LIVE UPDATES
Aktualitet

Greva e minatorëve, Sindikata i përgjigjet Albchrome: Ngritët bllokadë mediatike, po punoni me 20%, Samir Mane fiton miliard

4 Dhjetor 2019, 10:49 Nga DOSJA
Greva e minatorëve, Sindikata i përgjigjet Albchrome: Ngritët

BULQIZË– Prej disa javësh ka nisur një betejë e ashpër mes kompanisë AlbChrome në pronësi të biznesmenit Samir Mane, dhe sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, me në krye ish-punonjësin, tashmë të pushuar nga puna, Elton Debreshi. Përmes një reagimi për Dosja.al, ditën e djeshme, Albchrome sqaronte se e gjitha është një përplasje mes sindikatave dhe se AlbChrome është e përjashtuar nga kjo situatë. Për këtë, përgjigjet Sindikata, e cila thotë se në minierën e Albchrome po punohet me 20% kapacitet, dhe se kompania ka arritur të krijojë edhe një bllokadë mediatike për të mos raportuar grevën e minatorëve. Në sqarim thuhet gjithashtu, se pas Debreshit është shkarkuar nga puna një anëtar i Sindikatës, Beqir Duriçi, ndërsa akuzohet Mane, se ka arritur që të ketë nën kontroll sindikatën e vjetër të minatorëve.

Reagimi i plotë:

REAGIM NDAJ SHPIFJEVE TË ALBCHROME-it

Kompania Albchrome jo vetëm që nuk dëshiron të sqarojë opinion publik, por ka ngritur një bllokadë mediatike në thuajse të gjitha televizionet ndaj ngjarjeve të fundit në Bulqizë.

Protesta e minatorëve të Bulqizës nuk është një “përplasje ndërmjet sindikatave të ndryshme” – siç pretendon kompania. Ajo është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj pushimit nga puna të kryetarit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, Elton Debreshit, e më vonë të përgjegjësit të financave të sindikatës, z. Beqir Duriçi. Të dyja këto shkarkime janë në shkelje flagrante të Kodit të Punës dhe do të ndiqen në gjykatë.

Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës nuk është “një pakicë punonjësish që nuk përfaqësojnë masën e minatorëve” – siç pretendon kompania. Prej ditësh kemi arritur shumicën e anëtarësimeve të punonjësve të kompanisë, të regjistruar sipas procedurave që i parashikon ligji. Ndonëse aktualisht përfaqësojmë mbi gjysmën e punëtorëve të minierës dhe kemi të drejtën ligjore të negociojmë një kontratë të re kolektive, sindikata jonë synon anëtarësimin e të gjithë punëtorëve në radhët e saj.

“Sindikata” tjetër me të cilën Albchrome ka nënshkruar kontratë, nuk përfaqëson më interesat e punëtorëve, madje nuk i ka përfaqësuar kurrë ato. Ajo ka qenë gjithmonë një zgjatim i shëmtuar i interesave të oligarkut më të pasur të Shqipërisë, Samir Manes.

Puna në minierë është paralizuar dhe punohet me rreth 20% të kapacitetit të saj. Punëtorët që kanë hyrë me detyrim në punë shtrëngohen të punojnë nga dy turne për të zëvendësuar masën e madhe të atyre që protestojnë. E vërteta është se Samir Mane po përpiqet të mbysë sindikatën e parë të pavarur në 30 vjet në minierën e Bulqizës, sepse do të fitojë miliarda nga djersa dhe nga gjaku i minatorëve. Minatorët janë shumë dhe të bashkuar. Nuk kërkojnë më shumë sesa të drejtën e tyre që u garanton ligji. Shqipëria nuk është një vend pa sindikata. Shqipëria ka Sindikatën e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës!

Prej disa ditësh, punonjësit e kësaj miniere, kanë bojkotuar punën duke hyrë në grevë, teksa kërkojnë kushte më të mira pune, rritje page, rishikim norme, bojkot të paguar, dhe rikthimin në punë të Elton Debreshit, kryetarit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës.

Gati dy javë më parë, kompania Albchrome pushoi nga puna pa asnjë paralajmërim Elton Debreshin, punonjës prej 6 vitesh në AlbChrome, vetëm 5 ditë pasi ky i fundit u zgjodh si kryetar i Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës. Në një shpjegim për Dosja.al, Debreshi sqaroi situatën e krijuar mes minatorëve dhe Albchrome, ku denoncoi edhe kushtet e punës për mbi 600 punonjës. Nga ana tjetër, ende asnjë reagim nga Inspektoriati i Punës, dhe institucionet shtetërore për shkarkimin e Debreshit dhe grevën e minatorëve.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet albchrome beqir durici greva e minatoreve te bulqizes samir mane shkarkohet elton debreshi albchrome beqir durici greva e minatoreve te bulqizes samir mane shkarkohet elton debreshi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!