 nëntorin, festën e flamurit dhe ditën, kur gjithë shqiptarët me mandat përfaqësimi, nga Mitr...

Insights 26 Nëntor 2021, 10:58

George Papandreou, feniksi i politikës greke?

GREQI- Ndërsa dinastitë shkojnë e vijnë, të pakta janë ato që janë të ngjashme me historikun dhe rrugëtimin e dinastisë së Papandreut, i cili ka qenë në qendër ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave