LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Hakmarrja’ e Samir Manes, 5 ditë pas krijimit të sindikatës së Minatorëve, Albchrome heq nga puna Elton Debreshin (DEN

22 Nëntor 2019, 21:49 Nga DOSJA
‘Hakmarrja’ e Samir Manes, 5 ditë pas krijimit të

BULQIZË- Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, e cila u krijua pak ditë më parë, denoncon se vetëm 5 ditë pas themelimit, kompania e biznesmenit më të pasur në Shqipëri, Samir Mane, ka shkarkuar kryetarin e kësaj sindikate nga kompania “AlbChrome”.  Sipas sindikatës, shkarkimi i Debreshit është i paligjshëm dhe i padrejtë. Në një deklaratë të bërë publike, sindikata shprehet se ky akt është hakmarrje nga ana e kompanisë, pas krijimit të sindikatës që ka në fokus mbrojtjen e minatorëve dhe përfaqësimin e drejtë të tyre.

Në reagim sqarohet edhe arsyeja e pushimit nga puna e Debreshit në ‘AlbChrome’, ku kompania e Manes pretendon se i riu ka shkelur disiplinën në punë, një episod që siç thotë sindikata e Minatorëve, ka ndodhur disa kohë më parë. ” Ky vendim i është komunikuar sot më datë 22 nëntor 2019, me motivacionin banal se ky i fundit kishte thyerje disipline në punë. Për sqarim, “thyerja e disiplinës” ka ndodhur disa muaj më parë, por kompania është kujtuar vetëm kur Elton Debreshi është zgjedhur kryetar i sindikatës.”-thuhet në reagim.

Më tej, Sindikata denoncon se ndaj anëtarëve që janë bërë pjesë e sindikatës, janë bërë edhe shantazhe për heqje nga puna.

Deklaratë e plotë e Sindikatës:

Bulqizë, më 22 nëntor 2019

SHKARKIMI NGA PUNA I KRYETARIT TË SINDIKATËS SË MINATORËVE TË BASHKUAR TË BULQIZËS, ELTON DEBRESHI, HAKMARRJE NGA KOMPANIA ALBCHROME!

Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës e konsideron si të paligjshëm dhe të padrejtë shkarkimin nga puna të kryetarit të kësaj sindikate, Elton Debreshi, nga kompania AlbChrome. Ky vendim i është komunikuar sot më datë 22 nëntor 2019, me motivacionin banal se ky i fundit kishte thyerje disipline në punë. Për sqarim, “thyerja e disiplinës” ka ndodhur disa muaj më parë, por kompania është kujtuar vetëm kur Elton Debreshi është zgjedhur kryetar i sindikatës.

NE JEMI MË TË BASHKUAR SE KURRË!

Një vendim i tillë vjen qartazi si pasojë e organizimit sindikal të ndërmarrë nga Eltoni dhe dhjetra minatorë të tjerë. Presion i qartë ndaj minatorëve të Bulqizës që të mos guxojnë të kërkojnë të drejtat e tyre. Kompania ka thirrur edhe disa themelues të tjerë të sindikatës për t’ju komunikuar masa disiplinore të pabaza si paralajmërim për shkarkim nga puna. Fakti që kompania dhe faktorë të tjerë, po sulmojnë ashpër dhe paligjshëm sindikatën tonë, dëshmon se ne jemi në rrugën e duhur dhe përfaqësuesit e vetëm të të drejtave të minatorëve.

Veprime të tilla bëhen në kundërshtim me ligjin, konkretisht: Neni 50 i Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë parashikon se: “Të punësuarit kanë të drejtë të bashkohen lirisht në organizata sindikale për mbrojtjen e interesave të tyre të punës”. Edhe Kodi i Punës mbron të drejtat sindikale. Neni 184 (2) parashikon se ndalohen veprimet e pronarit që pengojnë krijimin dhe funksionimin e sindikatave. Veprimet e ndaluara janë, ndër të tjera, të gjitha masat të cilat dëmtojnë me qëllim punëtorët sindikalistë, si për shembull:

– Ulje në detyrë;
– Marrje e masave disiplinore;
– Transferim në një ndërmarrje tjetër;
– Tërheqje vërejtje;
– Mos-njohje e mungesave të justifikuara me raport të rregullt;
– Paralajmërim për pushim nga puna;
– Pushim nga puna;
– Masa të tjera të çdo lloji kundër punëtorëve sindikalistë.

NE JEMI MË TË BASHKUAR SE KURRË!

Lidhur me rastin e shkarkimit të kryetarit të SMBB, Elton Debreshit, mbështetur nga avokatja e sindikatës, do të ndjekim të gjithë hapat ligjorë. Veprimet e padrejta dhe të jashtëligjshme të kompanisë AlbChrome, karshi zërit të ngritur nga minatorët e Bulqizës për të kërkuar të drejtat e tyre në punë, kanë qenë të kahershme. Sa e sa persona janë shkarkuar nga puna, ndryshuar në pozicion vetëm e vetëm se kanë shprehur shqetësimin e tyre për paga më të mira, kushte pune dinjitoze. Tani nuk do të ndodhë më. Boll më trajtimin skllavëror që po na bëhet prej vitesh!

NE JEMI MË TË BASHKUAR SE KURRË!

Kompania ka ditë që po bën presion ndaj punëtorëve që të mos shkëputen nga sindikata e vjetër, pasi kjo do t’u kushtonte shumë. Por, NE, do t’i rezitojmë presioneve të tyre! Puna jonë është e rëndë dhe e vështirë. Madje shumë e rrezikshme. Mjafton t’ju kujtojmë faktin se në galeritë e kromit në Bulqizë, gjatë viteve të fundit kanë humbur jetën dhjetra minatorë. Për të tillë veprime, ne nuk do të qëndrojmë duarkryq. Përkundrazi, do të luftojmë dhëmbë për dhëmbë për mbrojtjen e të drejtave tona që na i garanton ligji, Kushtetuta dhe konventat ndërkombëtare. – Deklaratë unanime e Këshillit Sindikal.

Më 18 nëntor, minatorët e Bulqizës firmosën për t’u bërë pjesë e Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar, një sindikatë e themeluar nga disa të rinj aktivistë.   Dhjetëra minatorë ishin pjesëmarrës në ceremoninë e prezantimit publik të kësaj sindikate, e cila tashmë është e regjistruar edhe në gjykatë e njihet ligjërisht. Minatorët akuzuan ashpër  sindikatat e vjetra që sipas tyre, jo vetëm nuk kanë mbrojtur interesat e minatorëve, por janë bërë palë me pronarët e minierës së Bulqizës dhe politikën.

(a.m;f.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bulqize samir mane shkarkohet elton debreshi sindikata e minatoreve ne bulqize bulqize samir mane shkarkohet elton debreshi sindikata e minatoreve ne bulqize

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN