LIVE UPDATES
Insights

Rama, Berisha, Meta dhe frika nga e vërteta

Kur kryetari i opozitës, del në konferencën e katërt rresht dhe, në vend të ndjenjës së fajit për atë që nuk arriti të bënte, akuzon këdo që ia thotë të vërtetën, është e qartë se asgjë nuk do ndryshojë

19 Maj 2023, 13:51 Nga Enton Abilekaj
Rama, Berisha, Meta dhe frika nga e vërteta
Enton Abilekaj

E vërteta nuk jep aq para sa mund të japë Edi Rama, Sali Berisha, apo Ilir Meta, për të gënjyer, por të paktën garanton integritetin e personit që zakonisht është gazetar që e ka për detyrë.

Kur kryetari i opozitës, del në konferencën e katërt rresht dhe, në vend të ndjenjës së fajit për atë që nuk arriti të bënte, akuzon këdo që ia thotë të vërtetën, është e qartë se asgjë nuk do ndryshojë dhe të hënën pas zgjedhjeve të 2025 do rifillojë të njëjtën gjë.

E para; opozita nuk ka asnjë arsye t'i njohë zgjedhjet dhe për këtë nuk ka diskutim. Hedhja e këtij diskutimi për të ndarë më keq faktorët opozitarë, duke i akuzuar si të Ramës, tregon vetëm mungesën e dëshirës për të ardhur në pushtet nëpërmjet bashkimit.

E dyta; Ato që ndodhën në zgjedhje ishin të papranueshme, shkatërrimtare për procesin, por të paralajmëruara. Pati shumë pak metoda të reja të manipulimit të zgjedhjeve, të tjerat ishin po ato me të cilat janë manipuluar zgjedhjet e mëparshme nga Edi Rama, por opozita nuk kishte marrë asnjë masë.

E treta; është për të ardhur keq kur kryetari i opozitës denoncon ngjarje si orientimi i gabuar i votimit elektronik dhe nuk shpjegon pse opozita nuk ua shpjegoi votuesve si duhet të votonin, por i la në mëshirën e FRESH-istëve në qendrat e votimit? Pse nuk i shoqëroi, pse nuk i përgatiti? Pse komisionerët prezentë i lejuan të orientoheshin nga FRESH-istët?

E katërta; dje dhe sot, përfaqësuesit e PD-së përmendin shifrën zyrtare të 180 mijë votuesve që nuk arritën të ushtronin të drejtën për shkak të listave. Kjo serviret si e dhënë zyrtare, por opozita vetë nuk ka asnjë të dhënë edhe pse lista e zgjedhësve ka dalë 3 muaj përpara zgjedhjeve, me 1.3 milionë votues të shpërngulur nga qendrat e tyre. Si shpjegohet që PS ishte në çdo qendër dhe PD në asnjë për të orientuar votuesit?

E pesta; është për të ardhur keq kur kryetari i opozitës dhe eksponentët e saj nuk kanë përgjigje për përballjen me manipulimin, ndërsa një forcë e re si Lëvizja Bashkë e ka, ndërsa një gazetar apo qytetar i angazhuar e di mirë se si. Kjo tregon që, ose opozita nuk e ka vënë ujin në zjarr, ose është e paaftë për t’u përballur me makinerinë manipuluese të Edi Ramës.

Dhe kur nuk përballon dot makinerinë, nuk bind dot as qytetarët të marrin pjesë masivisht në zgjedhje që manipulimi të bëhet më i vështirë, kur nuk i mbledh dot qytetarët për të protestuar pas manipulimit dhe kur nuk bind asnjë zyrë të huaj të reagojë për manipulimin, do të thotë që nuk ka zgjidhje për të ndalur qëllimin e Pushtetit për t’u bërë i përjetshëm.

Nëse nuk zgjidhet kjo, është shërbim për Edi Ramën, nëse akuzohen ata që e thonë këtë është shërbim për kalbëzimin opozitar që e mban Edi Ramën përjetësisht në pushtet. Nëse sot, pas masakrës së pritshme elektorale, diskutohet jo për atë që dihej, por për atë që nuk u bë për ta ndaluar, do të mund të ketë në 2025 një opozitë më të fortë, një regjim më të dobët dhe ndoshta një reagim popullor dhe ndërkombëtar që ta detyrojë të largohet./Dosja.al

analiza nga enton abilekaj enton abilekaj sali berisha humbja e pd ne zgjedhje

Sondazh

Poll
Insights 18 Maj 2023, 15:00 Demush Shasha

Profecitë e Ben Blushit

Demush Shasha Në sipërfaqe Edi Rama dhe Fredi Beleri nuk kanë pikë të përbashkëta, por në zgjedhjet e fundit lokale...

Insights 16 Maj 2023, 14:28 Enton Abilekaj

Po, zgjedhjet ishin të turpshme

Enton Abilekaj Po, zgjedhjet ishin të turpshme.Po, vëzhguesit e huaj konstatuan aq shumë shkelje sa nuk mund ta thonin që ishin zgjedhj...

Insights 14 Maj 2023, 10:40

Pse duhet në burg Fredi Beleri?

Fredi Bejleri TIRANË- Motivet zyrtare të dhëna nga Prokuroria dhe policia e Vlorës për arrestimin e Fredi Belerit janë nj&eum...

Insights 12 Maj 2023, 16:31

Regjimi që na bleu të gjithë

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj TIRANË- Nëse hap mediat opozitare, përfshirë ato të cilat qeverisjes së ...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë