LIVE UPDATES
Bota

“Serbia nuk ka alternativë”, eksperti francez: Tensionet në takimet mes Kurtit dhe Vuçiç janë si pasojë e nacionalizmi

28 Gusht 2021, 11:38 Nga DOSJA
“Serbia nuk ka alternativë”, eksperti francez: Tensionet

KOSOVË- Eksperti për politikat e zgjerimit të Bashkimit Evropian, Christian Lequesne, ka komentuar procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Botasot.info shkruan se sipas Lequesne, Kosova duhet t’i thotë Serbisë se ajo është e gatshme të pranojë përgjegjësitë e saj në luftërat jugosllave. Të njëjtën gjë, sipas ekspertit duhet ta bëjë edhe pala serbe.

“Kosova duhet t’iu thuhet serbëve se e di mirë se të gjithë kanë përgjegjësi në luftërat jugosllave dhe se Kosova është gati të pranojë përgjegjësitë e saj. Serbia duhet të bëjë të njëjtën gjë dhe të marrë parasysh mbi të gjitha se nëse bën lëshime për pavarësinë e Kosovës, ajo nuk do të humbasë fytyrën në sytë e bashkësisë ndërkombëtare, por përkundrazi do ta forcojë atë. Në vend të Kurtit, unë do të këmbëngulja në nevojën për të pasur një Serbi demokratike dhe të respektuar në Ballkan, sepse Serbia është një komb i madh me një potencial të fortë për të ardhmen”, është shprehur Lequesne.

Ai më tej ka theksuar se e vetmja rrugë për të ecur përpara, është që Serbia të pranojë se është përgjegjëse për krimet gjatë luftërave jugosllave.

“Serbia nuk ka alternativë. Por, Serbia nuk mund të pranojë se është përgjegjëse e vetme për krimet gjatë luftërave jugosllave, sepse nuk është e përgatitur të humbasë plotësisht fytyrën. Kjo është arsyeja pse ligjërimi mbi pjesën e përgjegjësisë së gjithsecilit është themelor. Është mënyra e vetme për të ecur përpara”, ka thënë profesori nga Parisi.

Ai ka përjashtuar mundësinë që arritja e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi është afër. Sipas tij, kjo po tregohet edhe gjatë takimeve të tensionuara në Bruksel, ku liderët e të dyja palëve po përdorin nacionalizmin ekstrem.

“Nuk mendoj kështu. Takimi i dytë në korrik ishte edhe më i tensionuar se i pari në qershor. Kjo është pasojë e nacionalizmit ekstrem që ekziston në të dyja anët. Nuk i lejon udhëheqësit të kenë shumë hapësirë për manovrim. Por, ju nuk mund ta zgjidhni nacionalizmin për pesë vjet. Është një proces shumë i gjatë që përfshin zgjidhjen e çështjeve të krimit dhe pyetjeve të kujtesës së pari. Nuk mund t’ju them se sa kohë do të zgjasë, pasi nuk është një çështje matematikore”, ka theksuar Christian Lequesne.

Takimi i ardhshëm mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pritet të mbahet në fillim të shtatorit

(I.A/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni christian lequesne dialogu kosove-serbi christian lequesne dialogu kosove-serbi

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari