Bota

Historia e Basri Bajramit, “gangsteri” shqiptar që mbajti peng kryeministrin e Belgjikës për 32 ditë

Ai ishte i pakënaqur me taksat e larta të vendosura nga qeveria belge mbi lojërat e fatit, prandaj planifikoi arrestimin e kryeministrit të atëhershëm.
Featured image of article: Historia e Basri Bajramit, “gangsteri” shqiptar që mbajti peng kryeministrin e Belgjikës për 32 ditë Basri Bajrami dhe kryeministri belg
Përditësuar:

BELGJIKË – I lindur në Kosovë më 1955, Basri Bajrami, emigroi herët nga vendlindja për të shkuar në SHBA. Ai qëndroi në Belgjikë, ndërsa jetoi aty për gati 30 vitet e ardhshme.

Bajrami u bë ortak në një kazino në Bruksel, pasi u mor me disa aktivitete të paligjshme. Mirëpo, ai dhe miqtë e tij ishin të pakënaqur me taksat e larta, të vendosura nga qeveria belge mbi lojërat e fatit.

Për këtë arsye, bashkë me shqiptarin tjetër Murat Kapllani dhe 2 belgë, planifikojnë rrëmbimin e kryeministrit të Belgjikës, Pol Vanden Bojnants në fillim të vitit 1989. Bojants u rrëmbye në momentin kur po shkonte të takonte të dashurën. Bajrami dhe të tjerët, e mbajtën peng për 32 ditë, gjatë të cilave arritën t’i marrin përmes të birit 5 milionë marka gjermane (1.5 milionë euro).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pa kësaj historie, Bajrami u arrestua i pari nga banda në shkurt 1989. Pasi u arrestuan të tjerët, gjyqi kundër Bandës Haemers nisi më 1993. Basriu u arratis sërish nga burgu i Sen Zhill, së bashku me Filip Lakrua dhe Murat Kapllanin. Lakrua, dhe Kapllani u kapën sërish, Haemers kreu vetëvrasje në qeli, ndërsa ai vetë u kap pas 2 vitesh në Maqedoni. Në vitin 1996, u dënua me burgim të përjetshëm, ndërsa u ekstradua në Kosovë në vitin 2004. Pas disa viteve në burg, sot ai është i lirë.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment