LIVE UPDATES
Insights

“Dua vendin tim”/ A po ndryshon tendenca e emigrantëve shqiptarë?

Ia shpjegoj se ky tren nuk e çon në stacionin e dëshiruar dhe duhet ta ndërrojë diku tjetër, por do ta shoqëroja unë deri në atë pikë të rrugës.

6 Mars 2024, 19:27 Nga Erblin Jaku

TIRANË- Stacioni i metrosë “Baker Street” në Londër është më i vjetri në botë. Në të janë kryqëzuar rrugët dhe fatet e shumë njerëzve prej më shumë se një shekulli e gjysmë. Në pritje të trenit që më çon në shkollë, një i ri, i lodhur nga puna në ndërtim, siç dukej nga rrobat, më pyet në një anglishte të çalë nëse ky tren shkon në Stratford (një zonë në periferi të Londrës). Nuk kisha dyshime dhe e pyeta në gjuhën tonë “A je shqiptar”, buzqëqeshi sikur kishte takuar një të njohur dhe ma tha “po, edhe ti shqiptar je?”. Emrin e ka Alban. Ia shpjegoj se ky tren nuk e çon në stacionin e dëshiruar dhe duhet ta ndërrojë diku tjetër, por do ta shoqëroja unë deri në atë pikë të rrugës. Ishte vetëm 27 vjeç, por mund ta them që të krijonte përshtypjen se ishte në të 40-tat.

“Jetë shumë e vështirë” më tha këtu, zgjohem çdo ditë në 5:00 të mëngjesit të bëhem gati për punë dhe kthehem pothuajse në shtatë të mbrëmjes në shtëpi. Duhet të ndërroj një autobus dhe dy trena për të shkuar në vendin e punës. E pyes nëse ka ardhur tani shpejt ngaqë nuk ishte mësuar me linjat e trenit dhe më thotë se ka tre vjet këtu, por dy vite e gjysëm ka jetuar në Skoci dhe vetëm së fundmi është zhvendosur në Londër. Jeton vetëm në një dhomë dhe paguan 850 pound në muaj, shumë pak i mbeten për tia dërguar si ndihmë familjes në Shqipëri. Është me origjinë nga një fshat, shumë i bukur, i Kukësit dhe familja e tij jeton ende aty. Me një lloj kurioziteti dua të di nëse ia ka vlejtur kjo sakrificë që ka bërë. Me shumë mall për familjen, i mungon Shqipëria dhe më thotë “nëse do ta dija se si është Anglia nuk do të kisha ardhur kurrë këtu”. “Do të isha shumë më i lumtur të isha në fshatin tim, ndoshta duke u marrë me blegtori pasi zona më favorizon, por kurrë nuk do të kisha ardhur këtu” thotë ai i mërzitur nga një realitet që nuk përkon me TikTok-un apo rrjetet e tjera sociale. Këtu ndahem me Albanin sepse unë duhet të zbres në stacionin që më çon në shkollë ku ish-kryeministri britanik Gordon Brown do të prezantojë librin e tij rreth krizës së demokracisë në botë, e miku im i ri do të ndërrojë trenin, në të njëtën rrugë, atë të një emigranti të paligjshëm drejt një punë të lodhshme.

Këto janë historitë e zakonshme të emigrantëve nga e gjithë bota në Angli. Por në një zbulim surprizë, qeveria britanike ka deklaruar një rritje të ndjeshme në numrin e shqiptarëve që zgjedhin vullnetarisht të kthehen në atdheun e tyre. I mbështetur nga bisedat me anëtarë të komunitetit shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar, ky zhvillim shënon një ndryshim të rëndësishëm nga modelet tradicionale të migracionit.

Historikisht, emigrimi nga Shqipëria në Angli është lidhur kryesisht me kërkimin e mundësive më të mira ekonomike dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Megjithatë, është në rritje një tendencë e re, me një numër gjithnjë e më të madh të shqiptarëve, përfshirë emigrantët e gjeneratës së dytë, që tregojnë një preferencë për tu kthyer në Shqipëri.

Janë shumë faktorë që e kanë motivuar këtë ndryshim. Ekonomia në zhvillim e Shqipërisë ofron mundësi premtuese biznesi, për ata që kthehen me kapital, aftësi dhe eksperiencë. Mundësia për të kontribuar në peisazhin ekonomik të vendit përmes sipërmarrjeve shërben si një motivim i fuqishëm, duke nënvizuar potencialin për zhvillim personal dhe profesional.

Shqipëria gjithashtu paraqet një alternativë tërheqëse për emigrantët që janë zhgënjyer me mundësitë e punës ose jetesën në Mbretërinë e Bashkuar. Me gjithë vështirësitë ata e gjejnë Shqipërinë një vend në zhvillim, me kushte ekonomike më të favorshme dhe që i motivon për të ndërtuar jetën e tyre. Gjithashtu ndikimi i thellë i lidhjeve familjare dhe shoqërore nuk mund të neglizhohet.

Për më tepër, përpjekjet e përbashkëta nga Mbretëria e Bashkuar, Shqipëria dhe organizatat ndërkombëtare për të lehtësuar kthimin vullnetar përmes incentivave financiare, mbështetjes për ri-integrim dhe ndihmës për nisjen e bizneseve kontribuojnë në një tranzicion të shpejtë për ata që kthehen.

Kur je larg mëmëdheut e ndjen më shumë mungesën e gjithçkaje. Është hera e parë që po udhëtoj drejt nga Londra drejt Shqipërisë pas disa mujash dhe me dëshirë dua të njoftoj miqtë e mi në median sociale se po vij në Tiranë. Ndërsa zbres në Rinas shikoj që shumë prej tyre më kishin shkruar për tu takuar. Mes tyre është një mesazh nga Albani, miku im i trenit i cili ka tre vite pa e takuar familjen e pa e vizituar atdheun. “Herën tjetër mirë se të vish në Kukës. Do të kthehem shumë shpejt, sepse nuk po duroj dot më, nuk ia vlen të jetoj çdo ditë me frikë. Dua vendin tim”.

dua vendin tim

Sondazh

Poll
Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni