LIVE UPDATES
Bota

28 Gusht 2021, 12:04 Nga DOSJA

SHBA- Bordi i lirimit me kusht në Kaliforni votoi të Premten për të liruar vrasësin e Robert F. Kennedy, Sirhan Sirhan, pasi dy nga djemtë e RFK shkuan kundër disa dëshirave të vëllezërve dhe motrave të tyre dhe thanë se ata mbështetën lirimin e tij. AP News shkruan se gjithashtu prokurorët e çështjes refuzuan të argumentojnë se pse ai duhet të mbahet pas hekurave, por fjalën e fundit për lirimin e tij e ka guvernatori Gavin Newsom.

Douglas Kennedy ishte një fëmijë i vogël kur babai i tij u vra me armë në vitin 1968. Ai tha në panelin e bordit prej dy personash se ai ishte emocionuar nga pendimi i Sirhan dhe se 77-vjeçari duhet të lirohet nëse nuk është kërcënim për të tjerët.

“Jam i tronditur vetëm duke qenë në gjendje ta shikoj zotin Sirhan ballë për ballë. Unë e kam jetuar jetën time nga frika e tij ashtu edhe nga emri i tij në një mënyrë ose në një tjetër. Dhe unë jam mirënjohës sot që e shoh atë si një qenie njerëzore të denjë për dhembshuri dhe dashuri,”  tha Douglas.

Gjashtë nga nëntë fëmijët e Kennedy -t të mbijetuar thanë se ishin të tronditur nga votimi dhe i kërkuan guvernatorit Gavin Newsom të ndryshojë vendimin e bordit të lirimit me kusht dhe ta mbajë Sirhanin pas hekurave.

“Ai e mori babanë tonë nga familja jonë dhe ai e mori nga Amerika. Ne jemi në mosbesim që ky njeri do të rekomandohej për tu liruar,” shkruan gjashtë vëllezërit e motrat në një deklaratë. Deklarata u nënshkrua nga Joseph P. Kennedy II, Courtney Kennedy, Kerry Kennedy, Christopher G. Kennedy, Maxwell T. Kennedy dhe Rory Kennedy.

Por edhe një tjetër nga fëmijët e Kennedy, Robert F. Kennedy Jr., ka folur në favor të lirimit të tij në të kaluarën dhe ka shkruar në favor të lirimit me kusht të Sirhan. Ai tha në letër se e takoi në burg dhe u prek nga Sirhan, “i cili qau, më kapi duart dhe më kërkoi falje.”

“Ndërsa askush nuk mund të flasë përfundimisht në emër të babait tim, unë besoj me vendosmëri se bazuar në angazhimin e tij konsumues ndaj drejtësisë dhe drejtësisë, ai do të inkurajojë fuqishëm këtë bord të lirojë zotin Sirhan për shkak të rekordit mbresëlënës të Sirhanit të rehabilitimit,” tha ai në një letër të dorëzuar gjatë seancës dëgjimore drejtuar bordit.

Vendimi do të rishikohet gjatë 120 ditëve të ardhshme nga stafi i bordit. Pastaj do t’i dërgohet guvernatorit, i cili do të ketë 30 ditë kohë për të vendosur nëse do ta japë, ndryshojë apo modifikojë atë. Nëse Sirhan lirohet, ai duhet të jetojë në një shtëpi kalimtare për gjashtë muaj, të regjistrohet në një program abuzimi me alkoolin dhe të marrë terapi.

Robert F. Kennedy ishte një senator amerikan nga Nju Jorku dhe vëllai i Presidentit John F. Kennedy, i cili u vra në vitin 1963. RFK po kërkonte nominimin presidencial Demokratik kur ai u qëllua për vdekje në Hotel Ambassador në Los Anxhelos momente pasi dorëzoi një fjalimi i fitores në fillimet kryesore të Kalifornisë. Pesë të tjerë u plagosën.

Sirhan, i cili këmbëngul se nuk i mban mend të shtënat dhe kishte pirë alkool paraprakisht, u dënua për vrasje të shkallës së parë. Ai u dënua me vdekje pas dënimit të tij, por ky dënim u shndërrua në përjetësi kur Gjykata Supreme e Kalifornisë e nxori jashtë ligjit shkurtimisht dënimin me vdekje në vitin 1972.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota douglas kennedy gavin newsom robert f. kennedy sirhan sirhan douglas kennedy gavin newsom robert f. kennedy sirhan sirhan

Sondazh

Poll
Bota 28 Gusht 2021, 11:44

EMOCIONUESE! Lind foshnja 6.5 kg në Kosovë

KOSOVË- Një rast i rrallë ka ndodhur ditën e sotme në Gjinekologjinë e Kosovës, pasi u lind një foshnje 6.5 kilogram. Në njoftimin e QKUK-së bëhet me dije ...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh