LIVE UPDATES
Politike

“Jeni kokat e popullit”, Rexhep Qosja bashkon Ramën dhe Kurtin: Shqipërinë dhe Kosovën nuk i kam ndarë kurrë,

27 Shtator 2021, 12:24 Nga DOSJA
“Jeni kokat e popullit”, Rexhep Qosja bashkon Ramën dhe Kurtin:

PRISHTINE– Akademiku Rexhep Qosja u kujdes që t’ju tërhiqte vëmendjen Edi Ramës dhe Albin Kurtit për të lënë pas ftohjen e muajve të shkuar dhe për të kuptuar përgjegjësinë që iu ka caktuar populli. Teksa u shpjegoi kuptimin dhe origjinën e fjalës “intelektual”, Qosja tha se janë të detyruar të shohin punë të reja. Ai foli edhe për kombin shqiptar dhe tha se dy vendet, Shqipëri e Kosovë në veprën e tij nuk i ka parë kurrë të ndara.

PJESë NGA FJALA E REXHEP QOSES:

Edi Rama dhe Albin Kurti janë dy intelektualë të çmuar prej popullit dhe kjo u pa edhe në dy zgjedhjet e fundit ku pjesa më e madhe e popullit u dha votën. Por s’mund të mos iu themi se janë politikanë e intelektualë të kritikuar, kurrë e kurrë them unë me arsye, e shumë më shpesh pa arsye. Mund ti dëgjojmë kritikat me të cilat pajtohemi e me kritikat për shkak të kritikave. Kritikat janë të nevojshme në jetën politike, sjellin nxitje e përkushtim për punë të reja. Fjala intelektual është një fjalë thonë e krijuar nga fundi i mesjetës dhe fillimi i Rilindjes Evropiane në Itali. Kur u krijua kishte kuptimin koka e popullit. Atëherë e në shekuj janë trajtuar si koka e popullit.

Kjo fjalë i obligon intelektualë e në mënyrë të veçantë intelektualët që merren me politikë, pasi merren me politikë. Unë kam shkruar shumë, më tepër seç duhet natyrisht. Në shkrimet e mia historiko-letrare dhe krijimtarinë time kurrë nuk i kam ndarë dhe veçuar njërën prej tjetrës, Shqipërinë dhe Kosovën. I kam parë bashkë si një tërësi. I kam parë të bashkuara në të kaluarën, të tashmen dhe i kam parë e ëndërruar të bashkuara edhe në të ardhmen. U bëra jomodest dhe fola 2-3 fjalë për krijimtarinë time.

Çfarë kuptimi i kam dhënë krijimtarisë sime që jam marrë me çështjen kombëtare? çfarë po bëjmë e ku jemi ne sot? Fillimi i shekullit të ri na ka premtuar një shans të ri për të ndryshuar, për të përmirësuar fatin tonë. Siç e dini fati ynë ka qenë i rëndë. E shikoni? Vetëm shqiptarët janë ata që janë copëtuar në Ballkan në 5 shtete. Ndaj kryeministri britanik i asaj kohe ka thënë në një rast kur ende kishte shtete që e mohon, ka thënë ‘shqiptarët janë komb dhe kemi bërë padrejtësi të madhe dhe duhet ta korrigjojnë’. Dhe filluan ta korrigjojnë, me ’99 dhe konferencën e Rambujesë. 

(F.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Politike Politike albin kurti edi rama ne kosove rexhep qosja albin kurti edi rama ne kosove rexhep qosja

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng