LIVE UPDATES
Insights

Neo hajdutët që po krijon Rilindja

Një ditë më parë, prangat ranë mbi një tjetër neo Rilindase. Këtë herë ishte sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro, e cila sipas mediave është kapur në flangrancë duke marrë 400 mijë lekë rryshfet për një tender. Arrestimi u konfirmua nga SPAK, por pa detaje. Altin Dumani tha se aksioni është në zhvillim. Të gjitha këto raste kanë një të përbashkët. Personazhet e tyre janë klasa e re e menaxherëve të shtetit që ka krijuar Rilindja.

3 Qershor 2023, 12:10 Nga Klodian Tomorri

Neo hajdutët që po krijon Rilindja

Klodian Tomorri

Në ditët e para të vitit, në një pallat tek Rruga e Kosovarëve, policia gjeti aksidentalisht mbi 500 mijë euro të fshehura në tubin e aspiratorit të një apartamenti. Banesa ishte e pastrues se Alda Klosit, zyrtares së Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, që më parë kishte qenë edhe këshilltare e ish zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj. Zonja Klosi nuk e pranoi asnjëherë pronësinë e parave, por pavarësisht kësaj prokuroria vendosi arrestimin e saj. Edhe sot e kësaj dite 500 mijë eurot e gjetura në tubin e aspiratorit kanë ngelur jetim dhe nuk u del kush zot.   

Tre ditë më vonë, SPAK arrestoi sekretarin e përgjithshëm të Ministrisë së Financave, Arlind Gjokutaj, për shkak se kishte autorizuar një pagesë 1.2 milionë euro për të kompesuar një pronë, e cila ishte paguar njëherë më parë. Edhe pse SPAK nuk provoi apo akuzoi në asnjë rast se sekretari i Delina Ibrahimajt kishte marrë para, autorizimi i pagesës u certifikua si i paligjshëm edhe nga gjykata.

Kur zhurma publike për dy rastet e mësipërme ishte në kulmin e saj, oficerët e policisë gjyqësore sekuestruan, por në heshtje totale, telefonat e dy zyrtarëve të tjerë të Rilindjes. Këta ishin Endri Mullai, drejtor i prokurimeve në Ministrinë e Brendshme dhe Eraldo Xhani, këshilltari historik i kryetarit të grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Motivi i sekuestrimit lidhej me disa tendera ushqimesh të zhvilluara nga Agjencia e Blerjeve të Përqëndruara. Prokurorët e SPAK dyshonin se njeriu i Taulant Ballës dhe drejtori i Bledi Çuçit kishin bashkëpunuar për të favorizuar në tendera kompaninë e një personi të njohur të botës së krimit në Elbasan. Njëri prej tyre ishte tenderi 2.4 milionë euro i blerjes së mishit për të burgosurit.

Në fakt, gjatë ndalimit nga oficerët e policisë, njërit prej tyre nuk iu gjet vetëm telefoni, por edhe një sasi e madhe eurosh. Asaj kohe në qarqet e Rilindjes komentohej me shaka, por ndoshta edhe me xhelozi, se paratë e gjetura ishin kafja e mëngjesit për shefin. Por SPAK nuk e raportoi asnjëherë aksionin, as shumën e parave të gjetura dhe hetimi u asfiksua në heshtje totale.

Një ditë më parë, prangat ranë mbi një tjetër neo Rilindase. Këtë herë ishte sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro, e cila sipas mediave është kapur në flangrancë duke marrë 400 mijë lekë rryshfet për një tender. Arrestimi u konfirmua nga SPAK, por pa detaje. Altin Dumani tha se aksioni është në zhvillim. Të gjitha këto raste kanë një të përbashkët. Personazhet e tyre janë klasa e re e menaxherëve të shtetit që ka krijuar Rilindja.

Edi Rama, i cili dje konfirmoi se është në dijeni të plotë të çdo lëvizje që bën SPAK, kur lajmëroi arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ogerta Manstirliut para se SPAK ta njoftonte atë, nxitoi që ta largonte pisllëkun nga qeveria. Madje duke e kthyer atë në favorin e saj, teksa deklaroi se është qeveria që e ka hapur kutinë e Pandorës. Por të gjitha këto raste ngrenë një pyetje. Pse korruptohen kaq masivisht neo rilindasit?

Italianët thonë se tre indicie bëjnë një provë. Në fakt këtu po bëhen me dhjetra. Dhe prova është kjo. Sistemi i qeverisjes që ka ngritur Rilindja prodhon aq shumë korrupsion sa që infekton këdo që hyn në orbitën e tij. Eshtë ai sistem, që dikur Edi Rama e përdorte për të justifikuar aleancën me Ilir Metën kundër Sali Berishës. Doktori non grata iku. Por sistemi u perfeksionua. Dhe tani po prodhon neo hajdutë më shumicë. Made in Rilindja.  

/Oligarkia.al

rilindja klodian tomorri

Sondazh

Poll
Insights 25 Maj 2023, 16:09 Nga Shpëtim Doda

Fitorja humbëse e Edi Ramës

Shpëtim Doda Gjithkush mund të ndihet i habitur, ndërsa vëren qartazi dhe pa kurrfarë vështirësie, se Edi Rama po vijon ...

Insights 22 Maj 2023, 13:44 Adriatik Lapaj

Singapori dhe Shqipëria

Foto ilustruese Singapori e ka sipërfaqen 734.3 km2. Për ta bërë më të kuptueshme sipërfaqja e qarkut të Durrë...

Insights 19 Maj 2023, 13:51 Enton Abilekaj

Rama, Berisha, Meta dhe frika nga e vërteta

Enton Abilekaj E vërteta nuk jep aq para sa mund të japë Edi Rama, Sali Berisha, apo Ilir Meta, për të gënjyer, por të p...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN