LIVE UPDATES
Insights

Si e tronditi Britaninë e Madhe një postim i Gary Linekerit?

Gjuha e mediave te aferta me qeverine eshte shume negative ndaj te ardhureve. Lineker e pat nje postim rreth kesaj teme. Tha se gjuha dhe metodat qe po perdoren, po ia kujtojne gjuhen dhe metodat e gjermanise naziste ne vitet e 30'ta. Reagimi i deputeteve konzervatore ishte i menjehershem. Ngjashem edhe i mediave te aferta me to. Kerkuan prej BBC'se qe ta suspendojne Linekerin.

13 Mars 2023, 07:35 Nga Berat Buzhala
Si e tronditi Britaninë e Madhe një postim i Gary Linekerit?
Gary Lineker

Legjenda e futbollit anglez, Gary Lineker, ish ylli i Barcelones, eshte njana prej figurave ma te njohura publike ne Britani te Madhe. Ai e udheheqe tash e 20 vjet emisionin sportiv ma te ndjekun ne BBC, Match of the day. Ky emision eshte kult per anglezet. Lineker eshte prezentuesi me i paguar nga BBC, rreth 7-8 milion euro ne vit.

Ne anen tjeter Lineker eshte shumeeeee i famshem ne Twitter. Ate e ndjekin 8.8 milion veta. Pervec per futboll Lineker poston aty edhe per probleme te tjera shoqerore, perfshi politike. Lineker eshte liberal, progresiv dhe mendjehapun.

Cka ka ndodhe?

Para nja tri diteve Lineker ka postu ne Twitter rreth politikave brutale britanike ndaj emigranteve, qe po ia mesyne ketij shteti ne menyre ilegale. Qeveria konzervatore po merr masa te ashpra ndaj ketij fenomeni dhe po thote qe do t'i ktheje dhunshem ne afat rekord. Gjuha e mediave te aferta me qeverine eshte shume negative ndaj te ardhureve.
Lineker e pat nje postim rreth kesaj teme. Tha se gjuha dhe metodat qe po perdoren, po ia kujtojne gjuhen dhe metodat e gjermanise naziste ne vitet e 30'ta. Reagimi i deputeteve konzervatore ishte i menjehershem. Ngjashem edhe i mediave te aferta me to. Kerkuan prej BBC'se qe ta suspendojne Linekerin.

Fillimisht u duk qe BBC do te rezistoje, por pas rritjes se presionit politik ata filluan te leshojne pé. Udheheqesit e BBC'se e thirren Linekerin dhe i thane "a te merremi vesh qe tash e tutje ti me qene i kujdesshem kur shkruan ne Twitter?". Lineker burrerisht ua tregoi gishtin i mesem. I tha BBC'se une jam gazetar i sportit, nuk jam gazetar i politikes dhe nuk mundeni me me shti ne skema te tilla.

Qe edhe nje sqarim te vockel. Gazetaret e BBC'se qe merren me politike, qe udheheqesin emisione politike, e kane te ndalume me bo postime te njeanshme, sepse e humbin besimin e shikueseve. Mirepo Lineker eshte autor i nje emisioni sportiv, ku nuk flitet per politike. Pastaj, Lineker ka shkru edhe me heret per politiike, sic ishte rasti me BREX'it. Ne ate kohe askush nuk e ka nguce.

Fatkeqesisht ky institucion kaq i rendesishem ne Britani te Madhe, por edhe per krejt boten e lire, ka fillu me i bo do veprime qe kurre me heret nuk i ka bo. Drejtor i BBC'se eshte nje burre qe ka pase raporte te dyshimta, edhe financiare, me Boris Johnsonin.

Nejse, cka boni vaki tash?

BBC e njoftoi Linekerin dje qe emisioni qe duhej te shfaqej sot nuk do te udheheqej prej tij. BBC tha qe me Linekerin do ta zgjidhnin problemin, pasi qe te merreshin vesh per punen e postimeve ne Twitter. Ky institucion mendoi qe ne kete forme i dha fund problemit. Por ja qe gabuan shume. Sapo e shkaktuan nje problem edhe me te madh.
I gjithe stafi i atij emisioni, perfshire analistet ne studio, si Alan Shearer, futbollist i njohur, thane qe nuk do te dalin ne pune. Jo vec ky. Krejt, kushdo qe merret me sport ne BBC, thane qe nuk do te dalin ne pune. Edhe ata te radiove. Edhe ata te BBC Skocise. Edhe ata te Wellsit. Wow.

E mbeshtetur per muri BBC, per here te pare ne histori, tha qe do te shkojne me nje skeme te ndryshuar te sportit, ku nuk ka analiza, ku nuk ka komentime. Madje ka edhe anulim te emisioneve.

BBC provoi me i zevendesu keta qe po dezertonin me disa te tjere. Te gjithe refuzuan. Askush nuk deshiron qe te ulet ne karrigen e Gary Linekerit. Ne mbeshtetje te tij jane vene te gjithe njerezit qe jane pro lirise se shprehjes. Ka shume qe mendojne qe Lineker e ka tepru me krahasimin me Gjermanine Naziste, por ata po e mbrojne lirine e shprehjes.
Gary Lineker tash e sa vite eshte referenca kryesore e jemja per sport, por edhe per politike. Eshte shume funny dhe shume njerezor.

Kjo cfare po ndodhe ne Britani te Madhe eshte shkolle ne vete. Gazetaret kudo qe jane duhen me e dite qe perballe diktatit te qeverise ata duhet me qene bashke. Edhe nese ka gabu nje koleg i tyne, nuk eshte qeveria ajo qe duhet te merr masa.

Shënim: Ky shkrim u mor nga profili i autorit në Facebook

gary lineker

Sondazh

Poll
Insights 8 Mars 2023, 13:07 Enuma Okoro

Kur e arrijmë kulmin e jetës sonë?

Foto Ilustruese Gazetari amerikan Don Lemon u kritikua shumë kohët e fundit kur deklaroi se Niki Halej,kandidate presidenciale nga radhët e ...

Insights 7 Mars 2023, 14:07 Arlind Qori

Mësuesi im i parë

  Muhamet Qori, babai i Arlindit   Unë kam pasur fat me mësuesit. Shumica e tyre kanë qenë profesionistë dhe njerë...

Insights 1 Mars 2023, 16:16 Klodian Tomorri

Barbarët e tenderave të Traumës

Barbaret e tenderave te Traumes Keto jane tenderat kryesore qe ka bere Spitali i Traumes muajt e fundit. Aty eshte emeruar drejtoreshe e pergjithshme Edlira ...

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive