LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ftesa për Bregoviç në festën e Birrës në Korçë, artistët kundërshtojnë në rrjetet sociale: Është fyese për shqipt

6 Gusht 2021, 21:04 Nga DOSJA
Ftesa për Bregoviç në festën e Birrës në

TIRANË- Këngëtarë dhe jo vetëm kanë reaguar për ftesën që Bashkia e Korçës i ka bërë këngëtarit serb Goran Bregoviç, për të marrë pjesë në festën e Birrës. Aktori Florjan Binaj me anë të një postimi në Instagram ka hedhur një pije të ardhur nga Serbia shkruan se nuk kuptojnë shqip turistët serb dhe Bregoviç. Ai gjithashtu e ka krahasuar këtë me holokausitn në Tel Aviv.

“Tashmë dhe pijet në serbisht se nuk kuptojnë shqip turistët serb dhe viçi i bregut (Bregoviç). Është sikur 20 vjet pas holokaustit të ftosh në Tel Aviv këngëtarët e preferuar të Hitlerit“, shkruan Binaj.

Këngëtarja Filoreta Raçi në Instagram teksa ka shpërndarë postimin e organizatës “Tifozat Kuq e Zi”, dhe shkruan se kjo gjë është shumë fyese për qytetarët e Kosovës. Ai gjithashtu ka shtuar se shpreson që ky organizim të bojkotohet sepse ndryshe fundi nuk ka për të qenë i mirë.

“Po besoj se do jetë shumë fyese dhe ofenduese për shqiptarët e Kosovës nëse ai shkajo kno sonte n’Korç…gjatë krejt luftës në Kosovë, çetnikat janë ushqy me muzikat e ktij shkaju dhe kanë bo masakra me vllezërit, motrat, fëmijet, nënat e pleqtë kosovarë, po uroj shumë të bëhet bojkot ky organizim se fundi sbesoj se do jetë i mirë”, shkruan Fifi.

Këngëtarja Aurela Gaçe gjithashtu ne një postim në Instagram ka ironizuar ardhjen e këngëtarit në festën e Birrës në Korçë. Ajo ka treguar një ëndërr të sajën ku sipas saj serbët gëzojnë dhe festojnë me muzikën tonë dhe nuk e përbuzin atë.

Postimi i plotë:

Ndodhem në një shtet te huaj! Dite vere, jam në shesh, atmosfera në makisimum. Muzika Shqiptare ka pushtuar sheshin, uauuuu ,degjoj gjithë publikun që këndon bashkë me Shkurte Fejzën. Çfare gezimi kishte në syte e tyre teksa kendonin N’Xhamadan me vija -vija. Në fakt më bëri pershtypje sepse po mendoja se si mund ti dine kenget tona në nje shtet te huaj. I u afrova nje burri qe po nxirrte damaret e qafës nga fuqia e kendimit edhe e pyes. – Më fal se jam e re në ketë botê, çfare po ndodh?
Ai ma kthen me një anglishte të çalë – Je në Beograd, edhe po ndodh mrekullia. Janë të ftuar artistë Shqiptarë. Oh sa bukur.

Pikërisht me këngët e këtyre artistêve , Shqiptarët merrnin forcë e u rritej atdhedashuria , e kendonin edhe kur luftonin për liri . E çuditur e pyes -Për liri? Ndaj kujt? -Ndaj nesh – ma kthen ai! Ou i thashe- ,Bravo bravo, ju tani ndjeni dashuri për ne? Ai për një moment ndalon së kenduari e me thote- Më fal, mos e përzje muzikën me politikë. Ne jemi Europianë tha, s’jemi barbarë, duam paqe. Vazhdoi- A e di tha se pikerisht kjo artiste ka bëre burg në Kosovë, nga shteti Serb? Pikerisht se kendonte këngë që flisnin për liri . A e di më tha se me zërin e Gezim Nikês e shumë artisteve Shqiptarë, të rinj e të reja frymëzoheshin e me kënget e tyre u këndonin edhe armët teksa luftonin? Por,koha ndryshon tha, ne tani kemi ndryshuar, jemi civilizuar, duam paqe moj shoqe më tha. Ja, ne tha ju kemi ftuar të kendoni kētu mes Beogradi , ne gezojmë jetën, shikojmë përpara. Kosovën e morët tha, u vramë e u premë. Ju morëm gjithçka kishit, vramë femijë e pleq,te rinj e te reja, por koha ka ndryshuar.
Edhe ne tha, kemi artiste me.te cilet jemi frymezuar kur luftonim kundër jush, por ju tha na e hodhët, u treguat më të mirë se ne, e ftuat mes jush. Ja pra qe edhe ne jemi te qytetëruar, këndojmë Shqip !

Më la pa tekst. Mora pijen time në dorë e vazhdoja ecja në shesh, qyteti Serb gëlonte nën ritmet e këngës Shqipe….. Isha e djersitur , kulloja ,ca nga vapa,ca nga silkleti …u zgjova. Eh thashë me vete, ku s’të çon ëndrra. Mora nje kafe të mblidhja veten….e me vete mendoja, ku i dihet ….. Bën vaki e bëhet realitet!

 

 

A post shared by Aurela Gace (@aurelagaceofficial)

Ardhja e këngëtarit serb Goran Bregovic, në festën e Birrës në Korçë ka irrituar shumë këngëtarë dhe jo vetëm. Një nga një, artistët shqiptarë kanë deklaruar publikisht se nuk do të ishin në Korçë për festën e përvitshme, pikërisht për shkak të pranisë së Bregoviç. Pavarësisht thirrjeve, Bashkia Korçë nuk ka bërë hapa pas dhe ka deklaruar se koncerti do të zhvillohet.

Kush është Goran Bregoviç?

Bregovic, i lindur nga babai kroat e nëna serbe, ishte frymëzues e idhull i ushtrisë vrastare serbe gjatë luftës në Kosovë më këngën “Pucaj”. Mohoi tërë jetën kombin e vet kroat. I këndonte kallashit serb që vriste popullatën kroate e shqiptare. Gjithashtu dhe bashkëpunimi që ai ka patur me regjisorin serb, Ermir Kusturica i cili njihet për nacionalizmin e tij dhe deklarata provokuese kundër Kosovës dhe shqiptarëve.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

showbiz showbiz

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme