LIVE UPDATES
Insights

Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë

Po lexoja një shkrim reklamues për Shqipërinë, të gazetës La Republika të Spanjës për turizmin më ekonomik në Europë. E kishte postuar me "copyright" Ata, Agjencia Telegrafike Shqiptare.

12 Mars 2024, 08:15 Nga Ardi Omeri
Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë
Ardi Omeri

Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë. Durrësi i keqtrajtuar dhe i pa promovuar. Shpërndajeni ta lexojë kushdo që i thotë vetes durrsak. Po lexoja një shkrim reklamues për Shqipërinë, të gazetës La Republika të Spanjës për turizmin më ekonomik në Europë. E kishte postuar me "copyright" Ata, Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Artikulli tregonte se në Shqipëri mund të gjesh dhoma me 10 euro nata! Nuk e besova por vazhdova më tej. Fliste për Gjirokastrën si qytet i gurtë pasuri e Unescos dhe se kishte ndërtesa osmane dhe muze etnografik. Ndërtesa osmane? Me sa di Gjirokastra e ka që në emër përse quhet ashtu dhe ato ndërtesa janë para se të krijohej shteti osman, disa qindra vjet më përpara. Pastaj fliste për Beratin, për pejsazhet malore etj etj.

Shumë mirë që i bëhet reklamë Shqipërisë dhe turizmit, paçka se me pa saktësira, por...

Durrësi! Ku është Durrësi në hartën e turizmit Shqiptar e botëror?

Durrësi është historia e Shqipërisë, Durrësi ka trashëgiminë më të pasur dhe ndër më të vjetrat e Mesdheut. Durrësi që përflitet në të gjitha veprat e autorëve të vjetër antikë e mejsetar si "Amirabilis Urbs", "Taverna e Adriatikut"(për romakët) dhe më pas në Bizant për orientalet kryeqendra e perandorisë në perëndim të saj. Durrësi, qyteti më i madh bregdetar, qyteti i vetëm me amfiteatër, me kala nga bregdeti deri në kodër, qyteti i mozaikëve antikë, qyteti i universitetit të parë shqiptar, Durrësi, ku është Durrësi në hartat turistike botërore?

Asgjëkundi, mjerisht asgjëkundi!

Arsyeja është e thjeshtë. Mediat botërore, perveç “agjentëve të tyre” në shumicën e rasteve, edhe për arsye ekonomike të botimeve, i referohen spoteve publicitare që janë bërë më parë për qytetin, “objektin që do reklamojnë”. Dhe, në asnjë spot publicitar të Ministrisë së Turizmit prej dhjetë vjetësh, por edhe më parë, nuk gjen Durrësin, por Alpet, Beratin, Gjirokastrën dhe Butrintin. Pikërisht për ato që sot flet edhe bota në reklamat e saj.

Qeveria shqiptare e ka mjelur Durrësin për interesa gjeopolitike, për interesa elektorale si qyteti i dytë më i madh në Shqipëri, e ka vjelur për të majmur patronazhistët e partisë në pushtet, e ka vjelur për të mbushur administratën me ushtarë militantë të bindur që shpërndajnë postimet e Kryetarit "Mao", e ka vjelur për t'i dhunuar trashëgiminë historike, unike në botë(deklaronte Prof. Dr. Fatos Tartari) e për të ndërtuar përpos pallateve në interes të Vangjush Dakos dhe bandës së tij në grupin e ashtuquajtur Rilindja, që uzurpoi së pari Durrësin e më pas gjithë Shqipërinë, edhe vepra gjoja monumentale që vetëm fshehën pamjen e vërtetë të historisë dhe trashëgimisë kulturore-historike të qytetit më të vjetër Shqiptar.

Drejtoria e Kulturës së Bashkisë së Durrësit e drejtuar prej gati 20 vitesh nga një ushtar besnik i Vangjush Dakos, inxhinier mekanik me profesion, me asnjë lidhje me kulturën, nuk ka bërë asgjë për të promovuar trashëgiminë tonë historike unike, kulturën e veçantë të qytetit ndër shekuj, por përkundrazi, e ka sabotuar me qoka dhe efekte korruptive që shkojnë në drejtim të kundërt të promovimit. Qoka dhe fonde, ndonjë herë edhe të kundra ligjshme, të dhëna për miq dhe pa asnjë aktivitet të mirëfilltë kulturor në dobi të vetë kulturës dhe promovimit të qytetit në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare. Në sallën e madhe të Muzeut Arkeologjik Kombëtar nuk bëhen evente kushtuar trashëgimisë, nuk bëhen mostra dhe promovime të arkeologjisë sonë mjaft të pasur por bëhën koncerte harqesh me violinë e violinçel(asgjë kundër këtyre koncerteve, por jo aty, jo aty ku duhet të bëhen të tjera aktivitete, çdo ditë, çdo jave, çdo muaj). Amfiteatri unik në Mesdhe, është arene e shfaqjeve me mik, është arenë gjysëm e fshehur ndaj publikut dhe turistëve që në turet e tyre kanë vetëm dy objekte vizite: - amfiteatër dhe "te gropa" (i dhashë titullin durrsak se ashtu është katandis mes plehrash).

Drejtorët e Bashkisë, edhe pse drejtimi i Bashkisë tashmë është i një gruaje arkitekte, njeri i mirë në emër dhe familje, janë po ata që la para ardhësi i saj. Pra, është po Vangjush Dako që komandon edhe pse ndodhet në burg për korrupsion.(edhe pse normalisht, akuza e SPAK është tallje mendere me publikun, duke pasur parasysh dëmet e mëdha që i ka shkaktuar dhe vazhdon ti shkaktojë qytetit qeverisja e tij 20 vjeçare, faktike dhe de juro dhe aferat e mëdha korruptive që ai në bashkëpunim me bandën e tij ka bërë në Durrës duke shkatuar miliarda euro dëme e miliona euro përfitime personale). Asnjë drejtues vendor dhe qëndror, i emëruar si besnik i Vangjushit nuk është shkarkuar nga detyra dhe kjo tregon fuqinë de facto të këtij njeriu në politikën qeverisëse Shqiptare dhe ndikimin e tij tek Rama. E natyrisht, këtë fakt e nënvizova për të treguar pse është kjo gjendje me promovimin e turizmit social-historiko-kulturor të qytetit në arenën kombëtare e ndërkombëtare.

Negativ. Impakti është negativ dhe këtë e tregojnë vetë publikimet e kreut të qeverisë, Kryeministrit Rama, për artikujt e mediave botërore për turizmin shqiptar.

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit është njeri i mirë. Unë kam vërtetë respekt për të  si njeri dhe punën e saj të deritanishme (Me çfarë shoh tek publikimet e Bashkisë dhe të sajat në faqen e saj personale, duke kuptuar edhe pluset e propagandës politike zyrtare) por efekti negativ i para ardhësve të saj do punë, shumë punë dhe duke qenë se me “njerëz të vjetër" s’mund të arrihen rezultate të mira, të reja, uroj që ajo sa më parë të marë vendimin që të largojë drejtuesit "e imponuar" prej para ardhesit të saj influent...

Nuk mjafton figura "hije rëndë" e Kryeministrit që premton mrekullira. (Në 11 vjet nuk i ka bërë, përkundrazi, ka bërë të kundërtën). Durrsakët duhet të vendosin e të bëjnë më të mirën për qytetin e tyre. Ju zonja Sako, nëse e doni vërtetë Durrësin duhet të merrni vendime të pa varura. "S’mund të bësh gjera të reja me të njëjtat mëyra të vjetra, e për më shumë me njerëz të korruptuar, të përfolur e të pa aftë"!

Bëjeni sa jeni në kohë. Ndërkohë ftoj të gjithë durrsakët, kudo ku janë të bëhen promotorë të promovimit të vlerave social-historiko-kulturore të Durrësit. Ne jemi të gjithë ambasadorë të qytetit tonë.

 

durres turizem boteror

Sondazh

Poll
Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni