LIVE UPDATES
Insights

E vrau, por nuk e qau/ Kush duhet fajësuar sot për vdekjen e fëmijës? Rama s'kërkoi as falje

Historia e arrogancës çnjerëzore të pushtetarit të korruptuar që, tipikisht për këtë pushtet, lidhet dhe me drogën, përplaset me historinë e familjes që me punë të ndershme, ka gjetur cepin e lumturisë në vendin e gabuar.

2 Gusht 2022, 19:55 Nga Enton Abilekaj
E vrau, por nuk e qau/ Kush duhet fajësuar sot për vdekjen e
Pamje nga Himaraa

U përplasën pashmangshmërisht dy histori tipike të Shqipërisë së sotme. Historia e një fëmijë që është rritur në një familje normale, nga ato që punojnë shumë dhe mund të kursejnë pak. Një familje nga ato që kriza i gjen të vetmuar përballë spekullantëve të bekuar nga Qeveria, por nuk mund t'ja mohojnë dot pushimet fëmijës që pyet vazhdimisht, kur do nisen, ndërsa krahëzat i ka bërë gati prej kohësh.

Historia përballë është e një polici të akuzuar për korrupsion nga shefi i tij, me kërkesë për masë displinore për bashkëpunim me kultivuesit e kanabisit, një polic që vettingu megjithatë, e ka lënë në detyrë, madje dhe me gradë, një polic me pagë publike që i garanton atij një gomone të kushtueshme që shpenzon naftë për 1 milje aq sa ka shpenzuar familja e fëmijës për pushimet. Historia e arrogancës çnjerëzore të pushtetarit të korruptuar që, tipikisht për këtë pushtet, lidhet dhe me drogën, përplaset me historinë e familjes që me punë të ndershme, ka gjetur cepin e lumturisë në vendin e gabuar.

Në atë vend pushtetari tipik i kleptokracisë ka vendosur të demonstrojë forcën dhe pasurinë. Aty mbi kokat e të pambrojturve, demonstrimi i kësaj dhune, vrau një fëmijë. Pasi e vrau, nuk e qau, vetëm filloi të kërkojë alibinë. Dy historitë përplasen përditë në heshtje, afër dhe larg syve të publikut. Këtë herë megjithëse dihej si do përfundonte, pasoja ishte tragjike, e dhimbshme, e paharrueshme. Historia e fëmijës me krahëza do t'i bashkangjitet vajzës së valëve, për t'u bërë simboli i dytë i Himarës, simboli i dytë i tragjedisë dhe mjerimit të Shqipërisë.

Nuk ishte përplasja e rastësishme e dy historive personale, ishte përplasja e pashamgshme e dy historive tipike, nuk ishte rasti për Edi Ramen që të fliste për një aksident tragjik që po shfrytëzohet politikisht. Nga Bayeruth, ku ka shkuar me çarterin personal që paguhet vjedhurazi me paratë publike, mundet edhe të kërkonte falje. Në mos për historinë e pushtetarit arrogant dhe të korruptuar që mishëron dhe ka krijuar me forcën e shembullit, për policin që bëri një krim me paramendim në një ambient publik.

vdes femija ne himare

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila