LIVE UPDATES
Bota

Dëshmitari në rastin e Mustafës: Anëtarët e BIA-s flitej që janë hajdutë

25 Janar 2022, 13:09 Nga DOSJA
Dëshmitari në rastin e Mustafës: Anëtarët e BIA-s

HAGË- Këtë të martë, ka vazhduar seanca gjyqësore ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, ku ka dëshmuar njëri ndër themeluesit e UCK-së, Sejdi Veseli. Klan Kosova shkruan se Veseli tha se i është bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në dhjetor të vitit 1998, pasi sipas tij, kjo ishte imponuar nga regjimi serb.

“Na është imponuar, s’e kemi dashur luftën, por na është imponuar sepse na ka ardhur thika në asht. Kam qenë në UCK, jam shumë krenar që kam qenë dhe nëse e lyp nevoja prapë do të jem”, ka thënë Veseli.

Ai tha se kishte shërbyer si zëvendës komandant në Brigadën 153, teksa bënte përgatitjen e rregulloreve të brigadës. Veseli u pyet se kush ishte komandant i Brigadës 153, teksa u përgjigj se në krye të kësaj brigade ishte Adem shehu, ndërsa fillimisht kjo brigadë, sipas Veselit, ka qenë vetëm njësi operative e quajtur “Gollaku”, të cilën e kishte formuar Fatmir Sopi e Rrahman Dini.

Më tej, ai gjatë dëshmisë së tij tha se si komandë përdorej shtëpia e Fatmir Sopit dhe shtëpia e axhës së tij, Sadik Sopit. I pyetur se ku kryenin stërvitjet ushtarët e rinj në Zllashë, Veseli tha se ata ushtronin në shkollën e këtij fshati.

“Ata janë ushtruar në shkollën e Zllashit, nga ana e kundërt e shkollës ku nga kodrat përreth s’kanë mundur të vëzhgojnë forcat e pushtuesit. Janë kryer disa ushtrime bazike, ndërsa në shkollë brenda janë mbajtur edhe ligjërata”, ka thënë Veseli.

Veseli tha se brenda zonës së Zllashit kishte edhe njësi tjera të UCK-së, ajo e Karadakut dhe siç e ka quajtur ai, grupi gueril i quajtur BIA, ku si komandant i saj, Veseli tha se ka qenë pikërisht Salih Mustafa. Ai tha se BIA në atë kohë ishin strehuar nëpër disa shtëpi pa rrethoja në veri të fshatit të Zllashit.

Veseli u pyet në lidhje edhe me anëtarët e tjerë të BIA-s, ku tha se njihte si njëri të mirë njërin nga anëtarët e këtij grupi, i quajtur Bahri Gashi. Më tej, ai u pyet edhe në lidhje me atë se çfarë mendimi kishte për anëtarët e tjerë të BIA-s, duke thënë se s’ka dashur t’i njohë të tjerët për shkak të pseudonimeve të tyre.

“Kur kam dëgjuar disa pseudonime që janë përdorur si “Tabuti”, “Vdekja”, ato nuk janë të natyrës sime. Nuk di më shumë për ta, por s’kam dashur as t’i njohë me aso pseudonime”, ka thënë Veseli.

Tutje, Veseli tha se për anëtarët e BIA-s është folur se janë hajdut, dhe se Bahri Gashi, sipas tij, ishte njeri shumë i mirë për të qëndruar krah tyre. Ndërsa, i pyetur konkretisht se për kë flisnin njerëzit që është hajn, ai tha përmendi pseudonimet “Tabut” e “Vdekje.

“Për mua këto “Tabut”, “Vdekje”, një njëri normal s’ia vë emrin vetës “Vdekje”, është shprehur Veseli.

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) është i arrestuari i parë nga Specialja ku më 12 qershor 2020 është konfirmuar aktakuza ndaj tij, kurse arrestimi i tij u bë me 24 shtator, ku po të njëjtën ditë, ai është transferuar në objektin e paraburgimit në Hagë. Më 24 shtator ishin bërë publike edhe aktakuza ndaj Mustafës. Aktakuza kundër tij për ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme është konfirmuar në qershor të vitit të kaluar. Krimet për të cilat akuzohet Mustafa, sipas aktakuzës, dyshohet se janë kryer gjatë muajit prill të vitit 1999 në një qendër ndalimi në fshatin Zllash që ndodhet në rrethinën e Komunës së Prishtinës.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni kosova ne hage salih mustafa kosova ne hage salih mustafa

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave