LIVE UPDATES
Insights

Shqipëria turistike si shpresë për të ardhmen

19 Mars 2024, 19:38 Nga Erblin Jaku
Shqipëria turistike si shpresë për të ardhmen
erblin jaku

Shqipëria po përjeton një rritje të dukshme të mundësive ekonomike, nxitur kryesisht nga lulëzimi i sektorit të turizmit. Gjatë viteve të fundit, vendi ynë ka dëshmuar një transformim të jashtëzakonshëm, duke kaluar nga një destinacion relativisht i panjohur në një pikë të lakmuar për turistët që kërkojnë përvoja autentike mes peizazheve mahnitëse, historisë së pasur dhe kulturës së gjallë.

Të dhënat tregojnë se vitin e kaluar ishin rreth 10 milionë turistë që vizituan Shqipërinë. Sipas ekspertëve këtë vit shifrat mund të shkojnë afër 14 milionë. Është një zhvillim që deri pak vite më parë ishte i paimagjinueshëm për Shqipërinë. Kjo tregon se ka mundësi në rritje për të rinjtë tanë. Këto mundësi ofrojnë një alternativë më të sigurt dhe më të besueshme se sa largimi nga Shqipëria për të gjetur punë jashtë vendit.

Mediat ndërkombëtare e kanë renditur vazhdimisht Shqipërinë në listën e vendeve që duhen vizituar dhe kjo është një tjetër shpresë se ky sektor mund të jetë një degë ku mund të kapet rinia jonë për të ndërtuar të ardhmen në atdhe. Vizitorët e huaj janë tërhequr nga plazhet mahnitëse përgjatë brigjeve të Jonit dhe Adriatikut, vargmalet piktoreske dhe pasuritë arkeologjike. Ky fluks turistësh jo vetëm që ka forcuar sektorin e mikpritjes, por ka krijuar gjithashtu një efekt domino në industri të tjera, duke kontribuar në krijimin e vendeve të punës, zhvillimin e infrastrukturës dhe prosperitetin e përgjithshëm ekonomik.

Industritë ndihmëse si shitja me pakicë, transporti dhe shërbimet ushqimore po korrin gjithashtu fryte nga zhvilim i turizmit. Artizanët dhe zejtarët vendas tregojnë rritje të ndjeshme të kërkesës për suvenire autentike dhe produkte të punuar me dorë, duke kontribuar në rritjen e bizneseve të vogla dhe duke rigjallëruar tregjet tradicionale. Për më tepër, kërkesa e sektorit të mikpritjes për prodhime vendase ka ofruar mundësi për prodhuesit bujqësorë, duke stimuluar kështu ekonomitë rurale.

Ndërsa industria e turizmit në Shqipëri vazhdon të lulëzojë, ekziston një njohje në rritje e nevojës për praktika të qëndrueshme për të ruajtur pasuritë natyrore dhe kulturore të vendit për brezat e ardhshëm. Qeveria shqiptare, duhet të ndërmarrë nisma urgjente për të promovuar turizmin e përgjegjshëm, për ruajtjen dhe kujdesin ndaj mjedisit. Duke vendosur një ekuilibër midis zhvillimit ekonomik dhe mbrojtjes së mjedisit, Shqipëria mund të sigurojë një qëndrueshmëri afatgjatë të industrisë së turizmit duke ruajtur integritetin e ekosistemeve dhe trashëgiminë kulturore.

Kjo qasje proaktive jo vetëm që rrit tërheqjen për Shqipërinë si destinacion, por gjithashtu përputhet me tendencat globale drejt turizmit miqësor me mjedisin. Ndërsa turistët kërkojnë gjithnjë e më shumë destinacione që kanë prioritet qëndrueshmërinë dhe origjinalitetin, Shqipëria do të forcojë më tej pozicionin e saj si një destinacion kryesor turistik në rajon, duke tërhequr turistë që vlerësojnë praktikat e përgjegjshme turistike.

Qeveria shqiptare duhet të jetë më aktive me politika që synojnë promovimin e turizmit dhe rritjen e potencialit të vendit si destinacion turistik. Investimet në infrastrukturë, duke përfshirë zgjerimin dhe përmirësimin e rrjeteve të transportit, objekteve akomoduese dhe atraksioneve turistike, luajnë një rol kryesor në akomodimin e fluksit në rritje të vizitorëve. Duhet bërë akoma më shumë për të promovuar ngjarjet dhe festivalet kulturore të cilat e përfshijnë Shqipërinë në hartën globale të turizmit.

Në këtë mënyrë ndoshta qeveria shqiptare mund ta fitojë betejën e humbur deri më tani me rininë e cila nuk e gjen veten në Shqipëri. Dështimi i qeverisë për ta bërë vendin tonë tërheqës për të jetuar ka bërë që vitet e fundit mijëra shqiptarë, kryesisht të rinj, të kërkojnë për të ndërtuar të ardhmen larg atdheut, e shpeshherë edhe si emigrantë ilegalë.

Nëpërmjet investimeve të vazhdueshme në infrastrukturë, promovimit të trashëgimisë kulturore dhe angazhimit për zhvillim të qëndrueshëm, Shqipëria mund të kapitalizojë industrinë e turizmit për të nxitur një rritje ekonomike gjithëpërfshirëse dhe për të ofruar një të ardhme më të ndritur për qytetarët e saj.

Autori është student në Master of Public Policy në The London School of Economics and Political Science.

erblin jaku shqiperia turistike

Sondazh

Poll
Insights 15 Mars 2024, 11:04 Ervin resuli

Ky është fundi

"Nuk është thjesht një shprehje kur thuhet se 'peshku i madh ka të voglin', sidomos kur flasim për tregun e qumështit në Sh...

Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni