LIVE UPDATES
Bota

Infektimet në rritje, BE ndryshon rregullat për udhëtarët, kufizime për Gjermaninë

25 Janar 2022, 10:27 Nga DOSJA
Infektimet në rritje, BE ndryshon rregullat për udhëtarët,

BRUKSEL- Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) ka këshilluar të kufizime më të rrepta të për udhëtarët nga Gjermania, Estonia, Letonia, Lituania dhe Rumania pasi të katër vendet kanë identifikuar rritje të shkallës së infeksionit.

Sipas shifrave të ECDC të publikuara në përditësimin e sotëm, Gjermania dhe disa rajone të Rumanisë janë aktualisht pjesë e listës së kuqe pasi kanë identifikuar 75 deri në 200 raste të infeksionit për 100,000 banorë dhe kanë pasur një normë pozitive testi prej katër për qind ose më shumë gjatë fundit.

Si rezultat, kjo do të thotë se udhëtimi për në ose nga Gjermania dhe rajonet e Rumanisë – Transilvania, Muntenia dhe pjesa Juglindore – është shumë e dekurajuar, veçanërisht për ata që nuk janë vaksinuar ose shëruar nga sëmundja COVID-19

Si rregull i përgjithshëm, të gjithë udhëtarët që arrijnë në Shtetet e tjera Anëtare nga një prej vendeve që janë vendosur në listën e kuqe duhet të ndjekin masa të rrepta, siç janë rregullat e testimit dhe izolimit.

Megjithatë, në shumicën e rasteve, ata që provojnë se janë vaksinuar plotësisht kundër virusit ose janë shëruar prej tij gjatë gjashtë muajve të fundit, bien në listën e përjashtimeve, që do të thotë se nuk u kërkohet të karantinohen. Megjithatë, disa vende kërkojnë që udhëtarët t’i nënshtrohen testimit për COVID-19 para ose pas hyrjes, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Gjithashtu, i njëjti ka renditur vendet baltike në listën e vendeve që janë shumë të prekura nga sëmundja COVID-19. Bazuar në shifrat e dhëna nga ECDC, Estonia, Letonia dhe Lituania janë tashmë pjesë e listës së kuqe të errët pasi vendet kanë regjistruar raste jashtëzakonisht të larta të infeksionit.

Gjatë 14 ditëve të fundit, tre vendet baltike kanë identifikuar më shumë se 500 raste të infektimit me Coronavirus për 100,000 banorë, që do të thotë se kanë edhe shkallë të ulët vaksinimi. Rrjedhimisht, për të ndalur përhapjen e virusit, agjencia shëndetësore e BE-së sugjeron që të gjitha udhëtimet drejt dhe nga zonat e errëta të listës së kuqe të bëhen më të përmbajtura.

Megjithatë, nëse dikush duhet të udhëtojë për qëllime absolutisht thelbësore nga një vend i vendosur në listën e kuqe të errët, shtetet anëtare këshillohen shumë të vendosin rregulla testimi dhe karantine për të parandaluar shëndetin publik dhe për të shmangur përhapjen e mëtejshme të sëmundjes.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota ECDC ECDC

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!