LIVE UPDATES
Ekonomi

FOTO / Në familjen e Lulzim Veshajt në Vlorë, aty ku 7 persona jetojnë si në Mesjetë

28 Dhjetor 2021, 13:00 Nga DOSJA
FOTO / Në familjen e Lulzim Veshajt në Vlorë, aty ku 7 persona

VLORË – Kjo është familja e Lulzim Veshajt në Vlorë! Kjo është familja që jeton Mesjetën në mesin tonë. Të shtatë pjesëtarët e saj marrin frymë në një dhomë të gjithë bashkë të rrënojës së ish-Shtëpisë së Oficerëve në Vlorë, pa dyer, pa dritare, pa energji elektrike, në ngricë.

Në këto ditë të ftohta, vuajtja është edhe më e madhe për ta, për pesë fëmijët e familjes Veshaj që jetojnë në errësirën e një godine ku thuajse në qiell të hapur, ku çdo gjë që bie jashtë, bie edhe brenda banesës  ku ata jetojnë.

Shpresa dhe dëshira nuk janë zhdukur ende nga sytë e fëmijëve, që  ëndërrojnë të kenë një shtëpi të ngrohtë, të kenë ushqim dhe rroba për të veshur. Ata nuk ekzistojnë për institucionet shtetërore, ata nuk nuk ekzistojnë për bashkinë e qytetit, ata nuk ekzistojnë për Shërbimin Social,

Ëngjëlli i tyre është vetëm gjyshja, që i ushqen nipërit e mbesat me pensionin që merr, ndërsa  babai Lulzim Veshaj detyrohet të dalë çdo ditë të mbledhë mbetje plastike nëpër kazanët e qytetit që të nxjerrë bukën e gojës për pesë fëmijët e tij.

Makthire Veshaj, nëna e fëmijëve, me origjinë kosovare, shprehet se e ka shumë të vështirë të shikojnë fëmijët që vuajnë nga uria dhe jetojnë në atë godinë pa dritare, pa ujë, pa drita. Ka pasur ditë që fëmijët kanë fjetur dhe pa ngrënë, edhe në të ftohtë.

Dëshira e nënës është që të ketë një banesë ku fëmijët e saj të rriten si të gjithë fëmijët e tjerë. Të vegjlit e saj nuk shkojnë as në kopësht, as në shkollë për shkak të kushteve, ata  nuk kanë rroba, jo më mjete shkollore.

E bija tregoi se në shkollë nuk mund të shkojë se e talli, “pasi ne jemi të varfër dhe nuk kemi rroba të veshim”.

Dëshira e saj është të ketë një shtëpi dhe kur të rritet të bëhet mësuese. Ah sikur edhe natën e Vitit të Ri ta kalonte në një shtëpi të ngrohtë, me derën mbyllur, me ushqime në tryezë, si ata fëmijë që ajo i shikon të kalojnë përpara saj çdo ditë, të veshur bukur e me prindërit prej dore.

Festat duket se janë për të tjerë, por jo për atë, jo për vëllezërit e e motrat e saj, sepse kjo natë sonte do të kalojë njëlloj sit ë gjitha nesët e jetës së saj dhe Viti  i Ri, po njësoj në atë errësirë dhe të ftohtë.

Gjyshja e saj flet butë. Mirjane Veshaj përlotet kur e sheh çdo ditë si nipërit dhe mbesat e saj jetojnë në këto kushte, në një vend si ky pa ujë, pa drita, pa dritare. Ajo nuk e duron dit atë dhimbje, por del e kërkon borxhe nëpër dyqane që të ushqejë së paku nipërit dhe mbesat.

Godina  e  Shtëpisë së  dikurshme të Oficerëve është e pushtuar dhe  nga mbeturinat, e rrezikshme edhe për përhapje sëmundjesh midis familjeve të mjera në skamje që jetojnë po si ata. (SyriTv)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sociale sociale kushte si ne mesjete varferia ne shqiperi kushte si ne mesjete varferia ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE