LIVE UPDATES
Bota

Konflikti Ukrainë-Rusi, SHBA dhe BE thirrje Rusisë, i japin dy zgjidhje (ZHVILLIMET)

25 Janar 2022, 10:00 Nga DOSJA
Konflikti Ukrainë-Rusi, SHBA dhe BE thirrje Rusisë, i japin dy

UKRAINË- Presidenti i SHBA Joe Biden ka këmbëngulur se duhet të ketë unitet total midis fuqive perëndimore pas konflikti Ukrainë-Rusi. Këtë gjë e ka thënë Biden gjatë një video-bisede që mbajti me liderët evropianë, në lidhje me situatën e tensionuar që është krijuar në kufirin Ukrainë-Rusi.

SHBA ka vënë 8500 trupa në gatishmëri të lartë për t’u vendosur në Evropë, ndërsa NATO përforcoi kufijtë e saj lindorë mes tensioneve në rritje mbi Ukrainën. Në Londër, zyra e kryeministrit Boris Johnson tha gjithashtu se diskutimet diplomatike me Rusinë mbeten prioriteti i parë, por shtoi se kombi do të goditet me përgjigje të shpejta ndëshkuese nëse ndodh një inkursion i mëtejshëm rus në Ukrainë.

Qeveria franceze ka njoftuar se zyrtarët rusë dhe ukrainas do të takohen, së bashku me homologët francezë dhe gjermanë, në Paris të mërkurën në përpjekje për të gjetur një rrugëdalje nga ngërçi. Për tensionin e vazhdueshëm në Ukrainë ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta, i cili ka kërkuar koordimin të menjëhershëm mes Forcave të Armatosura si dhe NATO-s, në mënyrë që tu vihen në ndihmë Ukrainës.

Pavarësisht këmbënguljes se nuk ka ndërmend të sulmojë, presidenti Vladimir Putin ka dislokuar më shumë se 100,000 trupa pranë Ukrainës, ku Rusia ka pushtuar tashmë Krimenë në vitin 2014 dhe mbështet një ushtri separatiste në lindje.

Moska kërkon një garanci që Ukraina, një ish-republikë sovjetike, të mos lejohet kurrë të bashkohet me NATO-n, si dhe lëshime të tjera nga Shtetet e Bashkuara në këmbim të uljes së tensionit. Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë hedhur poshtë kërkesat ruse dhe i kanë thënë Putinit të tërhiqet nga kufijtë e Ukrainës, duke paralajmëruar se një sulm rus do të shkaktojë sanksione të dëmshme ekonomike, si dhe një prani të shtuar të NATO-s në Evropën Lindore.

Bisedimet në Gjenevë midis vendeve të Perëndimit dhe Rusisë dhe takimi i fundit mes Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov nuk prodhuan asnjë rezultat konkret në drejtim të uljes së tensioneve Perëndimi-Rusi për Ukrainën. Blinken paralajmëroi gjatë vizitës në Kiev  presidentin e Rusisë Vladimir Putin që të mos hapë “kutinë e Pandorës” nëse sulmon ushtarakisht Ukrainën. Shefi i diplomacisë amerikane ia la në dorë zgjidhjen e konfliktit për Ukrainën kreut të shtetit rus.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Meta me shefin e FA: Diskutuam situatën në Ukrainë, të koordinohemi me NATO-n

Trazirat në Ukrainë, Biden biseda me liderët evropianë: Do i përgjigjemi

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota konflikti Ukraine-Rusi konflikti Ukraine-Rusi

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!