LIVE UPDATES
Insights

Mësuesi im i parë

Vitet kaluan. Im atë doli në pension. Unë u bëra pedagog. Me kohën, qëllonte që më pyeste më shumë ai mua se unë atë. E prapëseprapë, përpara disa ditësh, ndërsa më dëgjonte tek u përgjigjesha i paduruar fëmijëve, ma preu: “Se si je pedagog ti, një zot e di. Pedagogjia është mbi të gjitha durim.”

7 Mars 2023, 14:07 Nga Arlind Qori

 

Mësuesi im i parë
Muhamet Qori, babai i Arlindit

 

Unë kam pasur fat me mësuesit. Shumica e tyre kanë qenë profesionistë dhe njerëz për së mbari. Po këtë 7 Mars dua t’ia kushtoj mësuesit tim të parë: tim eti. Muhameti ka qenë mësues i pazakontë, që kishte zgjedhur të më mësonte duke më treguar si përralla ngjarje historike e romane. Prej tij kam marrë dhuratën më të vlefshme: kultivimin e dëshirës për të lexuar.

Dua të veçoj mënyrën se si më tregonte për betejën e Termopileve ende pa u futur në shkollë. 300 spartanë luftonin heroikisht kundër 1 milion persëve, shigjetat e të cilëve errësuan qiellin. Unë e imagjinoja veten si Leonida, duke shpartalluar me shpatë në dorë mijëra persë.

Tregimi i tij më i bukur ishte “Viti ’93” i Viktor Hygoit, trekëndëshi fatal i personazheve si markezi Dë Lantenak, kapiten Goveni dhe komandant Simurdeni. Më tregonte se si i pari kish sakrifikuar jetën për të shpëtuar disa fëmijë që kërcënoheshin nga flakët. I dyti, pasi e kish kapur rob, kish ndjerë detyrimin moral për ta liruar armikun e revolucionit. Dhe i treti, i bindur se ligjet e hekurta të revolucionit janë mbi çdo ndjenjë, kish urdhëruar pushkatimin e birit të tij për shpirt (Govenit). Ndërsa nga oborri dëgjoheshin krismat e skuadrës së pushkatimit, nga zyra e Simurdenit u ndje krisma e thatë e komandantit revolucionar që ia hiqte vetes. E kam dëgjuar dhjetëra herë këtë histori nga im atë, çdo herë me nga një ndryshim, e po aq herë drithëruese. Kur u rrita mjaftueshëm, e lexova vetë “Vitin ’93”. Më la mbresa, por ende mendoj se ai e tregonte më bukur nga ç’e kish shkruar Hygoi.

Një herë, në gjimnaz, kisha për të bërë një ese për një libër tjetër të Hygoit, “Njeriu që qesh”. Duke e ditur sa për zemër e kishte shkrimtarin francez, i kërkova të më ndihmonte. Në shtëpi kishim vetëm vëllimin e dytë të romanit (si me shumë libra të tjerë, ku vëllimin e parë e kish marrë ndonjë kushëri i papërgjegjshëm për të mos e kthyer kurrë). Asokohe nuk kishte internet dhe e vetmja mënyrë që unë të kuptoja se ç’kish ndodhur me Guinplenin gjatë fëmijërisë ishte ta dëgjoja prej tij. Ndërkohë që më tregonte – si kur isha fëmijë - u përfshi aq shumë në histori, saqë i kaloi kufijtë e vëllimit të parë. Unë, adoleshent me një dozë pragmatizmi, mbaja shënime të shpejta ndërkohë që ai fliste. Në fund, praktikisht esenë e kishte shkruar ai. Të nesërmen në klasë, mësuesi i letërsisë i tha klasës se eseja ime ishte për t’u marrë shembull dhe nisi ta lexonte përpara nxënësve, sidomos pjesën dramatike ku Guinpleni i shpërfytyruar përpiqet të triumfojë mbi ngërdheshjen në Dhomën e Lordëve, duke e mbyllur kërcënueshëm fjalimin drejtuar aristokracisë angleze: “Dridhuni milordë!”

Vitet kaluan. Im atë doli në pension. Unë u bëra pedagog. Me kohën, qëllonte që më pyeste më shumë ai mua se unë atë. E prapëseprapë, përpara disa ditësh, ndërsa më dëgjonte tek u përgjigjesha i paduruar fëmijëve, ma preu: “Se si je pedagog ti, një zot e di. Pedagogjia është mbi të gjitha durim.”

Muhameti e ka ushtruar për pak vite profesionin e pedagogut. Unë nuk e di se si ka dhënë mësim, ndonëse kam dëgjuar lëvdatat e ish-studentëve të tij. Ama me mua ia ka dalë të jetë vërtet mësues. Ashtu siç do doja të isha unë me fëmijët e mi, por ende nuk ia kam arritur

arlind qori muhamet qori

Sondazh

Poll
Insights 1 Mars 2023, 16:16 Klodian Tomorri

Barbarët e tenderave të Traumës

Barbaret e tenderave te Traumes Keto jane tenderat kryesore qe ka bere Spitali i Traumes muajt e fundit. Aty eshte emeruar drejtoreshe e pergjithshme Edlira ...

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive