LIVE UPDATES
Politike

Grida Duma: Së shpejti do kemi paketën për Reformën Territoriale, mund të kërkojmë komision hetimor për 25 prillin. Asn

27 Shtator 2021, 13:39 Nga DOSJA
Grida Duma: Së shpejti do kemi paketën për Reformën

TIRANË– Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka deklaruar se së shpejti partia e saj do të vijë me paketë propozuese për Reformën Territoriale. E ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Duma tha se gjithashtu është diskutuar për komisione hetimore, dhe një prej tyre mund të jetë për zgjedhjet e 25 prillit.

“Pa shkuar te termi bashkëpunim. Nuk ka bashkëpunim, ka diskutime, argumentime. Është detyrim për vendin që si parlamentarët që vijnë nga socialistët dhe demokratët duhet të vijnë aty. S’ka bashkëpunim. Ka nevojë për një rritje të arsyetimit. Po na ndodh në seancat parlamentaret. Vendosëm që komisionet të jenë online. Nuk vendoset ashtu. Duhet arsye. Të lëmë përplasjet që bëjnë shoë. Edhe ne kemi përgjegjësi ndaj qytetarëve, jo vetëm ata. Reforma Territoriale, e kam thënë është elektorale jo territorial. U mblodhën në disa Bashki disa copëza territoresh e jepnin rezultat fitoren e partisë së majtë. Ajo që u mbështoll paketa ishte që do të rrisim shërbimet ndaj qytetarëve. Kjo ështe njëra anë. Bashkim, do fitojmë autonomi dhe do të marrin më shumë fonde. Do i mirë menaxhojnë dhe s’do kenë justifikimin që nuk na jep pushteti qëndror. Elementi i tretë ishte mirëmenaxhimi i territorit. Tre kolonat do të përmirësoheshin. Nuk është politike, nuk është opozitare, kanë bërë mbrapsht që të gjitha. Shërbimet sidomos në zonat e Bashkive, lënë për të dëshiruar. Çfarë ka ndodhur me zonat rurale dhe qëndrat shëndetësore? Zero shërbim.

Nuk është çështje dëshire si do të donim ne të ishte, ne e kemi nisur këtë process me disa variabla. Do bëhen publike ditët në vijim, ekspertët kanë nisur punën. Jo më logjikë elektorale. Marrjes pushtet aty ku pushteti vendor ka nevojë për t’i shërbyer qytetarëve. Nëse diku ekziston justifikimi s’kemi aq lekë, s’mund të shkojmë te ngjarja reale. Është duke u parë ana financiare. Ana e menaxhimit dhe mosprekjes së autonomisë. Ka nisur në nivel ekspertësh në ato dokumente që kemi filluar, me disa propozime që kanë qenë. Është kërkuar që gjithë aksionerët si kryetarët e degëve që prekin problematikat në degë janë pjesë e një konsultimi teknik e professional që ata hasin tek Bashkitë. Do të vijë shumë shpejt një paketë propozuese. Ne po bëjmë këtë proces, do e kemi të hapur për publikun në momentin e propozimit. Ata që janë njohës të territorit, që s’janë të PD, do të jenë të lirë. Në atë moment do të shikoni dhe mendoj e besoj, do të jem shtrënguese që të dëgjojmë ekspertët në emër të qytetarëve. Unë mendoj që nuk është premtim alla-elektoral shqiptar në sensin ironik të fjalës.

Për zgjatjen e mandateve të anëtarëve të Vettingut po konsiderojmë gjithë qëndrimin tonë. Vendimi do të merret nga hierarkia, parlamentarët e grupit të PD. Është një vendim që duhet parë me syrin e arsyes. S’ka ende qëndrim për këtë çështje. Kur ta marrim do të informoheni. Askush nuk thotë apriori një përgjigje, këto janë elementë që do e përcjellin. Unë besoj se po, kemi hedhur të gjitha alternativat. Do të dalim me një vendim të përgjegjshëm. Duhet të vijë si paketë. Nuk është çështja të lëvizim një gjë,q ë mund të vlejë. Drejtësisë i duhet dhënë shansi, më pas gjykuar. Ne duhet të tregojmë se ajo duhet të funksionojë. Besoj do të qëndrojmë në këtë trajektore.

Për komisione hetimore është diskutuar, janë bërë shumë propozime, shumë të rëndësishme. Duke nisur nga ‘thembra e Akilit’, jo se nuk fitoi PD në zgjedhjet e 25 prillit. Duhet të gjejmë qoftë nëpërmjet komisioneve hetimore që mos jetë vetëm akuzë po kauzë. Komisioni hetimor duhet të vërtetojë vlerën e fjalës së opozitës. Duhet të hetohen, me emër e mbiemër personal. Nuk është më çështje akuzash, por kauzash. Sot qasja e të marrit vendim të përbashkët sidomos në grup parlamentar prevalon në PD. E kam nisur këtë se është një kauzë që duhet kthyer në kauzë,”- tha Duma ndër të tjera.

(F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike grida duma grida duma

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE