LIVE UPDATES
Bota

Vdekjet nga Covid në Kosovë/ Buzhala u drejtohet dy ministrave: Çfarë keni bërë gjithë këto muaj? Ju jeni veç dy vegla

28 Gusht 2021, 11:14 Nga DOSJA
Vdekjet nga Covid në Kosovë/ Buzhala u drejtohet dy ministrave:

KOSOVË– Gazetari Berat Buzhala ka reaguar ashpër në lidhje me shtimin e rasteve të Covid në Kosovë. Ai i drejtohet ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gervallës dhe zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi duke iu thënë se lavdëruan ministrin e shëndetësisë Arben Vitinë për menaxhimin e pandemisë. Buzhala pyet përse bëjën këto lavdërime pasi numri i vdekjeve po shtohet e se Kosova është bërë shteti i parë në botë për rritjen e rasteve.

Buzhala u thotë se janë vetëm dy vegla të Albin Kurtit e se janë bashkëpunëtorë në këtë krim që po kryejnë pasi nuk kanë bërë asgjë në gjithë këto muaj.

SHKRIMI:

Donika Gervalla e Besnik Bislimi brenda 24 oreve ia hoqen kapelen Arben Vitise.
Shtrohet pyetja pse? Per monitorim te rasteve te vdekjes? Per numerim te suksesshem te infektimeve? Per sterngarkim te spitaleve/ A eshte e mundur qe ne kete vend, me qeverisjen e re, me klasen e re politike, i thuret lavd edhe paaftesise? Si eshte e mundur qe te njejtit njerez, per te njejtin virus, per te njejten popullate, i kryqezonin kundershtaret politik, kerkonin t’ua heqin kokat, kurse shokut te tyre ia heqin kapelen?

A jane ma te pavlefshem keta qindra njerez qe po vdesin, se sa ata qe vdiqen ne vitin e kaluar? A eshte e mundur qe tash kur vdesin 20 vjecaret dhe 30 vjecaret nga COVID’i, Bini e Beni shkojne neper galeri, takojne zyrtare shtetesh tjera, kurse para nje viti benin thirrje per lufte?Bisla ne anen tjeter hedhe vrere mbi ata qe e kritikojne kete pushtet, sepse sipas tij, Beni po ben cdo gje.Cfare po ben? Kosova me dy doza vaksine e ka mbuluar me pak se 15 perqind te popullates. Kosova e ka vendin e pare ne bote me infeksione per 1 milion. Kosova edhe per vdekje, ne 1 milion, gjendet ne top vendet e botes. Cfare keni bere ju ne keto gjashte muaj? Menduat qe virusi iku vec pse erdhi Albini ne qeveri? Menduat qe e fituat kete lufte pa asnje plumb, por ne publik deshiruat ta shisni si njera prej betejave me te veshtira ne historine e Kosoves, por e cila u fitua fale talentit te lindur te Albin Kurtit? Apo jo? Besnik dhe Donike, ju jeni vec dy vegla pune te Albin Kurtit. Kur neser nuk do te jeni me aty, kur neser nuk do t’i duheni me atij, do t’i pushtoni studiot dhe do te tregoni qysh Albini nuk ka miq por ka njerez rreth vetes qe i ndihmojne per t’i realizuar synimet. Nuk do te jete vone asnjehere per t’u penduar, por qindra qytetare te vdekur nuk do te mund t’i ktheni. Aktualisht jeni vetem bashkepunetor. Ne krim.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora berat buzhala berat buzhala

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE